EURO-2016 – Wales elbúcsúztatta a belgákat a negyeddöntőben

A walesi válogatott meglepetésre 3-1-re legyőzte a belga csapatot a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság pénteki negyeddöntőjében, Lille-ben.

Lille, 2016. július 1. A belga Jason Denayer (b) és a walesi Hal Robson-Kanu a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság negyeddöntõjében játszott Wales - Belgium mérkõzésen Lille-ben 2016. július 1-jén. MTI Fotó: Illyés Tibor
Lille, 2016. július 1.
A belga Jason Denayer (b) és a walesi Hal Robson-Kanu a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság negyeddöntõjében játszott Wales – Belgium mérkõzésen Lille-ben 2016. július 1-jén.
MTI Fotó: Illyés Tibor

A walesiek szerdán Lyonban a portugálokkal találkoznak az elődöntőben.
Eredmény, negyeddöntő:
Wales-Belgium 3-1 (1-1)
———————–
Lille, 45 936 néző, v.: Damir Skomina (szlovén)
gólszerzők: A. Williams (31.), Robson-Kanu (55.), Vokes (86.), illetve Nainggolan (13.)
sárga lap: Davies (5.), Chester (16.), Gunter (24.), Ramsey (75.), illetve Fellaini (59.), Alderweireld (85.)

Wales:
——
Hennessey – Gunter, Chester, Williams, Davies, Taylor – Allen, Ledley (King, 78.), Ramsey (Collins, 90.) – Bale, Robson-Kanu (Vokes, 80.)

Belgium:
——–
Courtois – Meunir, Alderweireld, Denayer, J. Lukaku (Mertens, 75.) – Witsel, Nainggolan – De Bruyne, Carrasco (Fellaini, a szünetben), Hazard – R. Lukaku (Batshuayi, 83.)

I. félidő:
———-
13. perc: Radja Nainggolan kapott labdát Eden Hazardtól a kaputól 25 méterre, majd elemi erővel a hálóba bombázott (0-1).
31. perc: Aaron Ramsey szögletét követően a walesi csapatkapitány, Ashley Williams a hálóba fejelt (1-1).

II. félidő:
———-
55. perc: gyors walesi ellentámadás végén Ramsey átadását követően Thomas Robson-Kanu három belga védő között kapura fordult és Courtois mellett a hálóba lőtt (2-1).
86. perc: Chris Gunter adta be a labdát az oldalvonal mellől, középen a csereként beállt Sam Vokes két védő között a kapuba bal oldalába fejelt (3-1).

A nyolcaddöntőben a magyar csapatot búcsúztató belga válogatott védősorában Jason Denayer és Jordan Lukaku is kezdő volt – mindketten először játszottak a tornán -, mert Thomas Vermaelen eltiltás, Jan Vertonghen pedig sérülés miatt nem szerepelhetett. Yannick Carrasco pedig visszakerült a középpályára, Dries Mertens helyére.
Szakadó esőben indult a mérkőzés, amelyen a kezdés pillanatától nagy fölényben volt Belgium. Több ígéretes támadás után a hetedik percben alakította ki első ziccerét a világranglista második helyezettje: előbb Carrasco lövését Hennessey kapus védte bravúrral, majd Meunier közeli kísérletét blokkolták, végül Hazard próbálkozása szögletre pattant. A beívelés után a gólvonal előtt helyezkedő Romelu Lukaku lába előtt elsuhant a labda.
A walesieknek is voltak ígéretes akcióik, de az AS Romában játszó Radja Nainggolan emlékezetes bombagóljával a belgák szereztek vezetést. A 27. percben Neil Taylor lövését Courtois védte, majd egy szöglet után Williams egyenlített, sőt a 34. percben Gareth Bale kísérlete után is Courtois bravúrjára volt szükség.
Az első félidő második felében már a brit csapat játéka dominált, ezt támasztja alá az 57 százalékos labdabirtoklás és a 10 lövés, amelyből 6 eltalálta az ellenfél kapuját.
A szünet után Romelu Lukaku fejese szállt el a kapufa mellett, majd De Bruyne a keresztléc fölé, Eden Hazard pedig a hosszú oldali kapufa mellé lőtt. A belgák intenzív időszaka után Thomas Robson-Kanu bravúros egyéni megmozdulásával már a walesiek álltak jobban, a gólt követően azonban ismét Belgium vette át az irányítást, és újabb helyzeteket dolgozott ki. A 74. percben Fellaini fejelt a kapufa mellé, majd Witsel távoli kísérlete ment fölé.
A hajrában a belgák kétszer is büntetőt reklamáltak a játékvezetőnél, nagy helyzetet azonban nem tudtak kialakítani, a 86. percben aztán Vokes fejese döntötte el a meccset, amely az egyik legjobb volt eddig az Európa-bajnokságon.