Elutasítja a nyári pekingi olimpiai játékok esetleges nemzetközi bojkottját a dalai láma.
Tibet vallási vezetője ezt szóvivője útján fejtette ki kedden egy német lapnak adott nyilatkozatában.
A dalai láma az interjúban hangsúlyozta: Tibet lakossága a kínai kormánnyal és nem a kínai néppel áll konfliktusban. S épp ezért a kínai népet nem szabad megfosztani az olimpia élvezetétől – vélekedett az indiai száműzetésben élő tibeti vallási vezető.
Az olimpiai játékok bojkottja nem jelent megoldást a fennálló konfliktusra – jelentette ki.
A liberális Frankfurter Rundschaunak nyilatkozva Tibet vallási vezetője annak a nézetnek adott hangot, hogy az olimpiai játékok nemcsak a kínai nép számára jelentenek sokat, de egyidejűleg ráirányítják a nemzetközi közvélemény figyelmét Kínára, egyben pedig a tibeti kérdésre is.
A dalai láma nyilatkozatával egy időben a német kormány több képviselője úgy vélte, hogy az olimpia esetleges bojkottja nem a megfelelő eszköz a nyomásgyakorlásra. Emlékeztettek egyebek között arra, hogy sem az 1980-as moszkvai, sem pedig az 1984-es Los Angeles-i olimpiai játékok bojkottja nem hozta meg az abban részt vevők által remélt politikai változásokat.
Mindezzel némelyest ellentétes nézetet fogalmazott meg Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke. A német konzervatív politikus a Deutschlandfunk rádióállomásnak nyilatkozva annak a véleményének adott hangot, hogy "minden lehetőséget nyitva kell hagyni". Pöttering ezzel kapcsolatban azt vetette fel, hogy adott esetben a politikusok bojkottálják a pekingi nyári játékokat, azaz ne vegyenek részt az olimpia megnyitóján, amennyiben azt tervezték volna. Nem zárta ki ugyanakkor a teljes bojkott lehetőségét sem.
Pöttering hangsúlyozta: amennyiben Kína sikeres olimpiai játékokat kíván rendezni, haladéktalanul fel kell hagynia az elnyomással, illetve a vélemény- valamint a sajtószabadság korlátozásával. "Peking számára ezt az üzenetet kell küldenünk" – fogalmazott az Európai Parlament elnöke.
MTI