Duplapontok, ütközés: Montoya lemaradt a bajnoki címről

Juan Pablo Montoya (Fotó: xpbimages)

A korábbi Forma-1-es versenyző 2014-ben tért vissza a formaautózáshoz, miután a királykategória elhagyását követően hosszú évekig a NASCAR-ban próbált szerencsét. Első nekifutásra negyedik lett az IndyCar pontversenyében, idén pedig úgy tűnt, pályafutása során másodszor is elhódíthatja a bajnoki trófeát az Amerikai Egyesült Államok legrangosabb formaautós szériájában (1999-ben nyert a CART-ban), az szezonzárón azonban elveszítette az elsőséget.

A futam elején még úgy látszott, Montoya megszerezheti a bajnoki címet, az első sárga zászlós fázis után azonban ütközött csapattársával, Will Powerrel és visszaesett a 23. helyre. A vezetést időközben Dixon vette át, aki győzelmével bebiztosíthatta negyedik bajnoki címét, a megmérettetésen ugyanis az Indianapolisi 500 mérföldeshez hasonlóan duplapontokat osztottak. Montoya csak akkor ronthatta volna el az új-zélandi pilóta örömét, ha felzárkózik az ötödik helyre, végül azonban hatodikként intették le, így pontegyenlőség alakult ki, a cím pedig a több győzelmet jegyző Dixonhoz került.

„A hétvége elején tudtuk, hogy még van esélyünk a bajnoki cím elhódítására, és igazából pont ebben reménykedtünk” – nyilatkozta Dixon a leintés után. „Ez egészen fantasztikus, nem is tudom, mint mondjak. A gondolataimban és az imáimban természetesen továbbra is Justin Wilson családjával vagyok” – üzent a poconói viadalon halálos balesetet szenvedő brit pilóta hozzátartozóinak. „Nagy utat kellett megtennünk, de győztünk. Még tényleg nem tudom elhinni” – zárta gondolatát.

Montoya a leintést követően nem akarta csapattársát hibáztatni (az esetért egyikük sem kapott büntetést a versenybíráktól), sokkal inkább a duplapontos szabály miatt tűnt csalódottnak. „Nem számít, mi történt” – idézi szavait az Autosport. „Nagyon nagy kár ezért. Elveszítettük a bajnoki címet. Az autónk eléggé versenyképes volt ahhoz, hogy megtegyük, amit meg kell tennünk, és nem tudtuk megtenni. Abban az esetben, ha duplapontot osztanak a szezonzárón, nem számít, mit csinálsz az év során – volt egy rossz hétvégén, és elbuktuk a bajnoki címet” – kesergett a kolumbiai.