Tizenkét, illetve tizenhárom éve rendezték az utolsó kadet-világbajnokságot. A kettős dátum magyarázata az, hogy két évtizeden át két korosztályban, a 16 és a 18 éveseknek is írtak ki versenyt.
1998, illetve ’99 után csak kontinentális bajnokságokat rendeztek. A tavalyi, első ifjúsági olimpia nyomán született a gondolat a vébé feltámasztására.
Az Aréna Savaria a 2005. évi junior Európa-bajnokság után most újabb utánpótlás-világverseny házigazdája lesz. A Nemzetközi Birkózó Szövetség (FILA) rögzítette a nagy események napi időbeosztását, mindenütt azt kell követni.
Most azonban – rugalmasan – kivételt tett: a kötöttfogás két napján nem 13 órakor kezdődik a verseny, hanem reggel kilenckor, hogy a résztvevők megtekinthessék a látványos Történelmi Karnevált.
A résztvevő országok számáról végleges adatot egyelőre nem tudunk adni, hiszen még mindig akadnak új jelentkezők. Az eddig befutott nevezések alapján több mint 50 ország mintegy 700 versenyzőjének indulását prognosztizáljuk.
A kadet-világbajnokságokon a magyar birkózók 73 érmet nyertek, köztük 19 aranyat. Most tehát a huszadik vb-győzelmet várjuk. 1991-ben a kanadai Almában, a 16 éves kötöttfogásúak versenyén, a 83 kg-ban aranyérmet nyert az a Simita Zsolt, aki ma, a szövetség szakreferenseként, az Aréna berendezését irányítja szakmai szempontból.
A magyar válogatott az év folyamán az átlagosnál több nemzetközi versenyen vett részt, a közvetlen felkészülése július 10-én kezdődött Dunavarsányban, majd a tatai edzőtáborból utaztak el Varsóba azok, akik az Európa-bajnokságon szerepeltek.
A világbajnoki csapat összetétele több ponton eltér a varsóitól, és erről a szakvezetők már előre döntöttek, tehát a változások oka nem az Eb-szereplésben keresendő. Mivel a két verseny nagyon közel van egymáshoz, ideális esetben két külön csapatot lehetett volna felkészíteni, de nincs minden súlycsoportban két, egyaránt magas nemzetközi szintet elérő versenyzőnk.
Fiataljaink négy bronzérmet nyertek az Eb-n. Kellemes meglepetésre hármat a női birkózásban, Dénes Mercédesz (49 kg), Szabó Eliána (60 kg) és Németh Zsanett (70 kg) révén. A verseny utolsó napján ehhez tette hozzá a magáét a kötöttfogású Lévai Zoltán (46 kg). A szabadfogás legjobbja Bacsó Alex lett, aki a 100 kg-ban az ötödik helyen végzett.
További hat versenyzőnk küzdötte magát súlycsoportjában az első tíz közé. Hetedik lett Galambos Ramóna (56 kg) és Torma Zita (65 kg), a szabadfogású Tomin Márton (85 kg), valamint a kötöttfogású Losonczi Ottó (54 kg). Nyolcadik a kötöttfogású Sárosi János (69 kg). Tízedik a szabadfogású Balog Viktor (58 kg).
A verseny kapcsán, augusztus 21-22-én nemzetközi bírótanfolyamra is sor kerül. A hallgatók a gyakorlati vizsgát magán a világbajnokságon teszik le. Aki sikerrel jár, nemzetközi I. osztályú minősítést kap. Érkeznek jelöltek Jordániából és az Egyesült Arab Emírségekből is, noha onnan versenyzőt nem küldenek a vébére.
A magyar bírók közül Kismóni János és Pál Szabolcs vesz részt a tanfolyamon. Bacsa Péter, a bíróbizottságunk elnöke a főbírók segítője lesz a vébén, amelyen még egy bírónk szerepel: Tombor Csaba, akinek két évtizedes tevékenység után ez lesz a nemzetközi
A világbajnokság záró napján szomorú évfordulóról emlékezünk meg: egy éve halt meg Béni István, a szövetség korábbi titkára, aki a motorja volt sok szombathelyi nagy versenynek is.
Forrás: szeki.bt