Egyre fogynak a fiatalok

Mindössze tizenhárom U20-as játékos lépett pályára a bajnokság 20. fordulójában. Ez még úgy is kevés, hogy tudjuk: a fiatalokat előszeretettel játszató MTK és Paks egymás elleni mérkőzése elmaradt. A bajnoki helyezés előbbre való a hosszú távú építkezésnél vagy az anyagi juttatásnál, persze, vannak kivételek.

Nagy-Pál Tamás Elkezdődött a tavaszi szezon, a sorozatunk is folytatódik: szemlézzük, hogy a szövetség ajánlása nyomán kik azok az 1995. január 1-je után született játékosok, akik lehetőséget kaptak az élvonalban. Csonka fordulót rendeztek az NB I-ben, ugyanis fertőzésveszély miatt elmaradt a Paks–MTK mérkőzés. Az U20-as játékperceket vizsgálva így most nem rendelkezünk teljes adatsorral (általában mindkét gárdában végig a pályán szokott lenni egy-egy fiatal), de nagy valószínűséggel így is kijelenthető: a 20. fordulóban kapták a legkevesebb lehetőséget a fiatalok ebben a szezonban, ráadásul a pályán lévők teljesítménye sem volt meggyőző.

Sallai Roland

Sallai Roland  •  Forrás: pfla.hu

A Békéscsabában a sok sérülés miatt a mindössze 17 éves Pilán Márk éppen a listavezető Ferencváros ellen debütálhatott. A rendkívül alacsony színvonalú, egygólos fővárosi győzelemmel véget ért találkozón a fiatal támadótól indult az egyik viharsarki támadás, de kiemelkedni nem tudott a mezőnyből. Ahogy a másik oldalon Nagy Ádám (20) sem, hiszen a zöld-fehérek talán a legrosszabb teljesítményüket nyújtották ebben a szezonban, csupán a győzelemnek örülhettek.

A Vasas borzasztóan rosszul játszott a DVSC ellen (0-4). Hiába tűnt úgy, hogy jól igazolt az angyalföldi gárda, osztálykülönbség volt a két csapat között. Vida Máté (19) szerepelt a kezdőcsapatban, egy alkalommal erőszakosan labdát szerzett, középre adott, de nem alakult ki veszélyes szituáció. A félidőben beállt Berecz Zsombor (20) 15 méteres, veszélyesnek tűnő lövése szögletre pattant. A csapat rutinos játékosa, Ferenczi István a mérkőzés után a sportnapilapban kelt ki a fiatalok ellen, akik szerinte nem tisztelik a Vasas-mezt. Debrecenben egyelőre nem sikerült pótolni a Palermóba távozott Balogh Norbertet, egyetlen U20-as sem lépett pályára.

Nem úgy Kispesten: a Honvédban az ősszel legtöbb játékpercet kapó Bobál Dávid (20) (címlapfotó: honvedfc.hu), míg a Haladásban a legtöbb gólt szerző Németh Márió (20) kapott helyet a kezdőben. Mindketten jó teljesítményt nyújtottak az első félidőben: előbbinek nagy mentései, utóbbinak komoly lehetőségei adódtak. A szünet után, amikor egygólos hátrányban mindent egy lapra feltéve támadtak a hazaiak, Bobál is ügyesen kapcsolódott be az akciókba, de gólt már nem sikerült szereznie csapatának (0-1). A Honvédban húsz percet kapott a 18 esztendős Jelena Richárd, aki az összes felkészülési mérkőzésén betalált.

SZAKÉRTŐNK: Botka Endre, a Budapest Honvéd és a válogatott védője
Amikor legutóbb beszéltünk, azt mondtam, hogy Bobál Dávid teljesítményén néha látszik még a rutintalanság. Ez azóta teljesen eltűnt. Éretten játszik, az egyik legmegbízhatóbb pont a védelemben. Jelena Richárddal kapcsolatban hasonló érzéseim vannak, mint amit tavaly Dávidról nyilatkoztam. Még rutintalan, nem mindig akkor indul, amikor kéne. Ellenben nagyon-nagyon érzi a kaput, vérbeli csatár. Pár meccs elteltével biztosan nagy hasznunkra lesz, hiszen a felkészülési mérkőzéseken ontotta a gólokat.

A Puskás Akadémiában Sallai Roland (18) volt kezdő (rajta kívül nem volt saját nevelésű játékos csapatban), míg a Diósgyőrben Nemes Milán (19). Ők ketten külön párharcot is vívtak, amelyet inkább Nemes nyert meg, Sallai több beadását is hatástalanította. A meccs végén azonban a felcsúti ígéret örülhetett (1-0).

