A hazai futsal sikeres időszaka nem véletlen, hiszen a szakág népszerűsége és tömegbázisa folyamatosan nő. Drucskó Zoltán szerint a labdarúgóképzés részeként kellene működnie. Cél a 2018-as ifjúsági olimpia.
Nagy-Pál Tamás • Akit korábban egyáltalán nem érdekelt futsal, az is biztosan látta legalább utólag a videót, ahogy Dróth Zoltán az Eb-pótselejtező utolsó másodpercében fejelt gólt a románok kapujába. Azzal jutott el a válogatott a kontinensbajnokságra. Vitathatatlan, hogy a felnőttgárda visszatért a szakág nemzetközi vérkeringésébe.
Az elmúlt napokban már az utánpótlás is adott életjelet magáról, története első nemzetközi sikerével: a döntőben a cseheket legyőzve az U21-es gárda megnyerte a visegrádi négyek részvételével zajló Generali-kupát. A futsalbizottság elnöke, Drucskó Zoltán szerint nincs ezekben az eredményekben semmi meglepetés, ugyanis az elmúlt években ugrásszerűen nőtt meg hazánkban a szakág népszerűsége.
„Tizennégyezer igazolt játékosunk van. Rendezünk országos bajnokságot az U20-as és az U17-es korosztálynak is. Az U15-ös, U13-as és U11-es bajnokság kuparendszerben zajlik, nagyjából százötven csapat részvételével. Szerteágazó a mezőny, mert például Dombóváron vagy Kelebián is van utánpótlásképzés. Az ország minden pontján él a futsal. Hagyományosan a győri, a budaörsi és a szegedi csapatok szerepelnek eredményesen.”
Drucskónak az ETO FC Győr elnökeként közeli tapasztalata van arról, hogy a gyerekeket már konkrétan futsalozni is viszik a szülők az egyesületbe, nemcsak „átesnek” oda a futballból. „Spanyolországban és Latin-Amerikában alapból csak tizennégy éves kor után válik ketté a labdarúgó- és a futsalképzés. Itthon még inkább az a jellemző, hogy ha valaki tizennyolc éves kora után nem kap profiszerződést, futsalra adja a fejét.”
Amivel nincs is semmi baj, hiszen a sportvezető a futsal küldetésének tekinti, hogy egyetlen fiatal se essen ki a sportágból. Ugyanakkor azt is fontosnak tartja, hogy a labdarúgóképzés szerves része legyen. „Amikor átvettem az ETÓ-t, rögtön megfogalmaztam, hogy futsal alapú képzést szeretnék. Komoly ellenállásba ütköztem, de mára belátták a kollégák a hasznosságát. Mindkét szakág fejlődését szolgálja, ha az átjárás nemcsak az egyik irányban működik.”
Ennek előszele egyébként országosan is tapasztalható: a nagypályás gyerekekkel foglalkozó Bozsik-programban télen futsalt játszanak a fiatalok. Amellett természetesen az UEFA és a FIFA is a szakág népszerűsítésén dolgozik, ennek az eredménye, hogy a 2018-as Buenos Aires-i ifjúsági olimpián a futsal váltja a labdarúgást.
„A legfontosabb feladat most olyan program kidolgozása az U18-as válogatottnak, hogy eljuthasson az olimpiára. A MOB-bal közösen fogjuk kitalálni, amint ismert lesz a selejtező kiírása. Ez most a legnagyobb, a realitásoktól egyáltalán nem elrugaszkodott álmunk.”