Darts – A 180 pont vonzereje

Darts – A 180 pont vonzereje
Kormány Sport

Akár játsszák, akár nézik, a hangulata egyértelműen magába szippantja az embert. Talán meglepő, viszont már 1415-ből vannak írásos feljegyzések a dartsról, de Nyugat-Európát később hódította meg, sőt, ma már Keleten is egyre nagyobb érdeklődéssel követik. Hogy mi a titka? Talán az, hogy nem kell hozzá semmi más, csak egy tábla és három nyíl, no meg egy kis érzék.

A darts eredetéhez többféle történet is kötődik, de az biztos, hogy Angliából indult hódító útjára. Az egyik legenda szerint egy íjász kezdte el gyakorlásként dobálni a kisebbített nyílvesszőit a falra felhelyezett farönkszeletre. Társa is mellé állt, így kialakult a vetélkedés is. Akkoriban az volt a nyertes, aki közelebb dobott a rönk közepéhez, ám mára ezek a szabályok kissé átalakultak.

Az alapoktól nem tér el, csak apró simítások kerültek a szabálykönyvekbe. Szektorokra osztották a táblát, és három nyílból 180 pontot lehet maximálisan elérni. A kevesebb itt többet jelent, 501-ről vagy 301-ről veszi kezdetét egy-egy szett, a győztes az lesz, aki hamarabb „lenullázza” magát.

Az egyszerűsége miatt megállíthatatlanul növekszik a népszerűsége világszerte és hazánkban is. Alapelemmé vált a kocsmák falain is a színes tábla. Kicsik és nagyok egyaránt kezükbe vehetik a nyilakat és megcsillogtathatják tehetségüket, de ott persze nem foglalkoznak a 237 centiméteres távolsággal, ami a versenyverziójában alap.

Napjaink legendái is pubokban dobták el az első nyilaikat. A darts történelmének legeredményesebb játékosa is hasonlóan indult neki hosszú pályafutásának, az angol Phil Taylor sokaknak ismerősen csenghet. Tizenhatszoros világbajnok és nem véletlenül érdemelte ki a „The Power” becenevet. Az egyik darts szervezet, a PDC 2018-ban bejelentette, hogy a World Matchplay sorozat megnyeréséért járó trófea az ő nevét fogja viselni.

A legnagyobbak egyike Michael Van Gerwen is, aki három világbajnoki címig jutott, az utolsót idén nyerte. „Mighty Mike” az egyetlen Phil Taylor után, aki karrierje során az összes kiemelt PDC versenyen diadalmaskodni tudott. Vb-sikerekben mégsem ő, hanem egy másik holland, Raymond van Barnevald van előrébb, aki ötszörös világbajnoknak mondhatja magát, illetve azon kevesek közé tartozik, akik mindkét szervezetnél vb-címet tudtak szerezni. A „Barney” becenévre hallgató versenyző eredetileg balkezes, de dobáskor a jobb kezét használja.

Peter Wright nem feltétlenül az eredményei miatt kerül a kiemeltek közé, igaz, azért egy csapat vb-címet megnyert idén Gary Andersonnal, illetve a 2017-es UK Open-nen is győzni tudott. A „Snakebite” becenévre hallgató skót, extrém megjelenésével hívta fel magára a figyelmet. Mohikán stílusú hajviselete már önmagában vonzza a szemet, ám „Kígyómarás” ezzel nem éri be: mesterfodrász feleségének köszönhetően, állandóan változtatja a színét, amihez az öltözetét is igazítja.

Az utánozhatatlan hangulatnak, amit a szurkolók minden mérkőzésen a csarnokokba varázsolnak, Magyarországot is elérte a darts-őrület. Leghíresebb játékosunk Bezzeg Nándor, aki eddig egyedüli magyarként kijutott a PDC világbajnokságra még 2009-ben, s ezek után nem meglepő, hogy ő hazánk első profi versenyzője.

Fotó: theballisround.co.uk, sportinglife.com, red dragon