Eseményekben és érmekben gazdagon kezdődött a július – hétvégi összefoglaló

Sporteseményekben gazdag volt július első hétvégéje. A nemzetközi viadalokról szállítottak érmeket az atléták, a birkózók, a judósok, a kajak-kenusok és az úszók is. Több sportágban – judóban és úszásban – a győri EYOF-ra készülő fiatal sportolók is bizonyítottak.

A kaunasi ifjúsági judo Európa-bajnokság második versenynapján ismét hat EYOF-ra készülő fiatal lépett tatamira. Közülük a 81 kg-os Tóth Benedek és a +91 kg-os Sipőcz Richárd ezüstérmet szerzett. A befejező napon a fiú csapat szintén a második helyen végzett. Előzőleg Özbas Szofi aranyérmet nyert, Feczkó Csanád megismételve tavalyi szereplését, a második helyen végzett.

A riói olimpikon Csoknyai László harmadik, a nanjingi ifjúsági olimpiai bajnok Gercsák Szabina pedig ötödik helyen végzett a cselgáncsozók világkupa-sorozatának kínai Grand Prix-versenyén, Hohhotban. A 81 kilós súlycsoportban érdekelt Csoknyai előbb megvert egy kazah, majd egy iráni dzsúdóst, az elődöntőben azonban kikapott a későbbi győztes kanadai Antoine Valois-Fortiertől. A harmadik helyért aztán az olasz Antonio Espositónál bizonyult jobbnak. A 70 kilós kategóriában Gercsák Szabina ugyancsak megnyerte első meccsét egy mongol ellenféllel szemben, a folytatásban azonban kikapott a holland Natascha Ausmától, így a vigaszágra került. Ott előbb megverte az olasz Carola Paissonit, majd vereséget szenvedett a horvát Barbara Matictól, így ő lemaradt a dobogóról.

A netánjai ifjúsági úszó Európa-bajnokság utolsó napján ismét kitettek magukért fiatal úszóink. Az éremtáblázaton a magyar küldöttség huszonegy éremmel zárt, az előkelő második helyen. A csapat legeredményesebb tagja a riói olimpikon, négyszeres EYOF-győztes Késely Ajna lett, aki összesen hat elsőséget szerzett.

A kajakos Csay Renáta a szombati, egyesbeli diadala után vasárnap Bara Alexandrával párosban is aranyérmet szerzett a portugáliai Ponte de Limában rendezett maratoni kajak-kenu Európa-bajnokságon. Ugyancsak győzött a zárónapon a Boros Adrián, Solti László kajak kettes, míg a Kövér Márton, Dóczé Ádám kenus duó ezüstérmes lett. A Csay, Bara kettős szinte rajt-cél győzelmet aratott Katona Lili és Váczai Enikő előtt. Szombaton a kajakos Boros Adrián és a kenus Miskolczy Fruzsina ezüstérmes, a kajakos Kiszli Vanda bronzérmes lett. Az ifik között nyert Fekete Dorina, Simon Sebestyén és Vékássy Levente is, az U23-as mezőnyben pedig Horváth Noémi volt a leggyorsabb női kajakban. A szintén ifjúsági Korsós Zsófia és Nagy Viktória hatalmas fölénnyel nyerte meg a számot egy másik magyar duó, a csütörtökön egyesben győztes Fekete Dorina, valamint párja Tanka Emese előtt. Vékássy Levente és Redl András párosa a nyerte meg az aranyat, míg a harmadik helyre Bodnár Balázs és Horváth Ádám érkezett. Az U23-as K-1-ben Petró Ádám győzött. A magyar küldöttség  – az utánpótlással együtt – 27 érmet gyűjtött a kontinensviadalon, a felnőtteknél 6 arany-, 6 ezüst- és 1 bronzérem volt a mérleg.

A riói olimpián súlylökésben bronzérmes Márton Anita a második helyen végzett súlylökésben az atlétikai Gyémánt Liga-sorozat párizsi versenyén. A fedettpályás Európa-bajnok sportoló legjobb eredménye 18,48 méter lett. Márton Anita 4 állomás után 25 ponttal nyerte a szakági pontversenyt, és jutott be az augusztus végi, zürichi nyolcas döntőbe. A párizsi viadal magyar résztvevőjének, Baji Balázsnak nem volt szerencséje, ugyanis 110 méter gáton az erősebb futamba került, és 13.28 másodperces eredményével hatodik lett. A második előfutamban ez az idő döntős helyezést ért volna, így azonban az országos csúcstartó Baji egy századdal lemaradt a nyolcas fináléról.

