Döntetlennel a középdöntőben!

Utolsó csoportmérkőzésén, ezúttal Norvégiával is döntetlent játszott a magyar válogatott az Európa-bajnokságon, így csoportharmadikként jutott a középdöntőbe, ahová egy pontot visz magával.

11. férfi Európa-bajnokság, Dánia

B-csoport, Aalborg, 3. forduló:
MAGYARORSZÁG-NORVÉGIA 26-26 (16-13)
Játékvezetők: Stolarovs, Licis (lettek).

MAGYARORSZÁG: Mikler, Tatai (kapusok), Ancsin 3, Császár 6 (4), Gulyás, Ilyés, Iváncsik G. 1, Lékai 7, Mocsai, Nagy K. 1, Schuch, Putics, Szalafai, Szöllősi 4, Vadkerti 1, Zubai 3. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos.

NORVÉGIA: Dahl, Erevik (kapusok), Björnsen, Gullerud 1, Hansen 1, Kjelling 6, Lindboe, Lokkebo 3, Lund, Mamelund, Myrhol 2, O’Sullivan 1, Reinkind 3, Sagosen 1, Tönnesen 1, Tvedten 7 (2). Szövetségi kapitány: Robert Hedin.

Kiállítások: 4/4, ill. 3/2
Hétméteresek: 6, ill. 2 perc

A norvég csapat úgy vágott neki a találkozónak, hogy csak győzelemmel juthatott tovább a középdöntőbe, ennek ellenére Nagy és Császár góljaival 2-0-ra mi léptünk meg. Császár az első két norvég találat után is elemében maradt, Ancsinnak és Zubainak is gólt érő passzokat adott, majd ő növelte háromgólosra fórunkat (5-2). Ezen Myrhol azon nyomban faragott, Mikler hetest is védett, mégis feljöttek Reinknd találatával egyre a norvégok – aztán maradt lendületben Császár is és Ancsin is, és máris 7-4 volt ide. A 16. percben viszont már időt kellett kérnie Mocsai Lajosnak, mert csapata négy percig nem dobott gólt, ezalatt pedig az ellenfél 8-8-ra jött fel, sőt, Ancsint kiállították, Lökkebo pedig megszerezte az északiak számára a vezetést. Kjelling duplázott a fóron, majd Vadkerti öt norvég gól után talált be ismét Dahlnak (9-10). Aztán jött ismét a Lékai-show: a Celje játékosa beállt, dobott három gólt (szebbnél szebbet) és egyenlített (12-12). Lékai megdobta negyedik gólját is,de ez Tvedten hetese után ismét csak egált ért, majd a 28. percben Szöllősi két befordulásával már mi vezettünk. Sőt, az utolsó percben Lékai egy egész pályás gólt is megengedett magának, így három gólos előnnyel fordulhattunk. A második félidő hasonlóan kezdődött, mint az első: lendületesen, ötletesen játszottunk, Császár megint többet volt bent irányítóban, de leginkább Lékai, és a beállósaink villogtak. 20-17-re is vezettünk már, Mikler is ziccereket védett, de ismét jött a hullámvölgy, és a norvégok feljöttek egy gólra (21-20). Innét Szöllősi megmozdulásaival ismét 23-20-ra alakítottuk az állást, de ezt követően eladtuk labdáinkat, de Ancsin jó ütemben harcolt ki egy újabb magyar gólt, majd az első norvég kiállítás alatt Császár hetesből növelte előnyünket. Onnantól fogva már a norvégok is kapkodtak, de néha védéseik is kezünkbe, jobban mondva Zubai kezébe hullottak, így őriztük kétgólos vezetésünket (26-24). A meccs utolsó két percére viszont kiküldték Zubait a bírók, Lökkebö a szélről újabb gólt vágott, majd Tvedten a másik oldalról egyenlített. Kevesebb, mint fél perccel a vége előtt Mocsai Lajos kért időt, és a cél az volt, hogy tartsuk legalább a döntetlent a továbbjutáshoz – ez pedig sikerült, így a magyar válogatott csoportharmadikként bejutott az Eb középdöntőjébe.

Spanyolország-Izland 33-28 (16-15)

A csoport állása: 1. Spanyolország 6 p, 2. Izland 3 p, 3. Magyarország 2 p, 4. Norvégia 1 p

A csoport első három helyezettje jut a középdöntőbe. Pontegyenlőség esetén az egymás elleni eredmény dönt, ha az sem tesz különbséget a csapatok között, akkor az össz-gólkülönbség rangsorol.

Korábbi eredmények:
IZLAND‒NORVÉGIA 31-26 (16-10)
SPANYOLORSZÁG‒MAGYARORSZÁG 34-27 (17-10)
MAGYARORSZÁG-IZLAND 27-27 (16-15)
NORVÉGIA-SPANYOLORSZÁG 25-27 (8-12)

A-csoport, 3. forduló:
Macedónia-Ausztria 22-21 (12-10)
Dánia-Csehország 33-29 (21-17)

A csoport állása: 1. Dánia 6 p, 2. Macedónia 3 p, 3. Ausztria 1 p, 4. Csehország 1 p.

