Úgy fest, sikerrel járt a széleskörű összefogás: a véglegesnek szánt miniszteri javaslat száz ágyat hagyott jóvá a Sportkórháznak, és az intézmény elköltöztetése is lekerült a napirendről – érthető, hogy dr. Berkes István főigazgató-főorvos sokkal derűsebben nyilatkozott honlapunknak.
Csurka Gergely interjúja
– Hivatalosan még nincs meg a döntés, az a jövő hétre várható, ám a szocialista képviselőknek kiosztott javaslat, továbbá a médiában megjelent verzió szerint száz ágyat hagynak jóvá az intézménynek – mondja dr. Berkes István, az Országos Sportegészségügyi Intézet (OSEI) vezetője.
– Azaz kijelenthető, hogy megmenekült a Sportkórház?
– Ha véglegessé válik a döntés, akkor igen. A negyven aktív és hatvan krónikus ággyal meg tudjuk oldani a feladatainkat, ez a szám elfogadhatónak látszik. Eddig száznegyven ággyal működtünk, de a százzal is el tudjuk látni a dolgunkat. A döntéshozóknál a ráció győzedelmeskedett, ráadásul arról sincs szó, hogy máshová kerülne egyik vagy másik részleg.
– A csökkenés nem jár súlyos véráldozatokkal?
– A szakmai feladatainkat meg tudjuk oldani, tehát a járó- és fekvőbeteg ellátás továbbra is normálüzemben folyhat, marad a szakrendelő, és tovább működhet a sportorvosi hálózat. Természetesen adaptálódni kell az új helyzethez, fejlesztenünk kell az egynapos sebészetet, a hálózatban pedig tovább kell folytatni a regionalizálást.
– És a finanszírozás?
– Még várjuk az erről szóló határozatot is. A jövő héten sok minden eldőlhet, az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen lesz az egyes intézmények ellátási kötelezettsége. Azaz nem mindegy, hogy a Sportkórházba csak a fővárosi sportolók jöhetnek normál keretek között, vagy speciális elbánásban részesülhetnek a vidéki olimpiai kerettagok is.
– Milyen extraköltségek terhelhetik a sportolókat a vizitdíjon felül?
– A hivatásos sportolók kötelező sportorvosi vizsgálatáért nyolcezer forintot kell fizetni, és a szigorodó szabályok miatt további súlyos költségek is várhatóak bizonyos esetekben – ezek konkretizálására a jövő héten kerülhet sor -, ám az jósolható, hogy azoknak az élsportolóknak, akik után senki sem fizet tb-járulékot, egy esetleges sérülésnél szinte ugyanannyit kell majd fizetniük, mintha egy külföldit kellene megműteni. Mindez egyértelműen jelzi, hogy nagyon intenzíven kell foglalkozni a sportolók számára kötendő kiegészítő biztosítással. A MOB elnöksége napirendre tűzte ezt a kérdést, amivel tényleg fontos foglalkozni, hogy mindez ne jelentsen a kelleténél nagyobb megterhelést az egyesületeknek, szövetségeknek.
– Az új épületről sok mindent lehetett hallani: erről van valami hír?
– Reméljük, megtalálják a befejezéséhez a megfelelő anyagi kereteket, mert itt minden tárgyi feltétel adott lehet a korszerű sportegészségügyi ellátáshoz. A kórház szakembergárdája már bizonyított, képzett, remek teljesítményre képes. Ha ehhez modern körülmények társulnak, akkor sportegészségügyi téren is versenyben tudna maradni a magyar sport – elvégre egyre nőnek a velünk szemben támasztott igények. Az azonban így is úgy is kijelenthető, hogy ha a bevezetőben említett javaslat hivatalossá válik, a pekingi felkészülés hátterének biztosítása nem ütközik akadályba. És az, hogy ez így sikerült, abban benne volt a széleskörű támogatás, amit a Sportkórház ügye élvezett. Az érdekünkben tényleg majdhogynem teljesen felállt a nagykoalíció, hiszen már ahhoz is csupán néhány szavazat hiányzott az Országgyűlésben, hogy felkerüljünk a kiemelt kórházak listájára. Ez pedig azért tényleg jó érzés.(www.mob.hu)
XLsport.hu