A magyar kajak-kenu válogatott tagjai kedden két csoportban utaztak ki a duisburgi olimpiai kavlifikációs világbajnokság helyszínére (az olimpiai számokban indulók gépe már délelőtt landolt a közeli Düsseldorfban).
Az előörs, Schmidt Gábor főtitkár és Kovács Emőke nemzetközi titkár már hétfőn megérkezett, és felvette a csapat akkreditációs kártyáit, így Kammererék számára az órákig tartó adminisztációt is megspórolták.
A magyar csapat szállását is jó előre lefoglalták a Magyar Kajak-kenu Szövetség vezetői, így a legközelebbi, a pályától hét percnyire fekvő hotelben szállhatnak meg versenyzőink. A duisburgi kajak-kenu pálya partján 91 ország zászlaját vonták fel, ám a pontos résztvevői létszám csak a szerdai technikai értekezleten válik ismertté. A rendezők mindenesetre 850 versenyző szereplésére számítanak a vb-n megrendezett 277 futamon.
A németek tavaly alaposan feltérképezték a szegedi szervezők munkáját, így például hasonlóan magas technikai színvonalú televíziós közvetítésre számíthatunk a csütörtökön kezdődő és vasárnap befejeződő világeseményen. Az 1000 méteres rajttól a célig sínpályán futó „go cam” követi a mezőnyt, így nem kell kizárólag a riporter szemmértékére hagyatkozni akkor, amikor a nézők a képernyő előtt ülve próbálják meg nyomon követni a futam alakulását. A kamerarendszer és az óriáskivetítő nélkül a szervezési költségek 1,5 millió euróra rúgnak, a technikai beruházásokkal együtt pedig ennek több mint a duplájára.
A duisburgi pályán mindeddig nem készült el az önálló felevező csatorna, de a részvevők így is nyugodt körülmények között versenyezhetnek. A pálya Németország legnagyobb sportparkjában, erdős környezetben fekszik, ami kellőképp szélvédetté teszi a vízfelületet. A futamok lebonyolítása kapcsán változás, hogy a korábbi szokással ellentétben mostantól a televíziós közvetítés oldaláról számozzák a pályákat, így az egyes mindig a kameraközeli, a kilences versenysáv pedig a legtávolabbi bólyasorok közé esik.
Versenyzőink persze aligha állnak majd be rossz rajtállásba a döntők során, miközben természetesen abban is okkal reménykedünk, hogy mind a 27 világbajnoki versenyszámban lesz magyar finalista. Angyal Zoltán szövetségi kapitány ezzel együtt óvatósságra int: amondó, férfi kajak és kenu egyesben is nagyon komoly feladat a mintegy kilencven rivális között a kilences döntőbe kerülni. Az olimpiai számok közül C-1 500 méteren Sáfrán Mátyás újoncként szerepel a vb-n, ám féltenünk őt sem kell, hiszen a válogatón Vajda Attila és a többi élkenus legyőzésével már eleve magasra tette a mércét.
A tét nagyságát jelzi, hogy a magyarral ellentétben a házigazda német válogatott nem indít minden számban egységet (27 számból 25-ben állnak rajthoz Dittmerék), mert ők is mindennél fontosabbnak tartják az olimpiai kvalifikációt. Női és férfi K-1 500 méteren, valamint férfi K-1 1000 méteren az első nyolc, az összes többi számban az első hat hely megszerzése garantálja az indulás lehetőségét Pekingben a tizenkét olimpiai számban.
Duisburg 1979, 1987 és 1995 után negyedszer lehet a síkvízi kajak-kenu vb házigazdája.