A szerdai edzésen mind a védő, mind a támadójátékot gyakoroltuk a norvégok ellen, és természetesen videón is elemeztük riválisunk játékát – hangsúlyozta Mocsai Lajos szövetségi kapitány. – A csütörtöki, a továbbjutásról döntő mérkőzés talán még nehezebb lesz, mint az Izland elleni csata volt. A norvégok remek játékosállománnyal rendelkeznek, minden játékosa Robert Hedin kollégám rendelkezésére áll, kiemelném a védelem két oszlopát, Lundot és Mamelundot, a kapus Ereviket és a világ egyik legjobb beállóját, a korábban Veszprémben is szereplő Myrholt. A játékuk ellenszerét akkor találhatjuk meg, ha azt a rendszert meg tudjuk bontatni, amivel támadnak, illetve amivel védekeznek. Ötezer norvég szurkolót várnak itt Dániában a találkozóra, így nyilván nagy nyomás alatt kell majd játszanunk, de szeretnénk ismét erőn felül teljesíteni. A magyar csapat legfőbb erénye a kollektivitás, ezt szeretnénk kihasználni.

Csütörtöki harmadik ellenfelünk, Norvégia férfi kézilabda-válogatottja megközelítőleg sem büszkélkedhet olyan fényes sikerekkel, mint női megfelelője, de még olyanokkal sem, mint előző riválisunk, a skandináv kistestvér, Izland. A csapat olimpia-története kimerül egy 1972-es 9. helyezésben, s világbajnokságon ugyan már tízszer szerepelt, még mindig az 1958-as debütáláskor elért 6. pozíció jelenti a csúcsot. A norvégok emellett még négyszer végeztek egyszámjegyű helyen: 1961-ben és 2005-ben hetedikként, 2009-ben és két évre rá kilencedikként zártak. Európa-bajnokságra most jutottak ki hatodszor ‒ nem mellesleg 2006 óta sorozatban ötödször ‒, mégpedig ez alkalommal könnyedén, hiszen bár oda-vissza kikaptak a csoportgyőztes franciáktól, a kieső litvánokkal és törökökkel szemben nem veszítettek pontot.

Annak ellenére, hogy a fenti eredménysor meglehetősen szegényes összképet mutat, kitűnik belőle, hogy a kétezres években már számolni kell a norvégokkal. Mi, magyarok a saját kárunkon bizonyosodhattunk meg e megállapítás igazságáról, hiszen a 2000-es (20-19, 22-24) és 2004-es (24-27, 30-29) selejtezőpárharcban egyaránt ők fosztották meg a mieinket a világbajnoki részvétel lehetőségétől. Csalóka tehát csak a jelentős magyar fölényre utaló statisztikára hagyatkozni (18 győzelem, 1 döntetlen, 7 vereség), még akkor is, ha az utóbbi évek rivalizálásából megint csak mi jöttünk ki jobban. Eddig öt olyan vb volt, amelyre mindkét együttes kijutott, és szembe is került egymással. Az első találkozót, még 1958-ban, az akkor a hatodik helyre befutó skandinávok nyerték, a további négy mérkőzést viszont a mi válogatottunk. A legutóbbi két, egyaránt csoportmérkőzésen elért sikerre (2007: 25-22, 2011: 26-23) még jól emlékezhetünk, a londoni olimpia előtti vb-kvalifikációs párviadalra nemkülönben. Harmadik nekifutásra ugyanis ebben a műfajban is sikerült felülmúlnunk a kellemetlen vetélytársat (27-21, 27-31), így Mocsai Lajos csapata vehetett részt a tavalyi, spanyolországi világbajnokságon. Olimpián még nem találkozott a két gárda, miként Európa-bajnokságon sem, a ma esti, aalborgi csoportzáró találkozó tehát sporttörténeti jelentőséggel bír.

A magyar válogatott kerete:
Kapusok: Mikler Roland (Pick Szeged), Tatai Péter (Pick Szeged)
Jobbszélsők: Gulyás Péter (MKB MVM Veszprém), Szalafai Gábor (B.Braun Gyöngyös)
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (Pick Szeged), Mocsai Tamás (MKB MVM Veszprém)
Irányítók: Császár Gábor (Paris St. Germain, francia), Lékai Máté (Celje, szlovén)
Beállók: Schuch Timuzsin (MKB MVM Veszprém), Szöllősi Szabolcs (Csurgó), Zubai Szabolcs (Pick Szeged)
Balátlövők: Ilyés Ferenc (Pick Szeged), Nagy Kornél (Dunkerque, francia), Putics Barna (VfL Gummersbach, német)
Balszélsők: Iváncsik Gergő (MKB MVM Veszprém), Vadkerti Attila (Pick Szeged)

Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
Edző: Juhász István

A norvég válogatott kerete:
Kapusok: Magnus Dahl (Wetzlar, német), Ole Erevik (Aalborg, dán)
Jobbszélsők: Kristian Björnsen (Fyllingenbergen), Steffen Berg Lokkebo (Emsdetten, német)
Jobbátlövők: Kent Robin Tönnesen (Wetzlar, német), Harald Reinkind (Fyllingenbergen)
Irányítók: Börge Lund (Bodö), Sander Sagosen (Haslum), Christian O’Sullivan (Baekkelaget)
Beállók: Bjarte Myrhol (Rhein Neckar Löwen, német), Magnus Gullerrud (Sönderjyske, dán)
Balátlövők: Erlend Mamelund (Haslum), Kristian Kjelling (Silkeborg, dán), Espen Lie Hansen (Dunkerque, francia)
Balszélsők: Havard Tvedten (Aalborg, dán), Andre Lindboe (Elverum)

Szövetségi kapitány: Robert Hedin