Érem és élmény is kell

Míg az egyik korosztályos versenyen a díjátadásra felkért olimpikon a hátán hozza be a dobogót, addig a másik sportág utánpótlás-eseményén lézershow és kivetítő várja a fiatalokat. Széles a skála, de mindenki jobban járna, ha az utóbbi lenne a követendő példa.

Lakner Gábor Visszatérő téma a szakemberek között, mivel lehetne motiválni a sportoló fiatalokat, és egyáltalán, megnyerni őket – meg persze a szüleiket – a sportolásnak. Pedig sokszor nincs szükség másra, mint némi figyelmességre, törődésre. Igényességre. Néha egészen apró dolgok is lendületet adnak.

A fiataloknak már az is hatalmas élmény, ha ugyanazon a pályán sportolhatnak, mint a példaképeik. Büszkén néznek fel az eredményjelzőre, ha az ő nevük is szerepel rajta, valamint az érmeket és kupákat is örömmel viszik haza, főleg, amikor elismert és népszerű sportemberektől vehetik át azokat.

Sajnos, az igényes figyelem nem mindenhol magától értetődő. Nemrég a szemünk láttára előfordult az is, hogy a díjátadásra felkért korábbi olimpikonnak kellett becipelnie az eredményhirdetéshez a dobogót. Vagy az, hogy a tizenévesek országos bajnokságán – emelvény híján – székre és asztalra állították fel az érmeseket. S bármilyen hihetetlen, megesik, hogy az adott sportági szövetség vezetését senki sem képviseli a rangosabb utánpótlás-eseményeken sem.

Azonban ellenpélda is van bőven. Itt van mindjárt az ESMTK által rendezett harmadik és negyedik korcsoportos birkózó-diákolimpia.

A pesterzsébeti Kruj Iván Sportcsarnokban olyan élményekkel gazdagodtak a résztvevő gyerekek, amilyenekben korábban aligha lehetett részük. A mérkőzéseket dobogón elhelyezett szőnyegeken vívták, akárcsak a felnőttek világversenyein. A hangulatot fény- és hangtechnikai elemek fokozták, a kivetítőkön pedig a pesterzsébeti klub történetéről és a magyar olimpiai, világ- és Európa-bajnokok sikereiről is megemlékeztek a rendezők.

Motivacio1

Az ESMTK által rendezett birkózó diákolimpia a felnőtt Európa-bajnokságok színvonalát idézte  •  Forrás: birkozoszov.hu

„Szerettük volna megmutatni a szülőknek és a gyerekeknek, hogy így is lehet versenyt rendezni. A hasonló események népszerűsítik igazán a sportágat – mondja a háttérről Losonczi Ottó, az ESMTK birkózószakosztályának elnöke. – Sok helyen jártam már a világban, ennél rosszabb körülmények között is rendeztek már korosztályos világversenyeket. Nyilván a Las Vegas-i felnőtt világbajnoksággal nem tudunk konkurálni, de úgy érzem, magasra tettük a mércét. A gyerekek rendkívül lelkesek voltak, pozitív volt a visszhang, remélem, hogy sokan közülük az addiginál is nagyobb kedvvel járnak edzésre és versenyre. A világ egyik legnehezebb sportja a miénk, amelynek ilyen módon is szeretnénk megnyerni a fiatalokat.”

Jó hír, hogy mind több sportágban látunk hasonló példát. A korosztályos vízilabda-bajnokságokban tavaly vezették be a felnőtt OB I-ben régóta nagy sikerrel működő négyes döntőt. Bár az első évben nem ment minden zökkenőmentesen, a fiataloknak felejthetetlen élményt jelentett a teltházas Final Four.

„Nagyszerű emlékekkel gazdagodtak a gyerekek, sok néző előtt, remek hangulatban játszhattak, a szervezés is gördülékeny volt – sorolja a pozitívumokat Szűcs Levente, a BVSC-Zugló utánpótlásedzője. – Csupán a díjátadó volt méltatlan a rendezvény színvonalához; a csapatom a döntősök bemelegítése alatt vehette csak át a bronzérmeket, amit szóvá is tettünk, így az idén remélhetőleg azzal sem lesz probléma. Ritkán játszhatnak fiatalok ekkora közönség előtt, ekkora téthelyzetben. Ilyenkor megtapasztalhatják, mi vár rájuk a felnőttek között. Motivációt jelent nekik a négyes döntő, akárcsak az azt övező, jelentős médiaérdeklődés, hiszen természetesen foglalkoznak vele, mit ír róluk a sajtó.”

A Dunaferr SE röplabdacsapatának vezetőedzője, Tomanóczy Tibor résztvevőként és szervezőként is sok tapasztalatot halmozott fel. Véleménye szerint nagy lendületet ad a fiataloknak egy-egy jól sikerült rendezvény, amelyen életre szóló élményekkel gazdagodnak.

Motivacio2

Egy-egy emlékezetes pillanat hosszú távra meghatározhatja a gyerekek kötődését a sporthoz

„A szövetség előírja, milyen alapkövetelményeknek kell megfelelniük a rendezőknek, legyen szó felkészülési tornáról vagy éppen országos bajnoki döntőről. Fontos, hogy a fiatalok semmivel sem kaphatnak kevesebbet, mint a felnőttek. Figyelünk arra, hogy jó minőségű labdával, és ne szakadt, ezeréves háló fölött játsszanak. Nagyon fontos a díjazás is, mindenkinek adni kell valamit, hogy sikerélménnyel térjen haza. Sok apróságból áll össze az, hogy a fiatalok élményként éljék meg a tornákat, és akarjanak eljönni a következőre is.”

A „civilben” tanárként dolgozó szakember zárásként történetet is megoszt velünk, amellyel az iskolában találkozott:
„Nemrég arról kellett fogalmazást készíteniük a gyerekeknek, miért szeretik a röplabdát. Az egyikük arról írt, hogy röplabdában szerezte élete első érmét, és hogy az mennyi mindent jelentett neki. Nem is gondoltam volna, hogy ekkora hatása van annak a kis medálnak, hogy ennyire megérinti a lelket. Ezért is fontos megadni ugyanazokat a feltételeket a kicsiknek, mint a legnagyobbaknak.”

Forrás: www.utanpotlassport.hu – RSS