Dollák Tamara ötödik lett, Szekér Szimonetta az értékes nyolcadik helyet szerezte meg a szarajevói kadet-világbajnokság első női versenynapján. A nap szenzációját a mexikói Areli Pérez szolgáltatta, aki hihetetlen meneteléssel a 43 kg döntőjébe jutott. Két japán, egy-egy amerikai, francia és orosz aranyérem született.
Szekeres István • Addig-addig bizonygattam a tegnapi kötöttfogású beszámolómban, hogy a mexikóiakat ma már nagyon komolyan kell venni, amíg a női birkózás első versenynapján csakugyan robbant a „mexikói bomba”. A 43 kg-ban Obed Areli Pérez Solís döntőbe jutott. Nem akárhogyan…
A pánamerikai kadetbajnokság tavalyi ezüst- és idei aranyérmese sorrendben kazah, orosz és török ellenfelet győzött le.
Mindegyiket tussal!
A döntőben természetesen japán ellenfél várt rá. A női szakág egyeduralkodói az öt súlycsoportból négyben döntőt, egyben bronzmérkőzést vívtak a szarajevói Amel Bečković Sportcsarnokban.
A mexikói lány ellenfele, Jumenka Tanabe tavaly a 40 kg világbajnoka volt. De Arelit az csöppet sem izgatta. Indulásként akkora csípőt dobott rajta, hogy csak úgy döngött, s miután még hídba is forgatta, 6-0-ra vezetett. Akkor került bajba, amikor az első menet végén Tanabe levitte, és megcsinálta rajta az orsót. 6-4-re módosult az állás, de lényegében eldőlt a mérkőzés. A japán ugyanis konstatálta, hogy az ellenfele nem tudja megvédeni a lábát az összefonástól, így aztán a második menet elején ledöntötte (s már 8-6 volt oda), majd négyszer is megpörgette az orsót, miáltal előállt a tíz pont különbség (16-6), a technikai tus.
Ahhoz képest, hogy mexikói birkózó sokáig el sem jutott korosztályos világbajnokságra, s ha igen, a döntőnek viszont a közelébe sem, most még a csoda is közel volt.
Tanabe tehát megnyerte a vébét, s ma elsőként Molnár Nikolettát győzte le, gyors technikai tussal. De a magyar lány legalább azt mondhatja el, hogy a későbbi világbajnoktól kapott ki.
Miként Dollák Tamara, a nap legeredményesebb magyarja is.
Onnan folytatjuk a nap krónikáját.
A kötöttfogású verseny tényei
A kadetvébé első két napján 40 ország 235 kötöttfogású birkózója lépett szőnyegre. A tavalyi adatok: 48 ország, 218 induló. Vagyis most kevesebb ország vett részt, de több versenyző.
Érmet nyert 18 ország, abból aranyat is 6. A tavalyi adatok: ugyancsak 18 érmes ország, de az aranyakból csak négybe jutott.
Most pedig vissza a hölgyek küzdőterére, a magyar táborba!
Mindhárom lányunk a nyolcaddöntőben kezdett. Molnár Nikoletta a későbbi világbajnoktól kapott ki, és a vigaszágon sem tudott javítani. A még serdülőkorú, Eb-ezüstérmes Szekér Szimonetta győzelemmel mutatkozott be. Méghozzá azeri, Hamzalzada ellen, aki kétszer két pontot szerzett húzással, a magyar pedig mögékerüléssel és levitellel ugyanannyit. A második menet elején 4-4-re álltak volna, de az azeriek challenge-et kértek, amit elvesztettek, és így 5-4 lett ide. Szimonetta okosan birkózott a folytatásban, kiléptette az ellenfelét, majd nehéz helyzetből mögéje kerekedett, és 7-4-re nyert.
