A Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) Sportért Felelős Államtitkársága és a Nemzeti Sportszövetség (NSSZ) „A magyar sport szervezeti, strukturális és koncepcionális kérdései” címmel mától tartja kétnapos, a szövetségek főtitkárainak szervezett értekezletét.
A sportszövetségek tisztségviselői számára rendezett eseményen a tegnap este elfogadott új Sporttörvény részleteiről is tájékoztatta a NEFMI Sportért Felelős Államtitkársága a sportszövetségek illetékeseit. A ma kezdődő, a sportszakma civil oldalának vezetői részvételével zajló egyeztetésen Szekeres Pál, a NEFMI sportért felelős helyettes államtitkára és Gémesi György, az NSSZ elnöke köszöntötte a megjelenteket.
A zártkörű szimpóziumon Szekeres Pál kiemelte, hogy tegnap este pont került azon hosszas folyamat végére, amely alapjaiban változtatja meg sportéletünket. „Az új struktúra kialakítását hosszas munkafolyamatok előzték meg, melyeket a sport köztestületekkel (azokkal, akik ma is itt vannak), valamint a magyar sportélet különféle ágazatainak irányításában, koordinálásában szerepet vállaló szakmai szervezetekkel közösen tekintett át az állami sportvezetés.” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár. Szekeres Pál arról is szólt, hogy a közel 1,5 éve zajló társadalmi egyeztetések során kialakított sporttörvény egyszerűsíti, átláthatóbbá, hatékonyabbá, összességében várhatóan eredményesebbé teszi a hazai sportélet működését. „A módosítások hozzájárulnak a sportszakmai érdekek erőteljesebb érdekérvényesítéséhez és áttekinthetőbbé teszik a sport finanszírozási rendszerét is.” – mondta a helyettes államtitkár, aki kitért arra is, hogy: „A szakmai szervezetekkel közösen kialakított új rendszer megszünteti az indokolatlan szervezeti túltagoltságot, az abból fakadó átfedéseket és a sportszakmán belüli információ áramlás javításával segíti a sportszakmai elveken alapuló döntéshozatalt is. Az új dokumentum eredményeképp a jövőben követhetőbbé válik a sport támogatási és finanszírozási rendszere, a sportingatlan- és infrastruktúra területe, a sporttudomány, a sportegészségügy, a doppingellenes küzdelem.” Szekeres hozzátette, hogy Európai Uniós tagállam lévén pedig a képviseleti és diplomáciai feladatcsoport és a sport kommunikációja is teret kaphat.
A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára, Molnár Zoltán az átvett feladatokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy az új Sporttörvény szerint a közeljövőben bővül a MOB feladat- és hatásköre. Az eddigi öt helyett január elsejétől egyetlen köztestület, a Magyar Olimpiai Bizottság irányítja a civil magyar sportéletet. „A siker kulcsa az lehet, ha a MOB nagy hangsúlyt fektet a civil szakszervezetekkel és az állami sportirányítással történő együttműködésre.” – mondta a főtitkár.
A NEFMI háttérintézményeként működő Nemzeti Sportközpontok (NSK) irányítását is ellátó kormánybiztos, Vígh László beszámolt az (NSK vagyonkezelésébe tartozó, kormányrendeletben nevesített) Olimpiai Központok jelenlegi helyzetéről, az elmúlt másfél évben elvégzett munkáról, valamint az olimpiai felkészülés támogatásáról. A kormánybiztos felszólalásában tájékoztatást adott a jelenleg futó fejlesztésekről, valamint a következő évek fejlesztési elképzeléseiről is.
Bardóczy Gábor, a NEFMI Sportért Felelős Államtitkárságának sportszakmai főosztályvezetője az új Sporttörvény szerint megváltozott struktúrával kapcsolatban elmondta, hogy a sportszakmai feladat- és hatáskörök felelősségi jogköreinek megosztása, letisztázása segíti a szakmai műhelyek és programok eddigieknél intenzívebb, stabilabb és a gazdasági lehetőségeket jobban kiaknázó támogatását is. A főosztályvezető ismertette az eddig kormánygaranciával rendelkező, pályázat előtt álló, hazai rendezésű eseményeket 2017-ig.
Szabó Tamás, a NEFMI háttérintézményeként működő Nemzeti Sport Intézet (NSI) főigazgatója a hazai utánpótlás-nevelés helyzetét ismertette. Előadásában a tehetségmenedzselés aktualitásait, lehetőségeit elemezte. Az intézetvezető bemutatta a Sport XXI. és a Héraklész programok működésének eredményeit. Szabó Tamás a hallgatóság felé jövőképet is vázolt, melyben a londoni olimpia kvótaesélyeit is elemezte sportági bontásban, a Héraklész programban való részvétel és eredményesség tükrében.
Az NSI főigazgató-helyettese, Lukács Zsuzsanna tájékoztatást adott a látvány-csapatsportok társasági adóból történő támogatásának legfontosabb elemeiről. Bemutatta az új finanszírozási konstrukció legfőbb jellemzőit, illetve összefoglalta az eddigi tapasztalatokat. A főigazgató-helyettes előadásában kitért a támogatás sportéletben tapasztalható hatásaira is.
Forrás: Nemzeti Erőforrás Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárság
Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.