Edzésélettan

Ritka nagy sikert ért el a mai, egyre szűkülő kőnyvpiacon dr. Radák Zsolt Edzésélettan című műve: egy hónap alatt elkelt. Most azonban megjelent a második kiadása, mindenki okulására.

Szekeres István Alighanem elriasztok minden érdeklődőt, ha azt írom le, hogy dr. Radák Zsolt Edzésélettan című könyve interdiszciplínáris alapmű. De talán nem, ha megmagyarázom. Létezik ugyebár a nagy bölcseletek körében testneveléstudomány is, nem túl régen, az első – ezt a címet viselő – tanulmánykötet Magyarországon 1966-ban, fél évszázada jelent meg. Vagyis szinte a gyermekkorát éli az évezredes tudományok családjában.

A testneveléstudománynak ismertek az olyan ágai, diszciplínái, mint a sportélettan, az edzéselmélet, a sportpszichológia… Amikor tehát a szerző egybekapcsolja a tanulmányában két diszciplína, úgymint a sportélettan és az edzéselmélet legfontosabb ismérveit, az maga az interdiszciplínáris tett.

De most már legyen is elég a tudományoskodásból! A könyv ugyanis a sport, az edzések mindennapi gyakorlatát veszi célba.

A szerző a könyvével az azt bemutató sajtótájékoztatón Forrás: mob.hu

A szerző a könyvével az azt bemutató sajtótájékoztatón  •  Forrás: mob.hu

Azt a sportorvos.hu-portál így mutatja be: „Dr. Radák Zsolt (egyetemi tanár, az MTA doktora) Edzésélettan című könyve az elméleti és gyakorlati nézőpontot kiválóan ötvözve az élettani folyamatokat sejti-, szervi- és szervezeti szinten értelmezi, hogy világosabb legyen az edzésmódszerek miértje. A kiadvány nemcsak terhelésélettani könyv, hanem az edzésmódszerek hátterére és okaira is keresi a választ, és módszereket is ajánl az edzéscélok megvalósításához. Részletes információkat ad az alapvető sejtfolyamatoktól az izomrendszer bemutatásán át az alkalmazkodás, fáradtság, képességfejlesztés, sporttáplálkozás, prevenció és sportgenetika témakörén keresztül a testedzés és öregedés összefüggéséig.”

A szerző (a könyv első kiadásának a bemutatóján) elmondta, hogy közel fél évszázaddal korábbi szakkönyvet tekintett alapnak, dr. Koltai Jenő Kondicionális képességek fejlesztése című tankönyvét fejlesztette tovább. „A huszadik század második felétől egyre többet tudtunk meg az emberi testről, annak működéséről. Ha megértjük a benne végbemenő folyamatokat, akár befolyásolni is tudjuk azokat, ez az edzők feladata, ehhez kívánok segítséget nyújtani.”

Hogy még közelibb legyen a könyv az utánpótlás-neveléshez, arról az élet gondoskodott. Májusban, a művet bemutató sajtótájékoztató keretében adtuk át „A hónap műhelye” aktuális díjait.

Nekem két kívánságom van…

Az egyik az, hogy minél több utánpótlás-szakember magyarázza el a könyv mondandóját a tanítványainak, hadd értsék meg minél jobban azt, hogy az edzésen mi miért történik, milyen gyakorlat(sor)nak mi a konkrét haszna.

A másik pedig az, hogy szülessen meg a komplex interdiszciplínáris (bocs!), a sport teljességét felölelő kötet, amely az edzéselmélet, a sportélettan és a sportpszichológia együttes hatását dolgozza fel.

A második kiadással kapcsolatos, minden információt INNEN lehet elérni.

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS