Első győzelmek: A Repülő Finnek nagy napjai

Retro

2015. július 21. kedd, 18:12

Szerző: AFM – Strommer Benjamin

Bár Finnországot csak öt és fél millióan lakják, három világbajnokuk bizonyítja, hogy az északi nemzet fiai valamit nagyon éreznek az autóversenyzésben. Vajon Bottas lesz az újabb F1-es győztesük?

Az alábbi összeállításban felidézzük a királykategória négy eddigi finn futamgyőztesének első sikereit.

1982-es Svájci Nagydíj – Keke Rosberg

Címével ellentétben Franciaországban tartották – mivel a névadó nemzet 1955 óta tiltotta az autóversenyzést –, hazai terepen a Renault turbómotoros autói sajátították ki az első két rajtkockát. A Williams 33 éves pilótája, Keke Rosberg csupán a nyolcadik helyről indult, a futam utolsó szakaszáig a harmadik pozícióig tudott előrejönni. Rene Arnoux Renault-ja azonban öt körrel a leintés előtt megállt, az utolsó előtti fordulóban pedig Rosberg kifékezte Alain Prostot. Egy hónappal az első nagydíjsiker után a világbajnoki címet is beseperte.

1997-es Európai Nagydíj – Mika Hakkinen

Hakkinen, akinek pályáját épp Rosberg egyengette, már negyedik szezonjának végéhez ért a McLarennél, és továbbra sem rendelkezett egyetlen futamgyőzelemmel sem. A szezonzáró a többségnek Schumacher és Villeneuve ütközéséről, Hakkinen rajongóinak a finn első győzelméről marad emlékezetes. A diadal nem volt teljesen édes, David Coulthard előzetes egyezség alapján engedte el Hakkinent, aki elől az utolsó körben sérült autójával Villeneuve is félreállt, ő csak a bajnoki címre törekedett. A következő években aztán Hakkinen már halomra nyerte a futamokat.

kimi_2003mal

2003-as Maláj Nagydíj – Kimi Raikkönen

A pont Hakkinen helyét elfoglaló honfitárs gyengébb első szezonja után erősen indította a 2003-ast. Bár Malajziában csak a hetedik helyről startolt, a rajtnál történt kavarodást kihasználva hamar dobogós pozícióba került, majd az első kockából induló Fernando Alonsót megelőzve vágott az élre. Az elsőséget 39 másodperc fölénnyel biztosította be. A 23 éves pilóta a szezon későbbi részében a bajnoki címért harcolt, végül egyetlen ponttal győzte le őt Michael Schumacher.

2008-as Magyar Nagydíj – Heikki Kovalainen

Az utolsó éveiben a Caterhamnél sínylődő Kovalainen kilóg a sorból, hiszen ő az egyetlen, aki sosem jutott el a világbajnoki címig, ráadásul csak egyetlen futamot tudott megnyerni. Pedig amikor 2008-ban leigazolta a McLaren, a kilátások biztatónak tűntek. A finnek azonban Lewis Hamilton igényeit kellett kiszolgálnia, a Magyar Nagydíjon a brit versenyző defektje, valamint a fölényesen vezető Massa három körrel a cél előtti motorhibája kellett ahhoz, hogy végül ő ünnepelhessen.