A magyar férfi válogatott bronzérmet nyert a varsói cselgáncs Európa-bajnokság vasárnapi csapatversenyében. A kontinensviadal zárónapján dr. Tóth László elnök is értékelt…
A magyarok az első körben 3-2-re verték a házigazda lengyeleket, majd 4-1-re kikaptak a negyeddöntőben az ukránoktól, ezután következett a vigaszágon a 4-1-es győzelem a szerbek ellen.
A bronzcsatában a francia gárda volt az ellenfél a Torwar Arénában, s az ötmeccses párharc nem indult jól: Bartha Csabát 66 kg-ban vazaarival verte ellenfele, így a franciák kerültek előnybe. Szabó Frigyes (73) azonban bravúrral egyenlített, mivel hosszabbításos mérkőzésen legyőzte az egyéniben vb-harmadik és Európa-bajnok Loic Korvalt, aki kilépésért kapott intéssel vesztett a ráadásban.
Csoknyai László (81) szép válldobásra kapott vazaarival nyerte meg a találkozóját, aztán a magyar diadalt Vér Gábor biztosította be 90 kg-ban, aki 55 másodperc elteltével eldobta a friss Eb-ezüstérmes Axel Clerget-t. Az utolsó, immár tét nélküli összecsapásra a franciák már nem álltak ki, így a magyarok 4-1-re nyertek.
„A sikertelen egyéni küzdelmek után nagyon motiváltak voltunk, csodálatos ez a harmadik hely” – örvendezett a nap egyik hőse, Vér Gábor, míg a csapatkapitány Csoknyai hozzátette, igazi csapatmunka van a váratlan siker mögött.
A férfi csapat legutóbb 2009-ben, Miskolcon állt Eb-dobogón, amikor megnyerte a válogatottak – akkor még az egyéni küzdelmektől külön rendezett – viadalát. Előzőleg 2005-ben Debrecenben második, 2001-ben Funchalban pedig harmadik lett.
Eredmények, csapatverseny, Európa-bajnok: Grúzia, 2. Oroszország, 3. MAGYARORSZÁG és Ukrajna.
A varsói Európa-bajnokságon szerzett két bronzéremnél jobb teljesítményt vár az augusztusi, budapesti világbajnokságon Tóth László, a Magyar Judo Szövetség (MJSZ) elnöke.
„Részemről picit többet vártam a csapattól, nagyon elégedett és boldog sem vagyok, mert úgy látom, ezúttal benne maradtak az érmek a versenyzőinkben. Nem ez volt az év legfontosabb versenye, de megfelelő figyelmeztetést kaptunk most, jelezve, hogy a világ és Európa is nagyon keményen készül a vb-re. Generációváltás zajlik mindenütt, 16 éves kislány nyert itt aranyat, a férfiaknál pedig egy 21 éves grúz győzött nehézsúlyban. Nálunk is szükség lesz generációváltásra” – hangsúlyozta az MTI-nek az MJSZ vezetője.
„Az érmeket most a régi csodálatos versenyzőink hozták, akik 10-12 éve tartják a zászlót, de itt az ideje, hogy beépüljenek a fiatalok. Jó jel és külön kiemelendő Szigetvári Mercédesz teljesítménye, aki 18 évesen friss olimpiai bajnokot vert meg. Itt kell ugyanakkor megemlíteni, hogy az operáció után lábadozó Tóth Krisztián és Karakas Hedvig valószínűleg dobogóra állhatott volna Varsóban” – tette hozzá.
A cselgáncsozók első embere kifejtette, a vb sokkal nehezebb lesz, így rövid pihenő után gőzerővel kell készülni az év legnagyobb viadalára, ahol szintén érmeket vár a magyaroktól a Papp László Budapest Sportarénában.
Az utánpótlás helyzetéről szólva Tóth László közölte, a lányoknál szépen erősödnek a fiatalok, a fiúknál viszont lemaradást tapasztal, mivel ott „kimaradt” egy korosztály. Örömtelinek nevezte ugyanakkor, hogy a 15-16 éveseknél már újra ott vannak a magyarok a világ élvonalában, ők két-három év múlva érhetnek be.
„A vb után visszavonul néhány meghatározó versenyzőnk, akik uralták a súlycsoportjukat, így mellettük nem volt másnak lehetősége a válogatottba kerülni. A folytatásban elindulhat egy egészséges versengés ezekért a helyekért” – mondta.
A dzsúdó új előírásairól az MJSZ elnöke úgy vélekedett, hogy nagy előrelépést jelentenek a sportágban: „Remekül működnek az új szabályok, amelyeket az olimpia után hoztak a többi között a magyar szövetség javaslatára, az elmúlt három napon egyetlen komoly bírói tévedés sem volt. Elképzelhető, hogy tovább finomítunk majd a rendszeren, még kevesebb szabály lesz, és még követhetőbbek lesznek a meccsek. A tapasztalatokat a budapesti vb után összegzi a nemzetközi szövetség, és utána születnek majd meg a tokiói olimpiáig érvényes változások.”
Tóth László kitért két magyar szakmai-sportdiplomáciai sikerre is, mivel egyrészt a bíró Fridrich Annamária és Katalin személyében Varsóban tíz év után először tevékenykedett testvérpár ismét Eb-n, továbbá az MJSZ kapta meg a jövő novemberi U23-as Eb rendezési jogát. Hozzátette, a 2013-as remek lebonyolítás után 2020-ra olimpiai kvalifikációs Európa-bajnokságra pályázik Budapest, egy évvel korábban pedig a junior vb megrendezése a cél.
„Most egyelőre minden erőnkkel a budapesti vb-re koncentrálunk, biztató, hogy a nemzetközi szövetség szemlebizottsága kiválóra értékelte az előkészületeket. Minden rendben van és minden rendben lesz a világbajnokságra” – jelentette ki a dzsúdóelnök.
Varsóban a 18 fős magyar küldöttség Csernoviczki Éva (48 kg) és Joó Abigél (78) révén két bronzéremmel zárta az egyéni küzdelmeket.
(MTI, fotó: MTI/czeglédi Zsolt, archív)