Életmód: Savas és bázikus egyensúly

zoldseg_gyumolcs.jpg

Hajhullás, pattanások, lábizzadás, állandó kimerültség, hátfájás, ingerlékenység, cellulitisz, túlsúly, fogszuvasodás és szájszag, izületi problémák, csontritkulás, allergia, szívinfarktus és daganatos megbetegedések.

Hogy csak néhányat említsünk azokból a problémákból, amelyekért szervezetünk elsavasodása okolható! Miközben a modern táplálkozási szokások miatt szinte mindenki az elsavasodás tüneteitől szenved, Ön most egy csapásra megszabadulhat minden gondjától.

Sav-bázis háztartás

Az egyensúly helyreállításához először is meg kell értenünk a szervezet sav-bázis
háztartásának szabályait. A folyamat lényegét tekintve nagyon egyszerű.
Az anyagcsere folyamatok következtében a testben folyamatosan savak keletkeznek, amelyekre szükségünk van az emésztéshez, az égési folyamatokhoz és az energiatermeléshez.
A savak csak akkor károsak, ha túl sok marad vissza belőlük. Ilyenkor a test a felesleget a táplálékokból származó bázisokkal próbálja meg semlegesíteni. Ha nem táplálkozunk megfelelően, akkor a szervezet nem kapja meg a szükséges mennyiségű bázisokat. Ezek hiányában pedig az ásványi anyag készletek kifosztásával köti meg a felesleges savakat a kötőszövetben.

Mindennemű víz-, gyümölcs- és ivóléböjt, tisztító vagy méregtelenítő kúra arra irányul, hogy ezektől a lekötött salakanyagoktól megszabadítsuk a szervezetet, és visszapótoljuk a hiányzó ásványokat.

Az elsavasodás kettős veszélyt jelent az egészségünkre:

A savak közömbösítése felesleges terhet ró az immunrendszerünkre, aminek így csökken a hatékonysága.
A szervezetünkben található mikroorganizmusok, vírusok, baktériumok és gombák savas környezetben szaporodásnak indulnak, és anyagcseretermékeikkel még savasabb környezetet teremtenek.
Olyan folyamat ez, amely kellemetlen tüneteket és betegségeket egyaránt okozhat, az elsavasodás mértékétől függően. A folyamat azonban bármikor megfordítható! Mivel azonban a savak bent keletkeznek, a bázisokat pedig kívülről vesszük fel, a kívánt egyensúlyt a táplálkozásunkkal bevitt bázistöbblettel visszanyerhetjük.

Bázikus táplálkozás

Az elsavasodásunk nagyrészt helytelen táplálkozási szokásainknak köszönhető. Egyes
élelmiszereink lúgosítanak, de sajnálatos módon majdnem minden, a szokásos értelemben vett „jó" dolog, savasítja testünket. Ha a savasító élelmiszereink mellett nem fogyasztunk elegendő bázikus hatású élelmiszert is, akkor minden napra jut egy adag savmaradék, amelyet közömbösítenünk kell. Ez évek alatt több kilónyi ásványi anyagokkal megkötött salakanyagot jelenthet, melyre megoldást a bázikus táplálkozás, és a régről maradt sav-raktárak felszámolása jelent.

Bázikus hatású ételek:

nyers és párolt zöldségek,
nem édes gyümölcsök,
túró,
barna rizs,
köles,
krumpli,
teljes kiőrlésű kenyerek

Savasító ételek:

húsok,
tojás,
zsíros- és kéksajtok,
édesség,
fehérliszt,
szénsavas üdítőitalok,
kávé,
alkohol,
tartósítószerek és az adalékanyagok.

Amikor a test elsavasodása kellemetlen tünetekben is megnyilvánult, a bázikus táplálkozás már gyakran nem elegendő az egyensúly helyreállításához, ilyenkor táplálék-kiegészítésre is szükség van!

A legismertebb bázisok a szódabikarbóna, a kalcium, a kálium, magnézium, a cink, a jód, a króm, a mangán a, molibdén, a réz, a szelén és a vas.
A növényi készítmények közül az alga, a klorofill jöhet számításba.

Szervezetünk csak akkor működik kifogástalanul, ha sav-bázis háztartásunk is egyensúlyban van, figyeljünk hát jobban étkezésünkre.

www.fit-on-net.hu