Czene Attila a Polgármesterek Reggelijén a Nemzeti Vágtán

image

Czene Attila, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium sportért felelős államtitkára is részt vett a Polgármesterek Reggelije elnevezésű, határokon átívelő magyar-magyar kapcsolatépítési programon, amely mára már hagyomány a Nemzeti Vágta műsortervében. A Nemzeti Vágta a magyarlakta települések legnagyobb seregszemléje.

Fő célja a nemzeti lovas hagyományok ápolása és a magyar lovassport népszerűsítése. A sportesemény összekötő hidat emel a vágtára benevező települések lakosai közé, hiszen a rendezvényen széles közönség ismertheti meg a települések helyi értékeit, népművészeti hagyományait, kortárs kulturális, tudományos vagy gazdasági eredményeit. A Polgármesterek Reggelije kiváló alkalom az érdemi eszmecserére, egyben lehetőség arra, hogy a kormányzat illetékes miniszterei (államtitkárai) megismertessék a vágtán résztvevő települések vezetőivel céljaikat, stratégiai terveiket.

A zártkörű egyeztetésen – ahol a Nemzeti Vágtán résztvevő 72 település vezetői és a kormány meghívott képviselői vettek részt – Czene Attila államtitkár elmondta, hogy Magyarország kormánya fokozott figyelmet fordít a gazdaság élénkítésére, de azt kevesen tudják még, hogy a gazdaság fejlesztéséhez a sportban rendkívüli erőtartalékok rejlenek.

Az államtitkár rámutatott arra is, hogy az nem véletlen, hogy a sportot a kormány kiemelt stratégiai ágazatként kezeli.

A sportvezető előadásában elhangzott: „a sportszektor hozzájárulása a nemzeti össztermékhez az utóbbi évtizedekben számos országban komoly növekedést mutatott, ha csak az Európai Uniót tekintjük, akkor azt láthatjuk, hogy 2001-ben a teljes foglalkoztatásnak még csak a  két százaléka kapcsolódott a sportszférához, három évvel később viszont már az uniós munkaerő mintegy öt és fél százalékát foglalkoztatták a sportban.” Czene Attila az elmúlt 15 hónap lépései kapcsán arra is emlékeztetett: "a kormány közel megkétszerezte a sport állami támogatását és kiterjesztette az alacsonyabb adózású egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást a hivatásos sportolókra, edzőkre.” jelentős kedvezményeket hozó változtatásokat sorolva az államtitkár utalt a látványcsapat-sportágakat érintő társasági adó- és illetékkedvezményekre is, melyek az utánpótlás-neveléssel, versenyeztetéssel kapcsolatos költségek, sportcélú tárgyi eszközberuházások és nem utolsó sorban a létesítményfejlesztések és felújítások támogatására ösztönzik a vállalkozásokat. A sportlétesítmények kapcsán az államtitkár arra is felhívta a figyelmet, hogy mentesült az illeték megfizetése alól a látvány-csapatsportokban működő sportszervezetek és szövetségek sporttelepvásárlása is, feltéve hogy a sporttelepet 15 évig nem idegenítik el és sport célokra hasznosítják.

Czene Attila kiemelte: "számos nemzetközi kutatás bizonyította már, hogy minden egyes sportba fektetett euró vagy dollár közép- és hosszú távon három, négyszeres megtakarítást hoz a nemzeti költségvetések számára akkor is, ha csak a közvetlen egészségügyi megtakarításokat tekintjük."

 NEFMI sportért felelős államtitkára kijelentette: „A mi feladatunk egyszerű, de nem túl könnyű. A sportban rejlő lehetőségek felismerését kell minél szélesebb körben elterjesztenünk, ugyanakkor a sport felé fordulást a feltételek, lehetőségek bővítésével, fejlesztésével ösztönöznünk. … A sportot be kell emelnünk a közösségszervező, életmódot alakító tényezők körébe. Erre vagy most fordítunk kellő figyelmet és forrásokat, vagy egészen rövid idő elteltével ennek a sokszorosát kell megfizetnünk a betegellátás és a munkából való kiesés társadalmi költségeként.”

„Ez a munka azonban a polgármesterek aktív közreműködése nélkül nem lehet sikeres, hiszen a helyi közösségek szerepét semmilyen állami támogatás vagy rendelet nem pótolhatja.” – jelezte Czene Attila, aki arra kérte a polgármestereket, hogy saját közösségeik irányításával legyenek aktív részesei a magyar sport újjáépítésének, s ennek során kiemelten figyeljenek a gyermekek sportjának fejlesztésére és a maguk eszközeivel, kezdeményező szereplőként erősítsék a sportegyesületek, az iskolák és a helyi közösségek közötti kapcsolatokat. sportért felelős államtitkár a Polgármesterek Reggelijéről Tatabányára utazik és 13.00 órától részt vesz azon a névadó ünnepségen, amelyen Tatabánya stadionját Grosics Stadionná nevezik át. A rendezvényen várhatóan jelen lesz a Nemzet Sportolója, az Aranycsapat és a Tatabányai Bányász egykori kapusa, Grosics Gyula, valamint Orbán Viktor miniszterelnök és Borkai Zsolt, a MOB elnöke is. Az avató ünnepségen megemlékeznek az UEFA kupának arról a mérkőzéséről is, amelyen éppen harminc éve, a TBSC 2-1 re a legyőzte a Real Madridot. A jeles évforduló apropóján ismét pályára lépnek majd az egykori kedvencek, akik a Hírességek Válogatottjával mérkőznek meg.

 

Nemzeti Erőforrás Minisztérium Sportért Felelős Államtitkárság