Az utolsó pillanatban egyenlítettek az albánok – Horvátország–Albánia 2–2

Miközben Magyarországon valószínűleg minden fociszurkoló az esti német-magyart várja, már délután 3-kor elkezdődik az Európa-bajnokság második csoportköre. A B csoporttal indítjuk a napot: Horvátország és Albánia játszik a nap első meccsén.

Az első fordulóban mindkét csapat veszített. Az benne volt a pakliban, hogy Horvátország Spanyolországtól kikap, de az, hogy nagyon simán, 3-0-ra égtek, azért így is komoly meglepetés volt. Albánia Olaszországgal játszott, és miután a 23. másodpercben az Európa-bajnokságok történetének leggyorsabb góljával már vezettek, 2-1-es vereség lett a vége.

Ez pedig azt is jelenti, hogy mivel a csoportban két olyan csapat van a most meccselőkön kívül, amely a végső győzelemre is esélyes, ha a csoport minimum harmadik helyét el akarják csípni, akkor ahhoz most kell nyerni, az utolsó fordulóban már sokkal nehezebb lesz. A keret és a közelmúlt alapján is Horvátország a toronymagas esélyes, de a győzelemhez azért a legutóbbinál sokkal jobb játékra volna szükségük.

És egy magyar szál: ennek a csoportnak a második helyezettjével fog játszani a mi csoportunk másodikja, az itteni csoportgyőztes pedig lehet, hogy a mi csoportharmadikunkra vár (ez attól függ, hogy a hat csoport közül melyik négyből jut tovább a harmadik helyezett).

A kezdőcsapatok:

Horvátország: Livakovic – Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Perisic – Modric, Brozovic, Kovacic – Majer, Petkovic, Kramaric

Albánia: Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Arlind Ajeti, Mitaj – Asllani, Ramadani, Laci – Asani, Manaj, Bajrami

Az AFP fotósa még művészkedhetett is egy sort a bemelegítésnél.

AFP / Odd Andersen

Aki magyar klubfocit néz, ismerős nevekkel találkozhat: Asani 2021 és 2023 között Kisvárdán játszott, Ramadani 2021/22-ben az MTK-ban. Ezúttal nem lett 23. másodperces gól, sőt, nem túl izgalmasan kezdődött a meccs. A horvát csapat tartotta a labdát és próbált nagy nyomást helyezni az albánokra, de az első tíz perc végéhez úgy jutottunk el, hogy minimálisan is komoly helyzetet egyik csapat sem tudott kidolgozni.

Utána viszont Albánia kijött a szorításból és a meccs legelső helyzetéből megszerezte a vezetést. Egy gyors kontra után Asani adott középre, Laci, akit valamiért teljesen magára hagytak, a kapu közeléből fejelt, Livakovic pedig még mellé is nyúlt, 1-0 Albániának.

Quazim Laci gólöröme

AFP / John Macdougall

Kicsit meglepő módon az albánok lettek aktívabbak a góljuk után, Bajrami egy veszélyes lövése épp csak elkerülte a kaput, majd ugyanő majdnem lefutotta a horvát védelmet, a horvát csapat pedig először a 20. percben jutott el kapura lövésig. A 31. percben aztán Livakovicnak kellett a meccs addigi legnagyobb védését bemutatnia, miután az albánok 4 a 3 ellen vihették kapura a labdát. Innen aztán visszatért a horvát mezőnyfölény, volt még egy veszélyesebb horvát szabadrúgás, de hatalmas helyzetek nélkül telt el az első félidő maradéka, az albánok látványosan jól követték, mit akarnak a horvátok játszani, és nem sok lehetőséget hagytak nekik.

Ennél azért jobban kezdték a horvátok a második félidőt: alig valamivel a kezdés után Petkovic még csak gyengén fejelt, az 50. percben viszont a félidei csereként beállt Sucic lövésénél Strakoshának már bravúrral kellett védenie. A játék ekkor nagyrészt 15-30 méterre az albán kaputól zajlott, és egyre több veszélyes horvát akciót láthattunk.

A 74. percig kellett várni, de akkor kiegyenlítettek a horvátok. Egy nagy albán helyzet kimaradt, az ellentámadásból Kramaric futott fel, és a védője lábai között lőtte be a labdát a kapuba.

Itt már a horvátok örülhettek.

AFP

Rögtön a következő támadásból meg is szerezhették volna a vezetést a horvátok, de azt Pasalic még kihagyta. Még! Ugyanis a 76. percben egy öngóllal már a horvátok vezettek 2-1-re. Sucic lőtt kapura, Djimsitrin megpattant a labda, épp Gjasulára, róla pedig a kapuba – maga a gól peches volt, de nem lehet azt mondani, hogy érdemtelenül vezetett volna Horvátország. Az albánok az előző meccsükön is egygólos vezetésről kaptak ki 2-1-re, most visszatértek a rossz emlékeik.

Az albánok próbálkoztak a hátramaradt negyedórában többet, de sokáig komoly esély nélkül. És aztán a 95. percben kiegyenlített Albánia! Mitaj beadása Sutalóról Gjasula elé pattant, ő pedig 12 méterről belőtte az egyenlítő gólt, 2-2.

A 98. percben az albánok még majdnem a győztes gólt is megszerezték, de ez már nem sikerült, maradt a 2-2. Ennek a két csapatnak így 1-1 pontja van, úgyhogy az igazi győztese a meccsnek a spanyol és az olasz válogatott, amelyek most már 3-3 ponttal állnak úgy, hogy csütörtökön játszanak egymással. A horvátok utána az olaszok ellen, Albánia pedig a spanyolokkal játszik az utolsó körben – egyre inkább úgy néz ki, hogy ebben a csoportban a harmadik, talán még továbbjutó hely lesz a kérdés, nem az első kettő.

Írta a HVG

A Az utolsó pillanatban egyenlítettek az albánok – Horvátország–Albánia 2–2 bejegyzés először Hírpláza-én jelent meg.