Minden idők legjobb magyar női triatlon eredményét érte el a tokiói Olimpián Bragmayer Zsanett, aki a 12.helyen végzett. Tavaly idehaza bajnok lett az Újbuda SE versenyzője, majd két hét múlva aranyérmet szerzett az Európa-kupa futamon Tiszaújvárosban. Decemberben ismét az év női triatlonistájának választották, immár negyedik alkalommal érdemelte ki a címet. A világelitben vajon mire elegendő mindez? Erről is kérdeztük a 29 éves sportolónőt.
-A tavalyi szezon kezdetén nem volt nagy elvárás sem a magam, sem edzőm részéről mert az olimpia után mentálisan fáradt voltam – mondja Bragmayer Zsanett.
– Hogy történhetett ez, hiszen egyéni 12. és a vegyes váltó tagjaként 11. helyen végezve sporttörténelmet írt?
– Japánban a játékok előtt sokat kivett belőlem, hogy nem tudtam akkor érkezni és beköltözni az olimpiai faluba, illetve felkészülni a versenyre, miként én szerettem volna. A Covid vírussal kapcsolatos intézkedések miatt már nem is tudtam edzeni a helyszínen. Minden tőlem teljesen független ritmusban zajlott. Biztos vagyok benne, hogy sokkal jobb teljesítményt nyújtottam volna, ha a saját tempómban tudok felkészülni.
– Mikor sikerült leküzdeni a mentális fáradtságot?
– Mivel eredetileg kisebb célokat tűztünk ki, ezért az Arena Games, vagyis a fedettpályás játékokon indultam. A három állomásos világbajnoki sorozat első versenyét májusban, Szingapúrban meg is nyertem. Ez a siker lendített át a holtponton, rádöbbentem, mégis csak alkalmas vagyok arra, hogy egy normális szezont végig versenyezzek. Ezt követően a szabadtéri világbajnoki sorozat hamburgi állomásán a tizenegyedik lettem, majd következett az Európa-kupa Tiszaújvárosban, amit megnyertem.
– Az idény második felében miért maradtak el a hasonló, remek eredmények?
– A nyár közepén egy nyaki sérv alakult ki nálam. Szinte a semmiből jött és a szezon második felében keresztbe is húzta a számításaimat. Az úszásban hátráltatott leginkább, a futás és a kerékpározás viszont jól ment. Lelkesedésből versenyezgettem, de korántsem olyan eredményekkel, mint korábban. Hála Istennek sikerült magam mögött tudni a betegséget. Ma már csak minimális mértékben érzem a sérvet. Folyamatosan gyógytornáznom kell.
– Amikor a Szingapúr és Tiszaújváros aranyérmesét újbudai egyesületében kerestük, azt a választ kaptuk: Zsanett gyakorlatilag Franciaországban él. De vajon mit tevékenykedik Metz-ben?
– Ott vagyok edző és versenyző. Ősszel kaptam egy lehetőséget, hogy ki tudok menni ehhez csapathoz. Részmunkaidős trénert kerestek, aki edzői tapasztalattal rendelkezik. Idehaza már korábban elkezdtem edzeni a fiatalokat az Újbuda SE-ben. Az edzői papírom is megvan. Úgy éreztem, van affinitásom a dologhoz. Húsz éve űzöm ezt a sportágat, de nekem is kell egy kicsit más, mint hogy a pesti utcákat rójam.
– Bizonyára a versenyzést sem hanyagolja…
– Így van, főként versenyző vagyok. Úgy döntöttem, a párizsi olimpiáig ott fogok készülni. Nagyon magas színvonalon űzik ott a sportágunkat. Óriási tudás van mögöttük, ami nekem most új ingerként jött. Olyan feltöltődéssel vagyok odakint, hogy akkora edzésmunkát tudok végezni, amit nem is gondoltam volna magamról. Nem hittem, hogy ekkora tartalékok rejlenek bennem. Új ingerek érnek, olyan jól megy a felkészülés, hogy a föld fölött három méterrel magasabban vagyok.
– A 2023-es idénye hogyan alakul?
– Február elején két hétig a magyar csapat edzőtáborban leszek, majd Cipruson és Mallorcán következik újabb tizennégy nap, immár a franciákkal. Márciusban Abu Dhabiban megkezdődik a világbajnoki sorozat, majd májusban, Japánban lesz annak következő állomása. Közben igen sűrű lesz a programom a párizsi a londoni és a svájci indor versenyeken is rajthoz állok, és a quadriatlon világbajnokságon, valamint a duatlon vb-n is indulok. Utóbbi kettőt inkább csak játékból csinálom, amolyan kiegészítésként. Nagyon sokat szoktam versenyezni, 25-30 viadalt is teljesítek egy évben. Ebből a szempontból egyedi eset vagyok, de engem ez “spannol” fel, így leszek jobb és jobb minden hétvégén.
– Franciai klub tratlonistájaként bizonyára részt vesz a nyári párizsi előolimpián is…
– Mindenképpen. A tesztolimpián le szeretnénk szimulálni az egész olimpiai versenynaptárat, hogy honnan- és hogyan szeretnénk majd az igazi Olimpiára érkezni, hány nappal a versenyszám előtt. Jómagam magaslati edzőtáborból akarok a játékokra utazni. A tesztesemény után, a pálya ismeretében pedig a finomhangolást is el tudjuk végezni, hogy hol kell beletenni még egy kis futást, és mit kell finomítani a másik két versenyszámon.
– Az olimpiai versenypályát ismeri már valamennyire?
– A hivatalos pálya még nem ismert. Ami már biztos: a Szajnában lesz az úszás. A kerékpározás fő része a Champs-Élysées-n lesz, valamint a környező utcákban. Párizs belvárosában nem sok nálunk megszokott burkolatú utca található, mondhatni, hogy a biciklizés mintegy háromnegyed része macskakövön zajlik majd. A szervezők arra törekednek, hogy a helyszín minél kompaktabb legyen, vagyis a lehető legkisebb helyen elférjen. Emiatt nagyon kanyargós útvonalra kell számítani, sok bukás várható. A futás nagyjából ugyanott zajlik majd. Azt tervezzük, hogy a metz-i klubommal áprilisban Párizsba látogatunk, ahol a francia szövetség bemutatja a már közel végleges triatlon versenypálya helyszíneit.
– A holtidényben a 36.helyen telelt a világranglistán. Mi a célkitűzése, hányadikként zárja a 2023-évet?
-A 2021-es szezon végén és a tavalyi év elején a huszadik hely környékén is voltam. De az az igazság hogy nem jegyzem pontosan, hogy hol állok. Engem kimondottan a világbajnoki sorozat összetettje érdekel. Ott az első 15 között szeretnék végezni. Ezzel az eredménnyel a világranglista top 20-ban benne kellene lennem. Ennél nagyobb célkitűzést nem akarok mondani, mert az nem feltétlenül jön össze.
(Kassai János)
Post Views: 2