Budapesti ötök

Együttműködési megállapodást írt alá az öt fővárosi akadémia, amelynek értelmében együttműködnek a legjobb játékosokra épülő Budapest-válogatott működtetésében, továbbá törekednek arra, hogy egymástól nem igazolnak fiatalokat.

Lakner Gábor A szövetség a közelmúltban fogadta el a Budapest-programot, amelynek célja a fővárosi kosárlabdázás megerősítése. A távlati terv, hogy öt év múlva mindkét nemben legyen egy-egy meghatározó budapesti egyesület a magyar élvonalban, amely nemzetközi szinten is megállja a helyét.

Mivel a fővárosban játszik a legtöbb igazolt játékos, elsősorban rájuk építenék az együtteseket. Ahhoz azonban az öt budapesti akadémia és a kisebb egyesületek szoros együttműködésére van szükség.

Első lépésként a férfi szakágban az U20-as Budapest-válogatott részt vesz az EYBL (Európai Ifjúsági Kosárlabda Liga) versenyrendszerében. A Sárosi Bulcsú vezette csapat szerepléséről ITT olvashatnak bővebben.

A fővárosi szövetség elnöke, a Budapest-program élére kinevezett Hajdu Péter arról számolt be, hogy újabb nagy lépést tettek az egységes fővárosi kosárlabdázás kiépítése felé.

hajdu peter

Hajdu Péter

„A Budapesti Honvéd, a MAFC, a Vasas, az Óbudai Kaszások és a Zsíros Akadémia Kőbánya képviselői nyilatkozatot tettek, miszerint a különböző korosztályok Budapest-válogatottbeli szereplése során együttműködnek annak érdekében, hogy a legtehetségesebbek magasabb szintű menedzselésben részesüljenek. Arra is törekednek továbbá, hogy egymás játékosait ne igazolják el, ha azonban mégis, akkor az csak tárgyalást követően lehetséges.”

A legnagyobb problémát a gyakran szülők által kierőszakolt átigazolások jelentették. Hajdu Péter szerint azonban mindegyik akadémián ugyanolyan képzést kapnak a fiatalok, és a játékosok nevelését helyezik előtérbe a jól hangzó, de sokat nem érő korosztályos bajnoki címek hajszolása helyett.

„Az U20-as férfiak mintájára az alsóbb korosztályokban is kijelölték az akadémiák azokat a játékosokat, akik a Budapest-válogatott tagjai lehetnek. A válogatottak a közös teherviselés elvén működnek, az akadémiák biztosítják a felkészüléshez a termet és az edzőket, a fővárosi szövetség pedig a versenyeztetés költségei állja. A legfiatalabbaknak nyári tábort szervezünk, amelyet edzőtovábbképzéssel szeretnénk összekötni.”

A sportvezető hozzátette: mivel a fővárosi leánycsapatok legjobbjai egyébként is tagjai a korosztályos válogatottaknak, azért náluk nem hoznak létre Budapest-válogatottat. A legkisebbeknek azonban ugyanúgy megszervezik a nyári edzőtábort.

„A következő lépés az lesz, hogy az akadémiák és a kisebb egyesületek – területi alapon felosztva a várost – együttműködési megállapodást írjanak alá. Annak segítségével biztosíthatjuk a tehetségek felfelé áramlását anélkül, hogy bárkit hátrány érne. Úgy érzem, a szándék mindenhol megvan, az pedig elengedhetetlen az előrelépéshez.”

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS