Balaton Kupa: döntetlent ért, de nem döntőt a parádés hajrá

Női A-válogatottunk háromgólos hátrányból felállva 4-4-es döntetlent játszott a szlovákokkal a Balaton Kupa első játéknapján, Balatonfüreden, de a tizenegyespárbajt Szlovákia nyerte meg.

A mérkőzés előtt a válogatottságtól ezen a tornán búcsúzó Pádár Anitát köszöntötte a Magyar Labdarúgó Szövetség, a nemzeti csapat válogatottsági és gólrekorderének Török Gábor, az MLSZ Női Bizottságának elnöke adott át ajándékot, illetve a korábbi válogatottsági rekorder, Paraoánu Aranka is gratulált a páratlanul sikeres pályafutáshoz.

A mérkőzés első 15 percében a magyar válogatott valamivel többet birtokolta a labdát, de a kapura nem sok veszélyt jelentettünk, támadásban sok volt a pontatlanság a játékunkban. A 15. percben büntetőhöz jutottak a szlovákok, szerencsére kapufára lőtték a tizenegyest. Két perccel később azonban góllal fejeztek be egy akciót, Patricia Hmirová kapott jó ütempasszt, és ziccerben nem hibázott (0-1). A 22. percben, második komolyabb lehetőségükből megduplázták az előnyüket a vendégek, a védelmünk ezúttal sem tudta felvenni a versenyt sebességben a szlovákokkal, Dana Fecková pedig nem hibázta el a lehetőséget (0-2).

DSC_4506

A folytatásban is jóval veszélyesebben játszottak a szlovákok, de a befejezéseikbe már becsúszott egy-egy hiba, vagy a védőink mentettek az utolsó pillanatokban. A támadójátékunk továbbra is akadozott, kapura tartó lövés nélkül zártuk az első 45 percet. Az 51. percben magyar szögletből rúgtak gólt a szlovákok, a rosszul elvégzett sarokrúgást követően megszerezték a vendégek a labdát, gyorsan végigvitték a kontrát, emberfölényes helyzetet alakítottak ki, Dana Fecková pedig közelről a hálóba lőtt (0-3). Az 59. percben szabadrúgásból szépített a magyar válogatott, Szabó Viktória, a jobbösszekötő helyéről, a tizenhatos vonalának közeléből lőtt a bal alsó sarokba (1-3).

A szépítés lendületet adott a magyar csapatnak, a 64. percben gólt szerezhetett volna a búcsúzó Pádár Anita, a 16-oson belül kapott jó passzt a csereként beállt Magyarics Zoétól, de 11 méterről a kapusba lőtte a labdát. A kihagyott helyzetet góllal büntették a szlovákok, a 67. percben egy védelmi hibát kihasználva Dominika Skorvanková került ziccerbe, elhúzta a labdát Szőcs Réka mellett és a kapuba helyezett (1-4). A magyar válogatott azonban nem adta fel, és minden energiáját bevetve, hatalmas hajrába kezdett. A 86. percben Szuh Erika a 16-os bal sarkának közeléből, szabadrúgásból tekert nagyszerűen a kapu bal felső sarkába (2-4), majd kevesebb mint két perccel később a ziccerbe kerülő Zeller Dórát vágta fel a 16-oson belül a szlovákok kapusa, a játékvezető pedig megadta a jogos tizenegyest. Ismét Szuh Erika állt a labda mögé, és higgadtan a bal alsó sarokba lőtt (3-4). A középkezdés után Csiszár Henrietta előtt adódott egy kecsegtető lehetőség, de lövés helyett passzolni próbált a 16-oson belül, a szlovákok így fel tudtak szabadítani. A 93. percben mégis megszületett az egyenlítő gól, Zeller Dóra remek cselekkel került helyzetbe, majd volt szíve ziccerben leadni a labdát az üresen érkező Nagy Lillának, aki 6 méterről az üres kapuba helyezett, beállítva a 4-4-es végeredményt. A döntőbe jutás tizenegyesekkel dőlt el, itt a szlovákok minden lövésüket értékesítették, míg magyar oldalról Szuh Erika és Szabó Viktória is hibázott, így végül az ellenfél jutott döntőbe.

DSC_4586

A torna másik szombati mérkőzésén a fehéroroszok 0-2-ről egyenlítettek a lengyelek ellen, de a 2-2-es végeredményt követően a 11-es párbajban egyetlen lövésüket sem váltották gólra, ami azt jelenti, hogy hétfőn lengyel-szlovák döntőt és magyar-fehérorosz bronzmérkőzést rendeznek Balatonfüreden.

– A hatvanadik percig nem találtuk a mérkőzés ritmusát, tompák, fásultak voltunk, lassan gondolkodtunk, nem értünk oda az ellenfél labdáira, folyamatosan úton volt a csapat – értékelt a mérkőzést követően Markó Edina az mlsz.hu-nak. – A hatvanadik perc után kezdtük elkapni a fonalat, kétgólos hátrányban volt egy nagy lehetőségünk, amit ha kihasználunk, hamarabb visszajöhettünk volna a meccsbe. Mindent figyelembe véve az erkölcsi győzelem a miénk, hiszen háromgólos hátrányból egyenlítettünk, az utolsó percig küzdöttünk a döntetlenért, és sikerült is visszahozni a mérkőzést. Összesen két mezőnyjátékos cserénk ült a kispadon, ezért szűk lehetőségeink voltak a változtatásra, a második félidőben beállt Magyarics Zoé és Szuh Erika azonban remekül szállt be, mindketten sokat tettek hozzá az egyenlítéshez. A mérkőzés utolsó szakaszára lehet építeni a későbbiekben, de a mérkőzés legfontosabb momentuma, és én is erre fogok életem végéig emlékezni, hogy Pádár Anita itt búcsúzott el a válogatottságtól. Ezúton is szeretnék gratulálni neki páratlan karrierjéhez, ő egy igazi példaképe a női labdarúgásnak, akit továbbra is nagyon meg kell majd becsülnünk.

Balaton Kupa, 1. játéknap
Magyarország-Szlovákia 4-4 (0-2)

Magyarország: Bíró Barbara (Szőcs Réka, 46.)- Szabó Viktória, Szeitl Szilvia, Rácz Zsófia, Tóth Gabriella – Hummel-Smuczer Angéla, Csiszár Henrietta – Nagy Lilla, Zeller Dóra, Krisztin Sára (Magyarics Zoé, 58.) – Pádár Anita (Szuh Erika, 79.)

Lengyelország-Fehéroroszország 2-2 – tizenegyesekkel 3-0