Hamarosan a Közép-Kelet-Európai térség egyik extrémsport központja épül meg Óbudán. A létesítménynek azért lehet megelőlegezni ezt a jelzőt, mert a kontinens ezen a részén…
… egyetlen egy zárt, függőleges áramlási irányú ejtőernyős szélcsatorna sincs. Amiről tudunk, az a Londonhoz közeli Milton Keynes-ben van. Az óbudai Opus-Via Kft. arra szánta el magát, hogy a III. kerületi Kunigunda utcában megépíti a térség első ilyen jellegű szélcsatornáját.
Az Opus-Via Kft. érvényes építési engedéllyel rendelkezik, a tervek – a megfelelő szakmai háttérrel – elkészültek, már csak a kivitelezési tervek végső munkálatait végzik. Ha azokra is pont kerül, és elkezdődik az építkezés, 12-13 hónapra rá átadják a létesítményt, amely nem csak a szélcsatornát, de egy sportszállót és egy irodaházat is magában foglal.
A szélcsatorna legfontosabb része egy négy méter átmérőjű függőleges cső, amelyben olyan, 200-250 km/óra sebességgel áramlik felfelé a levegő, amilyennel egy ejtőernyős zuhan, mielőbb kinyitja az ernyőjét. Így az áramló levegőbe beugró személy egyhelyben lebeg. Több, összesen egy megawattot meghaladó teljesítményű ventilátor áramoltatja felfelé a levegőt egy 12,5 négyzetméteres keresztmetszetben. Alul és felül rács óvja a résztvevőket, a baleset tehát kizárható. A szélcsatorna felhasználása igen sokrétű.
Mire használható a szélcsatorna?
* az ejtőernyőzés különböző műfajaira: sport, hobbi
* katonai ejtőernyősök kiképzésére
* tudományos célra: az áramlástan tanszékek kutatási feladatainak elvégzésre
* mozgássérültek rehabilitációjára
* ejtőernyő-gyártó cégek kutatási vizsgálataira
Amint a bevezetőben már volt róla szó, a térségben nincs ilyen jellegű szélcsatorna. A Milton Keynes-ben található létesítmény éjjel-nappal működik, két hónapra előre kell jegyet váltani. A budapesti megépülésével hasonló érdeklődés várható, vagyis – az egyéb, fent említett felhasználási módokon túl – a turisztikai szempontok is igen jelentősek, szerény jóslatok szerint Budapest 1000 kilométeres körzetéből várhatók érdeklődők. (www.sportfm.hu)