A szövetség képviselői és a szakemberek is egyetértenek abban, hogy ki kell használni az Európa-bajnoki remeklésnek köszönhető eufóriát: a futballhoz kedvet kapó fiatalokat az egyesületekbe kell vonzani, és meg is tartani.
Lakner Gábor, Pusztai Viola • Képünkön tapsolva zokogó kisfiú, aki siratta a varázslatos éjjelt, amely azon a bizonyos novemberi vasárnap estén kezdődött, amikor a magyar labdarúgó-válogatott a norvégok legyőzősével kivívta a franciaországi Európa-bajnokságon való részvételt… Az a bizonyos éjjel (soha) nem érhet véget az Eb nyolcaddöntőjében a belgáktól elszenvedett vereség után sem. Mert az a kisfiú hazatérve aligha a játékkonzolt veszi a kezébe, hanem a focilabdát, és rohan a grundra, ahol Király Gábor, Dzsudzsák Balázs vagy Szalai Ádám bőrébe bújhat.
„A magyar labdarúgó-válogatott Eb-szereplése olyan hullámot indított el, amelyet nem szabad engedni, hogy partot érjen, és újra lecsendesedjen – mondja Sipos Jenő az MLSZ szóvivője. – Persze ez nagyon komplex feladat, amelynek megvalósításához a gyerekek mellett kellenek a szülők, az edzők, az anyagi lehetőségek, az infrastrukturális körülmények, sőt kell a magyar emberek közhangulata is. A csapat sikerének hatására újra jó érzés látni lengeni a piros-fehér-zöld zászlót, mindenki énekli a himnuszt, visszatért az az összetartozás a mindennapokba, amely régen jellemezte a futballnemzetünket.”
Úgy véli, a szülőknek rendkívül fontos a szerepük abban, hogy a fiatalok a hullám tetején szörföljenek, hiszen ők hozzák meg azt a döntést, hogy a gyerekeik sportoljanak. Ha a lelkesedés rájuk is átragad, jövőképet látnak a magyar labdarúgásban, tudatosul bennük, hogy a futballközösség pozitív hatással lehet a gyerekeikre, mert nem kallódnak el, nem nyúlnak drogokhoz, nem lesz belőlük megsavanyodott emberke, akkor biztosan egyre több gyerek húz stoplist a lábára.
„Ha ez megtörtént, akkor már a labdarúgásban dolgozó szakembereken a sor, rajtuk a felelősség és egyben a kihívás is, hogy ne csak aktuális eredményeket akarjanak elérni, a heti edzésprogramot ne a hétvégi mérkőzésnek rendeljék alá, hanem ténylegesen fejlesszenek, vagyis a képzés elérje a célját. Az Európa-bajnokságon a játékosoktól a szakmai stábon át, a fizioterapeutáig, az orvosig, a teljes kiszolgáló személyzetig mindenki tett azért, hogy sikeresek legyünk. Ez az MLSZ-en belül remekül működő gépezet, olyanok vagyunk, mint a nagy család, időt és energiát nem kímélve, azért dolgozunk, hogy a magyar labdarúgás ismét felkerüljön Európa térképére. A felnőttválogatott az Eb-n bekopogtatott az ajtón: hahó, itt vagyunk!”
A korábbi szövetségi kapitány, a berlini Hertha vezetőedzőjeként dolgozó Dárdai Pál azzal az üzenettel engedte útjára a válogatottat, hogy „játsszanak egy jót és legyenek példaképek”. A csapat Franciaországban (túl)teljesítette a küldetést, a szakember pedig egyetért abban Sipos Jenővel, hogy nagy lehetőség küszöbén áll a magyar labdarúgás.
„A válogatott megtette, ami tőle tellett, a gyerekek megint bolondulnak a fociért, Magyarország újra futballnemzet lehet. Immár a városi és a falusi klubvezetőkön a sor, nekik kell nagyot alkotniuk. Az első három fordulóban engedjenek be ingyen mindenkit a meccsekre, hadd szokjanak oda a gyerekek, és a feleségek is bökjék oldalba a férjüket azzal, hogy te, apa, engem is vigyél ki, cserébe olyan finom vacsorát kapsz, mint még soha… Ha most nem lovagoljuk meg az euforikus hangulatot, akkor soha” – így Dárdai.
A példaképek fontosságát hangsúlyozza a korábbi válogatott középpályás, Pisont István is. A Deák „Bamba” Labdarúgó Akadémia szakmai igazgatója személyes példával szemlélteti a sikerek hatását.
„Már egészen kiskoromban tudtam, hogy focista szeretnék lenni, s amikor a nyolcvanas években láttam a válogatottat világbajnokságokon szerepelni, és átéltem a Videoton fantasztikus menetelését az UEFA-kupában, hatalmas motivációt merítettem belőle. A mostani válogatott tagjai sokat tettek azért, hogy ők legyenek a mai fiatalok hősei, rengeteg gyereket inspiráltak az elmúlt hetekben.”
Reméli, hogy az Eb hatására részint több fiatal kezd el futballozni, részint a már igazolt játékosok is erőt merítenek Dzsudzsákék remekléséből.
„A magyar labdarúgásnak minden apró részsikerre szüksége van, bízom benne, hogy a kitűnő franciaországi szerepelés előremozdítja a sportágat. Fél év múlva lemérhető lesz, mennyi fiatal érkezett a klubokhoz az Eb hatására. Meggyőződésem, sokan kérlelik most a szüleiket, hogy vegyenek nekik focicipőt, és vigyék őket edzésre. Nagy a felelősségük a legkisebbekkel foglalkozó edzőknek és pedagógusoknak, hogy a lehetőséggel élni tudjanak.”
Amennyiben sikerül, már csak az van hátra, hogy a felnőttválogatottat eredményre vezető szemléletet a teljes magyar labdarúgásban meghonosítsák. A mai fiatalok lehetnek a jövő sztárjai, és ha már kiskorukban megfelelő képzést kapnak, biztosan nem kell újabb évtizedeket várni az Európa-bajnoki szereplésre és a felejthetetlen közös örömünnepre.