Szomorú tény, hogy a szakértők által a forduló legszínvonalasabbnak tartott mérkőzésén, az Újpest–Videotonon (1-0) egyetlen fiatal sem jutott szóhoz. Általánosságban is megfigyelhető, hogy egy-két kivételtől eltekintve fogynak a fiatalok (az MTK–Paks mérkőzést nem számítva), ami a kora őszi jóslatunkat látszik alátámasztani: a szezon közeledtével egyre fontosabb az eredmény, mint a hosszú távú építkezés vagy a szövetség anyagi jutalmazása a szerencsejátékból befolyó pénzekből.

HÉTRŐL HÉTRE
1. FORDULÓ. 10 csapatban 20 játékos összesen 1154 percet játszott.
2. FORDULÓ. 11 csapatban 19 játékos összesen 1073 percet játszott.
3. FORDULÓ. 10 csapatban 18 játékos összesen 1236 percet játszott.
4. FORDULÓ: 12 csapatban 23 játékos összesen 1229 percet játszott.
5. FORDULÓ: 10 csapatban 17 játékos összesen 1048 percet játszott.
6. FORDULÓ: 10 csapatban 17 játékos összesen 1218 percet játszott.
7. FORDULÓ: 11 csapatban 20 játékos összesen 1242 percet játszott.
8. FORDULÓ: 9 csapatban 12 játékos összesen 832 percet játszott.
9. FORDULÓ: 10 csapatban 17 játékos összesen 1214 percet játszott.
10. FORDULÓ: 11 csapatban 19 játékos összesen 1079 percet játszott.
11. FORDULÓ: 10 csapatban 17 játékos összesen 1157 percet játszott.
12. FORDULÓ: 11 csapatban, 18 játékos összesen 1124 percet játszott.
13. FORDULÓ: 10 csapatban, 16 játékos összesen 992 percet játszott.
14. FORDULÓ: 11 csapatban, 18 játékos összesen 1175 percet játszott.
15. FORDULÓ: 11 csapatban, 17 játékos összesen 1085 percet játszott.
16. FORDULÓ: 11 csapatban, 15 játékos összesen 927 percet játszott.
17. FORDULÓ: 10 csapatban, 19 játékos összesen 965 percet játszott.
18. FORDULÓ: 10 csapatban, 15 játékos összesen 940 percet játszott.
19. FORDULÓ: 11 csapatban, 18 játékos összesen 1069 percet játszott.
20. FORDULÓ: 7 csapatban, 13 játékos összesen 697 percet játszott.
♦♦♦
U20-AS GÓLLÖVŐLISTA
Németh Márió (Haladás) 6 gól, Balogh Norbert (DVSC) 3 gól, Viczián Ádám (Békéscsaba), Hahn János (Paks) 2-2 gól, Sallói Dániel (Újpest), Sallai Roland (Puskás), Tóth Patrik (Újpest), Osváth Attila (Vasas), Zsótér Donát (Puskás), Sejben Viktor (Videoton), Bobál Dávid (Honvéd), Lenzsér Bence (Paks) 1-1 gól
♦♦♦
A LEGTÖBBET JÁTSZOTTAK
1. Bobál Dávid (Honvéd) 1703 perc, 2. Sallai Roland (Puskás) 1623 perc, 3. Nagy Ádám (FTC) 1592 perc, 4. Németh Márió (Haladás) 1480 perc, 5. Balogh Norbert (DVSC) 1452 perc, 6. Lenzsér Bence (Paks) 1350 perc, 7. Berecz Zsombor (Vasas) 1298 perc, 8. Vida Máté (Vasas) 1263 perc, 9. Kitl Miklós (DVTK) 1073 perc, 10. Gazdag Dániel (Honvéd) 1007 perc, 10 Gera Dániel (MTK) 976 perc, 11. Viczián Ádám (Békéscsaba) 948 perc, 13. Nemes Milán (DVTK) 900 perc, 14. Osváth Attila (Vasas) 828 perc, 15. Hahn János (Paks) 763 perc, 16. Varga Szabolcs (MTK) 685 perc, 17. Sallói Dániel (Újpest) 657 perc, 18. Medgyes Zoltán (Haladás) 332 perc, 19. Szalai Dániel (Békéscsaba) 297 perc, 20. Asztalos Dávid (Paks) 270 perc, 21. Kővári Róbert (Paks) 197 perc.