A férfi teniszezők világbajnokságán nyolc játékos vesz részt, közülük heten elérik a 185 centiméteres magasságot, Danyil Medvegyev és Alexander Zverev pedig egyenesen a két métert súrolja. A magasság előnyt jelent a sportágban, különösen szervánál. Már csak ezért is meglepő, hogy ott van az elitmezőnyben a 170 centis Diego Schwartzman is. Portré a tenisz törpe óriásáról.
Diego Schwartzmann (fotó: REUTERS)
Ha valaki Diego Maradona után kapja a nevét, logikus választás, hogy focizni kezdjen. Ebben a beszédes El Peque (Kicsi) becenév sem lehet akadály: Maradona és a jelen argentin futballzsenije, Lionel Messi sem a felhőfejeseivel alapozta meg hírnevét. Diego Schwartzmanról azonban hamar kiderült, hogy a teniszhez több érzéke van. A legfőbb adottsága azonban a kitartás, ami többször átlendítette a nehézségeken.
– Bármilyen teniszversenyre is utaztam Argentínában, az édesanyám jött velem. Édesapám mindig nagyszerű szállást ígért, aztán a legolcsóbbat kaptuk, sokszor egyágyas szobát. Többször kérdeztem édesapámat, miért hazudott a szállásról, de valójában nagyon is jól tudtam az okokat. Két teniszmeccs között én is gumi karkötőket árultam, hogy legyen pénzünk – emlékezett vissza a kezdetekre az apró játékos.
A Schwartzman családot sem kímélte az ezredforduló gazdasági válsága. Diego ráadásul csupán tizenhárom éves volt, amikor az orvosa közölte vele, hogy 170 centinél biztosan nem nő magasabbra.
– Először nagyon elkeseredtem. Egyáltalán nem voltam biztos benne, hogy akarok még teniszezni, de a családom meggyőzött, hogy a magasságom nem befolyásolhatja az álmaimat. Ma már nem foglalkozom ezzel, úgysem tudok változtatni rajta. Inkább azokra a játékelemekre koncentráltam, amelyekben fejlődhettem: a gyorsaságra és a megbízható, stabil alapvonaljátékra.
Schwartzman tudta, hogy nem fog adogatási rekordokat dönteni, így ráfeküdt a fogadásra. 2017-ben a teljes férfimezőnyt tekintve a legjobb arányban nyerte meg a fogadójátékait, és azóta is minden évben a dobogón van ebben a mutatóban Rafael Nadal és Novak Djokovics mellett. Második szervák ellen pedig az elmúlt két évben ő nyert a legjobb arányban fogadópontokat. A világranglistán is folyamatosan jött előre, a 2017-es US Openen és a 2018-as Roland Garroson is negyeddöntőbe jutott. A párizsi negyedik fordulóban a dél-afrikai Kevin Anderson ellen kétszettes hátrányból fordított. A hivatalos magasságadatok alapján 33 centi különbség van a két játékos között.
– Fiatalon olvastam Dávid és Góliát történetét. Amikor a Kevinhez hasonló, két méter feletti srácok ellen játszom, mindig abból merítek erőt – Schwartzmannak van mibe kapaszkodnia.
Idén újabb szintlépés következett: a római mesterversenyen, szinte tökéletes játékkal győzte le a salakkirályt, Rafael Nadalt, mindkettejük kedvenc borításán.
– Sok szoros meccset játszottam már előtte is Federer, Nadal vagy Djokovics ellen, de soha sem sikerült nyernem. Ez a siker nagyon jelentős volt a karrierem szempontjából, még nagyobb önbizalmat adott. Ez volt a legjobb meccs, amit valaha játszottam.
Azután jött az idei Roland Garroson az első Grand Slam-elődöntő, ami egyben azt is jelentette, hogy a világranglistán már a legjobb tíz között jegyezték. 1981 óta egyiket sem érte el ilyen alacsony játékos. Akkoriban a 168 centiméteres Harold Solomon dacolt éveken keresztül magasabb riválisaival, később Michael Chang bizonyította, hogy a magasság nem minden a teniszben sem.
Schwartzman nemcsak emiatt fontos alakja napjaink teniszének, hanem közismert, megingathatatlan sportszerű magatartása miatt is. Az idei Garroson az osztrák Thiem elleni negyeddöntőben nemcsak az ötszettes csata miatt játszottak emlékezetes mérkőzést, hanem mert a vonalbírói tévedések után sorra adták meg egymásnak a pontokat anélkül, hogy a székbíró döntését kérték volna. Még az év elején, az ATP-kupán, amikor Medvegyev úgy győzte le őt, hogy minősíthetetlenül viselkedett, higgadtan ennyit mondott neki a meccs után:
– Változtatnod kell a viselkedéseden, mert egyébként nagyszerű játékos vagy.
Minden egyebet, csak a magasságot nem lehet „tanulni”.
(mno.hu / Koczó Dávid)