Barta Márton aranyat úszott 400 m vegyesen

Barta Márton az ötödik magyar aranyérmet nyerte az uszodában, és egyáltalán: a tbiliszi EYOF-on.  Azt is elégedetten könyvelhettük el, hogy a szertorna egyéni összetett versenyében Kovács Zsófia a rendkívül értékes ötödik helyet szerezte meg az egyéni összetettben, Boncsér Krisztián pedig az előkelő nyolcadik helyen végzett. Két kiváló gátfutónk pontszerző lett a 400 m gátfutás fináléjában. Az országúti kerékpárosok mezőnyversenyében Karl Ádám kilencedik helye már-már csodának számít.

Munkatársainktól Négy sportágban voltak érdekeltek a magyar csapat tagjai a tbiliszi EYOF negyedik versenynapján. Ez csakugyan mini olimpia a maga sürgés-forgásával. Mi ugyan csak lélekben járunk színhelyről színhelyre, de az izgalom itthonra is átragad.
Volt okunk csendes ünneplésre a tornászok teljesítménye miatt is, akik – ahogy ilyenkor illik – túlszárnyalták önmagukat.

Aztán jött az úszóarany.

Kiss László szövetségi kapitány szeme csalhatatlan. A szakember már korábban, jóval korábban felfedezte magának a szombathelyi Barta Mártont, mondván, sokra viheti még. (Címlapfotó: Szalmás Péter/MOB). A céltudatos, 15 évesen is komoly célokat megfogalmazó versenyző, aki nem mellékesen közgazdász szeretne lenni, a hazai medencében és kisebb nemzetközi versenyeken már bizonyított, de jelentősebb korosztályos versenyen most először hívta fel magára a figyelmet.
A 4×100 m-es gyorsváltó tagjaként már szerzett bronzérmet az EYOF-on, de a délelőtti úszásán érezhető volt, hogy 400 m vegyesen sokkal több is vár rá. A fináléban imponáló fölénnyel nyerte meg hagyományos magyar számot, így Késely Ajna triplázása és Gyurinovics Fanni sikere után már ötödszörre szólt a himnusz a tbiliszi uszodában.

Az uszoda délelőtti krónikája

Előre dörzsölhetik a tenyerüket az úszás kedvelői, hiszen a délelőtti teljesítmény alapján ma is lesz miért tapsolni a tbiliszi döntőkben – írtuk délelőtt.
Persze, jó okkal.
Holló Balázs nemezise lesz lassan Barta Márton: ezúttal 400 m vegyesen nem juthatott az egyik magyar a fináléba a másik miatt. Barta a legjobb időt úszta a számban, így Holló Balázs hiába lett a negyedik, azonos ország két képviselője nem kerülhet a legjobb nyolcba.
Gyurinovics Fanni a tegnapi 200 m vegyes sikere után ezúttal sprinttávon hasított, 50 m gyorson elsőként biztosította a helyét a fináléban, elütve a folytatástól a 7. helyen záró Kurdi Zsófiát. Barócsai Petra 100 m pillangón másodikként érte el a falat, így hiába lett negyedik Bíró Lili.

SZERTORNA

Puskás Jenő utánpótlás-kapitány elégedetten nyilatkozott a fiúk teljesítményéről a csapatverseny után, akik – az értékelése szerint – túl is szárnyalták az előzetes elképzelést: Boncsér Krisztián és Kiss Balázs is bejutott az egyéni összetett fináléjába. Azt ugyanis csak előbbitől várta.
A döntő után még elégedettebb lehet, hiszen mindkét fiú felülmúlta a selejtezőben elért eredményét. Boncsér négy tizeddel teljesített jobban, és a 80,650 pontja a nyolcadik helyet eredményezte. Kiss 4,5 tizedet javított, és a 77, 350 ponttal a 20. helyen végzett.
A bajnok a brit Joe Connor Fraser lett az orosz Makszim Szinyicskin és a szintén orosz Artyom Arnaut előtt.
A szám ifjúsági olimpiai bajnoka, a brit Giarnni Lorenzo Regini-Moran lemaradt a dobogóról.

Délután következtek a lányok…

És a nagyon kellemes meglepetés.

Kovács Zsófia remekelt

Kovács Zsófia remekelt

Ha ugyanolyan jól sikerül Kovács Zsófia (a címlapunkon) gerendagyakorlata az egyéni összetett fináléjában, mint a selejtezőben, akkor még a negyedik hely is meglehetett volna.
De ne legyünk telhetetlenek, a Dunaferr SE tornásza így is kiváló eredményt ért el, hiszen 54,000 ponttal az ötödik helyet szerezte meg a rendkívül erős mezőnyben.
Bár a három dobogós, a győztes orosz Darja Szkripnyik, a második belga Axelle Klinckaert és a harmadik, szintén orosz Anasztaszija Iljankova kiemelkedik, mögöttük nüanszokon múltak a helyezések. Zsófia csupán egy tizeddel maradt el a negyedik helyezettől, a hatodik előtt pedig csupán öt századdal végzett.

ATLÉTIKA

Mátó Sára

Mátó Sára

Nemrégiben Hétpróbás tehetség címmel írunk az ARAK atlétájáról, Mátó Sáráról, akiről a sokoldalúsága miatt márciusban még azt sem tudták, hogy melyik számban induljon az EYOF-on. Tölgyesi Előd tanítványának a hétpróba az igazi terepe, csakhogy azt nem rendeztek Tbilisziben.

Végül a 400 m gát lett a kiválasztott, és az eredmény a döntést igazolja.
Az atlétapalánta az új egyéni csúcsot jelentő 1:01,45-tel ért a célba, 39 századdal leszorult a dobogóról, negyedik lett. Mátóhoz hasonlóan a klubtárs, az ugyancsak 400 m gáton induló Deák Márton új egyéni rekordot állított fel, és az 54,59-es idővel ötödikként fejezte be a versenyt.

KERÉKPÁR

Ha kilencedik helyről értesül, fintorog az ínyenc, hiszen nem arany, nem dobogó…
A szakma azonban tévedhetetlen, amikor Karl Ádám helyezését (1:39,58) az országúti mezőnyversenyben több mint bravúrosnak értékeli. Táv közben másfél másodperccel a győztes svájci Samuel Til Steiger mögött haladt az első bollyal, és ha jobban robbant, talán még nyerni is tud.

Karl Ádám új korszakot nyitott?

Karl Ádám új korszakot nyitott?

Az alacsony magyar srácot ránézésre többen is inkább a mezőny végére várnák, viszont olyan erő lakozik benne, ami sokkal előrébb sorolja. Például a kilencedik helyre.
Szakemberek nem alaptalanul gondolják, hogy ha megfelelő utat jár be, visszahelyezheti a magyar országúti kerékpározást a térképre.
Dian Ábel 59. lett (1:41,43), Molnár Gábor nem ért célba.

Az időfutamon elért 65. helyezés után az országúti mezőnyversenyen próbált meg javítani László Tamara. Valamelyest sikerült is neki, hiszen a 62. helyen ért célba több mint négy és fél perc hátránnyal az aranyérmes olasz Letizia Paternoster mögött.

Az eddig megjelent tudósításaink az EYOF-ról
1. versenynap. Magyarok: 1 arany, 3 bronz
2. versenynap. Magyarok: 1 arany, 1 ezüst, 2 bronz
3. versenynap. Magyarok: 2 arany, 1 ezüst, 1 bronz

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS