Lezárult a csoportkör első fordulója a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságon. A fiatalok átestek a tűzkeresztségen, mindenki túl van az akklimatizálódáson, ki az első győzelmen, ki az első sokkon. Nézzük, kinek hogy sikerült.
Majer Dániel • Huszonegy éven aluli fiatal játékosokat összegyűjtő sorozatunkban, az Eb rajtja előtt, bemutattuk azt a harminc, feltörekvő tehetséget, aki a franciaországi kontinenstornán szerepel. Az első csoportkör végeztével megnéztük, közülük kik kaptak lehetőséget hazájuk válogatottjában.
Az A csoportban az Eb nyitómeccsén a házigazda franciák két fiatal ígéretük nélkül álltak ki a románok ellen, Anthony Martial és Kingsley Coman is a kispadról figyelte, ahogy társaik elindulnak a – reményeik szerint – hosszú útra. Helyettük a Payet, Giroud, Griezmann támadótrió kapott lehetőséget. Utóbbi helyére szállt be Coman a 66. percben, vélhetően ezzel a cserével reagált Didier Deschamps szövetségi kapitány az egy perccel korábbi román egyenlítő találatra. A hajrára jött Martial is, a középpályás Pogbát váltotta támadóként, mindenáron nyerni akartak a kékek. A találkozó azonban nem róluk, hanem Payet utolsó perces bombagóljáról marad emlékezetes.
Akárcsak a franciák, a svájciak válogatottjában sem kezdett fiatal, noha négyen is rendelkezésre álltak. Közülük is mindössze Breel Embolo állt be a 62. percben, szűk negyed órával később helyzete is akadt, a tizenhatosról lőtt a kapu jobb oldala mellé.
A torna első olyan mérkőzése, melyen két, 21 év alatti játékos is a kezdőben kapott helyet, az Anglia-Oroszország találkozó volt. Az utcai és nézőtéri verekedésekről hírhedté vált összecsapáson Dele Alli, a Tottenham 20 éves középpályása az angol, Alekszander Golovin, a CSZKA Moszkva szintén 20 esztendős játékosa az orosz csapatban igyekezett bizonyítani.
A Tottenham sztárja egyértelműen csapata legjobbjai között volt, határozottan és keményen játszott, ám ami a legfontosabb, végig higgadt maradt. Ez nem mindig volt jellemző rá, csapata utolsó három bajnokiját volt kénytelen kihagyni, mert megütötte az ellenfelét, az oroszok ellen viszont sikerült belül a durvaság határain belül. Nehéz volt elhinni, hogy ez volt kezdőként az első tétmeccse. Állandó veszélyt jelentett, remekül szolgálta ki Rooneyt, mindössze egy fekete pontot írhatunk a neve mellé: ígéretes helyzetben fejjel a kapu mellé bólintott.
Akárcsak angol kollégája, az orosz együttesben Alekszander Golovin is az első tétmérkőzésén kezdett. A 20 éves játékmestertől több angol szaklap is tartott, orosz Ronaldónak titulálva. Nos, nem kellett volna, emlékezetes megmozdulása sem akadt, a labdaérintéseire is csak a csapat videóelemzői emlékezhetnek.
A C csoport német-ukrán rangadóján két fiatal bizonyíthatott, mindketten az ukrán csapatban. Viktor Kovalenko kezdett támadó középpályás poszton, a mérkőzés nagy részét azonban Toni Kroos árnyékának kergetésével töltötte, az előrejátékhoz nem sokat tett hozzá. Olekszandr Zincsenko a 73. percben állt be, és a 19 éves játékos lett minden idők legfiatalabb ukrán játékosa világversenyen, a kapott bő húsz perc azonban kevésnek bizonyult arra, hogy maradandót alkosson.
A csoport másik találkozóján a lengyel Bartosz Kapustka az északír Paddy McNair-rel találta szemben magát a szélen. A Cracovia lengyel tinije remekül futballozott, az első félidő végén kishíján megszerezte a vezetést. Ugyanez nem mondható el a Mancheter Unitedben szárnyait bontogató McNair-ről, az első játékrészben alig találkozott a labdával (mondjuk, ez szinte az egész csapatról elmondható), a félidei taktikaváltást követően pedig lekapta őt a pályáról Martin O’Neil szövetségi kapitány.
A D csoportban a horvát-török találkozó tartogatott látnivalót a tehetségekre vadászó játékosmegfigyelőknek, igaz, nem túl sokat. A kezdőcsapatban mindkét gárda a rutinnak szavazott bizalmat, az első 21 éven aluli játékos a 69. percben lépett a gyepre, a török Emre Mor személyében. Sokat nem tudott lendíteni az addigra már egygólos hátrányban játszó csapatán, néhány villanásra, ügyes megmozdulásra futotta az erejéből, alázatból mindenesetre jelesre vizsgázott. A mérkőzés készült kép bejárta a világsajtót, ahogy az interjúzónában épp nyilatkozó Modricra türelmesen vár egy közös fényképért.
A horvátoknál, időhúzó csereként, a 93. percben Marko Pjaca is tiszteletét tette.
A magyar válogatott által fémjelzett F csoportban Nagy Ádámra és Renato Sanchesre figyelhettünk. A 18 éves portugál nem sok vizet zavart, az utolsó húsz percre kapott lehetőséget, hátha sikerül győzelemhez segítenie szenvedő csapatát. Nem sikerült.
Nagy Ádámnak viszont annál inkább, a Ferencváros fiatalja remekül helytállt a középpályán, az első félidőben csapata egyik leghasznosabb tagja volt, kora ellenére nem roppant össze a nyomás alatt. De róla már bőségesen beszámoltunk honlapunkon.