EURO-2008: elődöntős Németország

A német válogatott 3-2-re nyert a portugálok ellen a labdarúgó Európa-bajnokság első negyeddöntőjében, így bejutott a legjobb négy közé.

A találkozó legjobbja Bastian Schweinsteiger volt, aki egy góllal, és két gólpasszal – az elsőt Klosének, a másodikat Ballacknak adta – járult hozzá a sikerhez. Portugál oldalon Nuno Gomes és Hélder Postiga volt eredményes. Érdekesség, hogy a Bayern München középpályása a 2006-os világbajnokság bronzmérkőzésén két gólt lőtt a portugáloknak.

A németek – akik az Európa-bajnokságok történetében első ízben győzték le a portugálokat – az elődöntőben a pénteki Horvátország-Törökország összecsapás győztesével találkoznak, jövő szerdán Bázelben.

Negyeddöntő:
Németország-Portugália 3-2 (2-1)
——————————–
Bázel, St. Jacob Park, 39 730 néző, v.: Peter Fröjdfeldt (svéd)
    gól: Schweinsteiger (22.), Klose (26.), Ballack (61.), illetve Nuno Gomes (40.), Hélder Postiga (87.)
    sárga lap: Friedrich (47.), Lahm (49.), illetve Petit (26.), Pepe (60.), Hélder Postiga (90.)

Németország:
    ————
Jens Lehmann – Arne Friedrich, Christoph Metzelder, Per Mertesacker, Philipp Lahm – Bastian Schweinsteiger (Clemens Fritz, 83.), Simon Rolfes, Thomas Hitzlsperger (Tim Borowski, 73.), Michael Ballack – Lukas Podolski, Miroslav Klose (Marcell Jansen, 89.)

Portugália:
    ————
Ricardo – José Bosingwa, Pepe, Ricardo Carvalho, Paulo Ferreira – Armando Petit (Hélder Postiga, 73.), Joao Moutinho (Raúl Meireles, 31.) – Simao Sabrosa, Deco, Cristiano Ronaldo – Nuno Gomes (Nani, 77.)

I. félidő:
    ———-
    20. perc: Bosingwa jobb oldali beadását Moutinho az ötösről térddel továbbította a kapu fölé.

22. perc: Podolski robogott el a bal oldalon, tökéletesen adott középre, Schweinsteiger pedig nagyszerű ütemben érkezett és az ötösről a kapu jobb oldalába lőtt (1-0).
    26. perc: Schweinsteiger csavart be egy szabadrúgást, középen a védők lemaradtak Kloséről, aki így teljesen zavartalanul hét méterről a kapu bal oldalába fejelt (2-0).

40. perc: Ronaldo kapott remek labdát a bal oldalon, az átvétellel már becsapta Mertesackert, majd szembe került Lehmannal: a kapus még hárította a ziccert, de Nuno Gomes lecsapott a lecsorgó labdára, és hét méterről fordulásból a kapuba lőtt – Metzelder még beleért (2-1).

II. félidő:
    ———–
    57. perc: egy rövid sarokra lőtt szöglet megcsúszott, Pepe pedig 3 méterről kapu fölé fejelt.
    61. perc: Schweinsteiger ismét nagyszerűen lőtt be egy szabadrúgást, Ballack pedig – szinte ugyanúgy mint Klose – a nyolc méterről a kapu közepébe fejelt (3-1).
    78. perc: egy szöglet utáni kipattanót Podolski óriási erővel lőtt kapura, de a labda centikkel a bal kapufa mellé szállt.
    87. perc: Nani beadását az ötösön álló Hélder Postiga a kapu közepébe bólintotta (3-2).

Fantasztikusan kezdett a német csapat, és Schweinsteiger találatával sikerült is megtörnie az "Eb-átkot", hiszen a kontinensviadalok történetében még gólt sem tudott lőni a Portugáliának. Alig négy perc múlva Klose fejesgólja megduplázta a német előnyt, ám Luiz Felipe Scolari együttese nem adta fel, és még a szünet előtt szépíteni tudott Nuno Gomes révén – aki harmadik Eb-jén is eredményes lett ezzel.

A fordulást követően nagy erővel támadtak a portugálok, mégis egy újabb szabadrúgás és az azzal járó Ballack-gól megpecsételte a sorsukat, hiszen a hajrában Joachim Löw tanítványai magabiztosan őrizték kétgólos előnyüket, igaz, Hélder Postiga találata (3-2) még izgalmassá tette az utolsó perceket, de az eredmény már nem változott.