Következett a szabadkai Eb döntőjének visszavágója, a német Riesterer ellen. Az akkori 1-2 után most nagyobb lett a különbség. A német csípődobással elhúzott, és bár a dorogi lány kiléptetéssel 1-5-re szépített a második menet elején, az idő nagyon sürgetett. Ő kockáztatott, ment előre, de beleesett Riesterer csapdájába, és öt másodperccel a befejezés előtt előállt a technikai tus. A legyőzője az elődöntőben aztán 11-4-re kikapott a japán Igarasitól, így Szimonetta végül nyolcadik lett, ami nem semmi, meg kell becsülni.
Dollák Tamara tehát a későbbi aranyérmestől, az orosz Vaulinától kapott ki. Nyílt, küzdelmes meccsen. Az orosz aláfordulással elhúzott 4-0-ra, a szegedi lány pedig kikapta a fél lábát, levitte, és belefűzte az orsóba… 4-4. Balszerencse is kellett hozzá, hogy Vaulina később kar- és lábkulccsal, azaz „csomaggal” két pontot szerezzen. Végül mögékerüléssel alakult ki a 4-8-as végeredmény.
A vigaszágon Tamarának két meccset kellett megnyernie. Az első, az olasz Campagna elleni keserves volt, csak egy-egy intést hozott, s mivel az ellenfél kapta a végén, meglett a győzelem. A húsz perc kíméleti idő lejártával elszántan tért vissza a szőnyegre a magyar, hogy aztán a lehető legsimábban jusson el a bronzmérkőzésre. Húzással fektette a hátára az üzbég Eszenbajevát, és mindössze 52 másodperc telt el, amikor a vezetőbíró leütötte tust.
A helyosztó csak verejtékes küzdelmet hozott, egyedül az azeri Ahmadova első menetben végrehajtott levitele volt értékelhető. Azzal lett 0-2 a vége. Tamarában már nem maradt elég töltet, akció pedig egyáltalán nem, hogy fordítani tudjon.
De az ötödik hely a rendkívül tömör, nehéz mezőnyben mindenképpen értékes produktum.
Bár nem csillog úgy, mint az érem.
KADET-VILÁGBAJNOKSÁG, SZARAJEVÓ
A női birkózás első versenynapja
A magyar szereplők. 38 kg (11 induló): magyar nincs. 43 kg (17): Molnár Nikoletta. 49 kg (17): Szekér Szimonetta. 56 kg (20): Dollák Tamara. 65 kg (18): magyar induló nincs
A magyar mérkőzések. Nyolcaddöntő. Jumenka Tanabe (japán)–Molnár Nikoletta 10-0, technikai tus a 0:43. percben, Szekér Szimonetta–Szabina Hamzalzada (azeri) 7-4, Viktorija Vaulina (orosz)–Dollák Tamara 8-4. Negyeddöntő. Ellen Riesterer (német)–Szekér Szimonetta 11-1, technikai tus a 3:55. percben. Vigaszág. 1. forduló. McKayla Campbell (amerikai) – Molnár Nikolette tus 6-0-nál, az 1:50. percben, Dollák Tamara–Aurora Campagna (olasz) 1-1, utolsó ponttal magyar győzelem. 2. forduló. Dollák Tamara–Nabira Eszenbajeva (üzbég) tus 2-0-nál, a 0:52. percben. Bronzmérkőzés. Sabnam Ahmadova (azeri)–Dollák Tamara 2-0
A nap bajnokai és a magyarok helyezése
38 kg: Miu Simizu (Japán), magyar induló nem volt
43 kg: Jumenka Tanabe (japán), 17. Molnár Nikoletta
49 kg: Ronna Heaton (Egyesült Államok), 8. Szekér Szimonetta
56 kg: Viktorija Vaulina (Oroszország), 5. Dollák Tamara
65 kg: Koumba Larroque (Franciaország), magyar induló nem volt
Az eddigi beszámolóink a kadet-világbajnokságról
1. versenynap. Kötöttfogás 50, 54, 58, 63, 100 kg
2. versenynap. Kötöttfogás 42, 46, 69, 76, 85 kg