Rasovszky Kristóf győzött férfi 10 kilométeren a nyíltvízi úszók Európa Kupa-sorozatában Barcelonában. A nők között Olasz Anna ezüstérmes, Sömenek Onon Kata pedig bronzérmes lett ugyanezen a távon. Az olimpiai számban junior világ- és Európa-bajnok Rasovszky szombaton – a vizes sportokat összefogó európai szövetség, a LEN hírlevele szerint – 1:52:32.6 óra alatt ért elsőként célba. A magyar hosszútávúszó – aki a magyarországi vizes világbajnokságon ott lesz mindhárom nyíltvízi távon – a néhány napja Setubalban világkupa-versenyen diadalmaskodott. A nőknél a spanyol Paula Ruiz Bravo volt a leggyorsabb, ő 2:02:02.01 órával nyert, mögötte a 25 kilométeren világ- és Európa-bajnoki ezüstérmes, szintén balatonfüredi vb-induló Olasz Anna zárt másodikként, mindössze hét tizedmásodperces hátránnyal. Mögötte – újabb hattizedes különbséggel – a szintén világbajnoki szereplő Sömenek Onon Kata végzett a harmadik helyen. A spanyolországi viadal volt az izraeli Eilat (március 26.) után a második állomása az idei, öt futamból álló Európa Kupa-sorozatnak, amelynek következő versenye szintén Spanyolországban, Naviában lesz augusztus 5-én.

A dortmundi birkózó junior Európa-bajnokságon a tatabányai Réczi Bianka remek birkózást bemutatva kiharcolta a dobogó harmadik fokát. Második junior Európa-bajnoki bronzérmét szerezte meg a csepeli Vida Csaba, a 66 kilósok küzdelmeiben.

Véget ért az U18-as 3×3-as kosárlabda-világbajnokság a kínai Csengtuban, ahol a magyar leányválogatott a negyedik, a fiúcsapat a hatodik helyen zárta az ötnapos tornát. A lányok döntőbe jutása, és így az éremszerzés is csak hajszálon múlt. A fiúknál belga győzelem született, a leányoknál az Egyesült Államok csapata lett a világbajnok.

Vasárnap véget ért a 38. magyar kerékpáros körverseny, a Tour de Hongrie. A mezőnyben tekert két magyar olimpikon, Lovassy Krisztián és Kusztor Péter. Az összetettet a kolumbiai Daniel Jaramillo nyerte, Peák Barnabás két másodperc lemaradással másodikként végzett; az erős mezőnyben a legjobb 23 évnél fiatalabbnak járó fehér mez is az övé lett. Lovassy az utolsó, 5. szakaszon az 5. helyen ért célba ért, és ezzel a szakasz legeredményesebb magyar versenyzője lett; a záróetapot az ausztrálok világbajnoka, Scott Sunderland nyerte. Lovassy összetettben a 20. helyen zárt. A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) Europe Tour sorozatában szereplő, 2.2-es kategóriájú nemzetközi országúti kerékpárverseny 25 országból érkezett 106 fős mezőnye hat nap alatt 750+1 kilométert tett meg.

Kiadták a teniszezők legfrissebb világranglistáját (az ATP alapján). A férfiaknál Fucsovics Márton 513 ponttal a 109. (korábban 107.), a ranglistát a brit Andy Murray 9390 ponttal vezeti. A nőknél az olimpikon Babos Tímea továbbra is a 42. (1321 pont), az éllovas a német Angelique Kerber (7035 pont). Hétfőn rajtol a wimbledoni Grand Slam, ahol mindkét magyar játékos a főtáblán kezd. Gálfi Dalma a 140., Balázs Attila a 174. a tabellán.

Csoportelsőként jutott a nyolc közé a magyar férfi hetes rögbiválogatott a burgaszi, tizenkét csapatos Európa-bajnoki tornán, a Conference 1-es osztályban. Együttesünk Törökországot 25-24-re, Montenegrót 59-10-re, Szerbiát pedig 26-0-ra verte. A folytatás is jól sikerült, a vasárnapi helyosztókon a magyarok a negyeddöntőben 45–0-ra győzték le Bosznia-Hercegovinát, az elődöntőben 19–7-re Máltát, majd a döntőben 52–12-re a házigazda Bulgáriát. Valamennyi mérkőzését megnyerve, tornagyőztesként jutott fel a második vonalba, a Trophy osztályba a magyar együttes.

A riói olimpikon Simon Béla és Juhász Adrián kikapott a szombati elődöntőben a kormányos nélküli kettesek versenyében, Henley Royal Regattán, így befejezte szereplését a a világ egyik leghíresebb evezős viadalán. A Henleyre minden évben nagy számú hajóegység érkezik, az idei 577 egységből 144 a külföldi nevező. Korábban Csepregi Gábor és Gyimes Krisztina döntőt evezhetett a regattán.

A kerekesszékes vívók lengyelországi világkupaversenyén, Varsóban a paralimpikon Osváth Richárd A kategóriában kardban második, tőrben harmadik lett, Dani Gyöngyi tőr B kategóriában, illetve Hajmási Éva kard A kategóriában szintén bronzot nyert.

(MOB-összeállítás, fotó: MKKSZ)