Csoportbeli riválisaink közül kétségkívül Portugália a legnagyobb név, de Svédország és Dánia sem nevezhető könnyen verhető ellenfélnek. Albánia és Málta ugyan a gyengébbek közül való – de tavaly ősszel éppen az utóbbi mutatta meg nekünk, hogy a „kicsiket” sem lehet félvállról venni……
PORTUGÁLIA
Az ellenfelek közül a legjobb ranglista-helyezéssel büszkélkedő portugál együttes a legutóbbi világbajnokság negyedik helyezettje. A magyar válogatott még soha, egyetlen mérkőzését sem tudta megnyerni ellene – igaz, a két ország csapata mindössze egyszer, 1998-ban, a 2000-es Eb selejtezői során találkozott magyar földön. A héten véget ért Eb-selejtező sorozatban a portugálok a vártnál gyengébben szerepeltek, de így is továbbjutottak. Százalékos teljesítményük a leggyengébb volt a továbbjutott csapatok közül. Egyelőre továbbra is a brazil Felipe Scolari a szövetségi kapitány, de kérdéses, marad-e a jövő nyári torna után is. Mindazonáltal nem kapitányfüggő, kik a válogatott alapemberei: Cristiano Ronaldo, Deco, Ricardo Carvalho, valamint Nani (Manchester United), Miguel (Valencia). Pauleta és Figo már nem játszik a válogatottban, de azért így is nagyon gazdag a keret: Hugo Almeida (Werder Bremen) csak csere…
Helyezése az európai ranglistán: 6.
Szereplése a 2008-as Eb selejtezőin: 2. a csoportjában
Első mérkőzése Magyarország ellen: 4-0 (1938)
Legutóbbi két mérkőzése Magyarország ellen: 3-0 (1999), 3-1 (1998)
Szövetségi kapitány: Felipe Scolari
Kulcsjátékosai: Cristiano Ronaldo (Manchester United), Deco (Barcelona), Ricardo Carvalho (Chelsea)
SVÉDORSZÁG
A svédeké Európa egyik legmasszívabb védelme, de a támadó szekcióban is akad néhány szenzációs játékosuk. A legnagyobb sztár minden kétséget kizáróan Zlatan Ibrahimovic, az Inter csillaga. A csapatkapitány Olof Mellberget az AC Milan és a Juventus is szeretné Olaszországba csábítani. Nagyon tehetséges a két, Franciaországban játszó támadó középpályás, Kim Källström és a „toulouse-i” Johan Elmander is. A selejtezőkben egy régi motoros, Markus Allbäck (FC Copenhagen) volt a csapat legeredményesebb játékosa. A svédek a 2004-es Európa-bajnokság és a 2006-os világbajnokság előtt is csoportellenfelek voltak, a négy mérkőzésből hármat megnyertek ellenünk. A két válogatott legutóbbi nyolc találkozójából hatot nyertek meg a svédek az 1995 óta nyeretlen magyar gárda ellen.
Helyezése az európai ranglistán: 17.
Szereplése a 2008-as Eb selejtezőin: 2. a csoportjában
Első mérkőzése Magyarország ellen: 2-2 (1912)
Legutóbbi két mérkőzése Magyarország ellen: 1-0 (2005), 1-0 (2004)
Szövetségi kapitány: Lars Lagerbäck
Kulcsjátékosai: Zlatan Ibrahimovic (Inter), Kim Källström (Lyon), Olof Mellberg (Aston Villa)
DÁNIA
A dán válogatott az utolsó előtti játéknapig versenyben volt az Európa-bajnoki nagydöntőbe jutásért, de a belfasti vereséggel elvérzett, s végül Spanyolország, a most is csoportellenfél Svédország és Észak-Írország mögött zárt. A Morten Olsen által irányított válogatott az elmúlt időszakban generációváltáson esett át, de még így is a keret tagjai voltak néhányan a 2002-es világbajnokságon szerepeltek közül. Martin Jörgensen (Fiorentina) 32, Thomas Sörensen kapus (Aston Villa) 31, Martin Laursen (Aston Villa) 30, Kenneth Perez (PSV) 33 éves. A jövőt inkább a 28 éves Daniel Jensen (Werder Bremen), a 27 éves Christian Poulsen (Sevilla) és nem utolsósorban a rendkívül tehetséges, mindössze 19 éves Nicklas Bendtner (Arsenal) jelenti.
Helyezése az európai ranglistán: 22.
Szereplése a 2008-as Eb selejtezőin: 4. a csoportjában
Első mérkőzése Magyarország ellen: 0-6 (1955)
Legutóbbi két mérkőzése Magyarország ellen: 3-1 (1994), 2-2 (1988)
Szövetségi kapitány: Morten Olsen
Kulcsjátékosai: Christian Poulsen (Sevilla), Jon-Dahl Tomasson (Villarreal), Daniel Agger (Liverpool)
ALBÁNIA
Az albán válogatottnak nincs szövetségi kapitánya, miután az utolsó Eb-selejtező, a romániai 1-6 után lemondott posztjáról az addig a feladatot ellátó Otto Baric. A csapattól sokkal jobb szereplést vártak a selejtezőben, de csak Luxemburgot tudta legyőzni. Hasonlóan a magyar válogatotthoz, kulcsjátékosai légiósok, angol, német, olasz, francia, dán, ukrán és ciprusi klubból is hívott meg Baric játékost a keretbe. A selejtezőkön a csapat legeredményesebb játékosa, Edmond Kapllani volt, Hajnal Tamás karlsruhei csapattársa az utolsó öt selejtezőn öt gólt szerzett.
Helyezése az európai ranglistán: 38.
Szereplése a 2008-as Eb selejtezőin: 5. a csoportjában
Első mérkőzése Magyarország ellen: 0-3 (1947)
Legutóbbi két mérkőzése Magyarország ellen: 0-12 (1950), 0-0 (1948)
Szövetségi kapitány: –
Kulcsjátékosai: Lorik Cana (Olympique Marseille), Edmond Kapllani (Karlsruhe), Erjon Bogdani (Livorno)
MÁLTA
A máltai válogatott a 2008-as Európa-bajnokság selejtezőiben is csoportellenfél volt, éppen az ellene elszenvedett vereség után kezdődött új korszak a magyar válogatott életében. A cseh Dusan Fitzel játékosai közül kiemelkedik Michael Mifsud, az angol második vonalban szereplő, apró termetű, nagyon gólerős csatár. Figyelemre méltó, hogy a máltaiak a törökök ellen is döntetlent játszottak hazai pályán.
Helyezése az európai ranglistán: 48.
Szereplése a 2008-as Eb selejtezőin: 7. a csoportjában
Első mérkőzése Magyarország ellen: 0-2 (1971)
Legutóbbi két mérkőzése Magyarország ellen: 0-2 (2007), 2-1 (2006)
Szövetségi kapitány: Dusan Fitzel
Kulcsjátékosai: Michael Mifsud (Coventry), Andre Schembri (Braunschweig), Udo Nwoko (Leixoes)