Doppingkeresztmetszet Peking előtt

pekingolimpia.jpg

Tizenegy hónappal a pekingi nyári olimpia előtt kiemelt jelentőségük van a doppingellenes intézkedéseknek, így annak az átfogó cselekvési tervnek, amelyet az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) dolgozott ki, s amelyben fontos együttműködő partner többek között a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB).

Erről Elbert Gábor sport szakállamtitkár beszélt azon a pénteki sajtótájékoztatón, amelyet "Doppingkeresztmetszet Peking előtt" címmel rendezett az ÖTM Sport Szakállamtitkárság a Puskás Ferenc Stadion toronyépületében.

sajtótájékoztató

Az összejövetelen részletesen bemutatták azt a felelősséget egyértelműbben megvilágító rendszert, amelynek révén elkerülhető, hogy megismétlődjenek a 2004-es olimpia doppingügyei. Dr. Kamuti Jenő, a MOB főtitkára szerint a magyar sport megítélése szempontjából majdhogynem végzetes lenne akár egyetlen pekingi pozitív eset is, s úgy fogalmazott: "közös feladat, hogy ne legyen". Hozzáfűzte, hogy az athéni olimpia után mára kialakult egységes doppingellenőrző rendszer révén nagy biztonsággal kiszűrhetők a pozitív esetek.

Az eseményen bemutatkozott a sajtó képviselőinek dr. Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport Kft. ügyvezetője, valamint dr. Mártha Dezső, a Nemzeti Doppingellenes Koordinációs Testület (NDKT) új elnöke. Az NDKT felügyeli szakmailag a vadonatúj jogintézmény, a NADO, vagyis a nemzeti doppingellenes szervezet munkáját. A NADO feladatainak teljes körű ellátására kiírt közbeszerzési eljárás nyertese a Magyar Antidopping Csoport Kft. lett.

Dr. Tiszeker Ágnes elmondta: 2007 első felében – mint a WADA, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség által elismert, s a mintavételek hiteles végzőjeként akkreditált társaság – állami megrendelésben 372 vizsgálatot végzett, s ebből öt lett pozitív. Az év hátralevő részében további 434 mintavétel vár rájuk, köztük a hagyományos vizelet- és véranalízis mellett EPO-szűrés és növekedésihormon-vizsgálat is. A kivétel nélkül magyarországi mintavételek 55 százaléka versenyen kívül történt, s 96 százalékuk volt előre be nem jelentett ellenőrzés. A kontroll alapvetően a kiemelkedően eredményes, illetve a nemzetközileg is elismerten doppingérezékeny sportágakat érintette: az atlétikát (88 vizsgálat), a kerékpársportot (34), a súlyemelést (26), az úszást (24) és a kajak-kenut (19).

A sajtótájékoztatón elhangzott még, hogy az OSEI, közismert nevén a Sportkórház területén korábban működött magyar doppingellenőrző laboratóriumot – együttműködési megállapodás keretében – megvásárolta a Wessling Hungary Kft. méghozzá azzal a céllal, hogy számításai szerint két éven belül a WADA-akkreditációt megszerezze, s háromezer doppingmintát elemezzen majd évente.

www.nssz.hu