A WHO legújabb jelentése szerint világszerte 422 millió ember szenved cukorbetegségben, ebből a becslések szerint mintegy 800 ezer Magyarországon. Sokan nem is tudnak betegségükről, pedig rendszeres kezelésre szorulnának, mivel szervezetük nem termeli, vagy nem hasznosítja megfelelően az inzulin nevű hormont. A széles körű érintettség mellett a cukorbetegség jelentőségét az is mutatja, hogy ez a szám minden évben további 5-10%-kal növekszik, hazánkban pedig az elmúlt 20 évben megduplázódott a betegek száma. Ez a növekvő tendencia − elsősorban az egészségtelen életmód hatásai következtében − tovább folytatódik annak ellenére, hogy a cukorbetegség egy olyan civilizációs betegség, amely megelőzhető, illetve aminek a megfelelő kezelésével hosszú és teljes életet lehet élni.
A cukorbetegség az egész testre kihat: szív− és érrendszeri problémákat, veseelégtelenséget, vakságot okozhat és akár végtag−amputációhoz is vezethet. Sajnos a betegség súlyossága az érintettekben többnyire csak az orvosi diagnózis, vagy az első szövődmények kialakulása után tudatosul. Fontos azonban kiemelni, hogy a betegség kezdeti fázisban még életmódváltással, diétázással és súlycsökkentéssel visszafordítható. Azonban amikor már kialakult, 2-es típusú cukorbetegséggel állunk szemben, a betegnek a megfelelő vércukorszint beállításához az életviteli változtatásokon kívül napi szintű gyógyszeres kezelésre van szüksége. A már diagnosztizált diabétesz megfelelő kezeléséhez emellett elengedhetetlen a betegek megfelelő felvilágosítása a potenciális szövődményekről, azok jeleiről és kezeléséről.
Előzzük meg a szövődmények kialakulását!
A szövődmények fokozatosan alakulnak ki a betegség során. Minél kevésbé tartják egyensúlyban a vércukorszintet, annál nagyobb esély van a szövődmények kialakulására. Ez azonban fordítva is igaz: akár a legkisebb lépések egy egészségesebb életmód irányába már csökkenthetik a kockázatot. Az érintettek gyakran hajlamosak félvállról venni ezt az alattomos betegséget, mert sokan nem tudják, hogy az elhanyagolt cukorbetegség életveszélyes állapotot idézhet elő, és az életminőségét is jelentősen ronthatja. A cukorbetegség szív- és érrendszeri megbetegedéseket is okozhat, például magas vérnyomást, szívinfarktust, sőt szélsőséges esetben akár stroke-ot is, ezért fontos, hogy felismerése után a beteg mielőbb változtasson életvitelén. Aktív életmóddal, egészséges táplálkozással és testsúlycsökkentéssel jelentős mértékben javítható a cukorbetegek állapota, orvos segítségével pedig meg lehet találni a beteg számára legmegfelelőbb gyógyszeres kezelési lehetőséget.
Ma már számos modern gyógyszeres terápia áll a rendelkezésre a cukorbetegség kezelésére, amelyek hatékony és biztonságos vércukorszint szabályozást biztosítanak. Ezek a készítmények egyre inkább megkönnyítik az együttélést a betegséggel, az antidiabetikumok választékának bővülésével pedig már lehetővé válik a személyre szabott terápia. A megfelelő kezelés megválasztásánál tekintettel kell lenni a társbetegségekre: például az egyidejűleg fennálló szív-érrendszeri betegséget vagy a vesefunkció hanyatlást figyelembe kell venni.
A cukorbetegség pontos kialakulásának az oka továbbra is kutatások tárgya, azonban a legtöbb esetben az egészségtelen táplálkozás, súlyfelesleg és a mozgásszegény életmód áll a hátterében. Amennyiben idejében felismerik a betegséget, megfelelő életvitellel, szükség esetén időben elkezdett és rendszeres gyógyszeres kezelés betartásával boldog és hosszú életet lehet élni a cukorbetegséggel.