EURO-2008: drámai csata után török továbbjutás

A török válogatott 11-esekkel nyert a horvátok ellen az osztrák-svájci közös rendezésű labdarúgó Európa-bajnokság második negyeddöntőjében.

Negyeddöntő:
Törökország-Horvátország 1-1 (0-0, 0-0, 1-1), 11-esekkel: 3-1
————————————————————–
Bécs, Ernst Happel Stadion, 51 428 néző, v.: Roberto Rosetti (olasz)
    gól: Semih Sentürk (120.), illetve Klasnic (119.)
    sárga lap: Tuncay (27.), Arda Turan (49.), Ugur Boral (89.), Emre Asik (107.)

Törökország:
    ————
Rüstü Recber – Hamit Altintop, Gökhan Zan, Emre Asik, Hakan Balta – Sabri Sarioglu, Tuncay Sanli, Mehmet Topal (Semih Sentürk, 76.), Arda Turan – Kazim Kazim (Ugur Boral, 61.), Nihat Kahveci (Gökdeniz Karadeniz, 117.)

Horvátország:
    ————-
Stipe Pletikosa – Vedran Corluka, Josip Simunic, Robert Kovac, Danijel Pranjic –  Darijo Srna, Niko Kovac, Luka Modric, Ivan Rakitic – Niko Kranjcar (Mladen Petric, 65.), Ivica Olic (Ivan Klasnic, 97.)

I. félidő:
    ———-
    19. perc: Modric tört be a 16-oson belülre, majd az ötösön üresen álló Olichoz passzolt, ő azonban ordító helyzetben a felső lécre lőtt.
    38. perc: Mehmet Topal lőtt 30 méterről, a labda éppencsak elkerülte a bal felső sarkot.

II. félidő:
    ———–
    70. perc: Rakitic kényszerítőzött Oliccsal, ám a visszakapott labdát 12 méterről csúnyán fölé lőtte.
    84. perc: Srna végezhetett el szabadrúgást 22 méterre a törökök kapujától, rendkívül okosan Rüstü helyére, a bal felső sarok felé lőtte a labdát, de a hálóőr óriásit védett.
    90. perc: Modric húzott el a jobbszélen, középre adását Olic öt méterről éppen Rüstü ölébe belsőzte.

Hosszabbítás:
    ————-
    100. perc: Semih Sentürk lőtt 15 méterről a kapu fölé.
    102. perc: Tuncay 18 méteres lövése nem sokkal ment el a jobb kapufa mellett.
    119. perc: Rüstü rosszul jött ki a kapujából, Modric középre adását pedig Klasnic három méterről az üres kapuba fejelte (0-1).
    120. perc: egy felívelt labdára Semih Sentürk csapott le, és fordulásból kilőtte a jobb felső sarkot (1-1).

11-esek:
    ——–
    A horvátok kezdtek, Modric a bal kapufa mellé lőtt, Arda Turan középre bombázott Pletikosa hasa alatt (1-0). A második párban Srna magabiztosan lőtt a kapu bal oldalába (1-1), Semih Sentürk pedig szintén a balba helyezett (2-1). Jött Rakitic, aki csúnyán a jobb kapufa mellé tüzelt, Hamit Altintop pedig higgadtan helyezett balra (3-1). Petric még szépíthetett volna, de a balra tartó labdát Rüstü hárította.

Az első félidő nem hozott látványos játékot, mindkét csapat leginkább a védekezésre "pazarolta" erejét, ennek ellenére vezethettek volna a horvátok, ha Olic öt méterről az üres kapuba tud passzolni…

A folytatásban sem változott a játék kép, nagy taktikai csata, de kevés helyzet jellemezte az összecsapást. A hajrában a horvátoknak akadt néhány lehetősége, de nem tudták kihasználni, így jöhetett a hosszabbítás.

A ráadásban inkább a törökök domináltak, majd jött a dráma: a 119. percben Klasnic használta ki Rüstü hibáját, így szinte mindenki azt hitte, eldőlt a meccs, ám egy perc múlva (!) Semih Sentürk egyenlített, tehát jöhettek a büntetők.

Az idegek csatáját a törökök nyerték, így történetük során először pályára léphetnek az Eb elődöntőjében. Ellenfelük – szerdán – a német együttes lesz.