Év Sportolója Gála – Milák először, Hosszú hetedszer nyert

Év Sportolója Gála – Milák először, Hosszú hetedszer nyert

Kormány Sport

A Nemzeti Színházban rendezték meg a 62. M4 Sport – Az Év Sportolója Gálát, ahol 14 kategóriában, összesen 399 szavazat alapján díjazták a magyar sport legragyogóbb csillagait. A férfiaknál Milák Kristóf, a hölgyeknél Hosszú Katinka vihette haza a díjat. Az Év csapatának az FTC vízilabdacsapatát választották meg, az Év férfi labdarúgója pedig Gulácsi Péter lett. Mezey György és Wichmann Tamás életműdíjat kapott.

Milák Kristóf az Év legjobb férfi sportolója. A 19 éves úszó 200 méter pillangón világbajnok lett a 2019-es kvangdzsui világbajnokságon, ráadásul megdöntötte Michael Phelps 2009-es világcsúcsát is! A díjat a gála díszvendége, a kilencszeres olimpiai bajnok úszó, Mark Spitz adta át.

Hosszú Katinka hetedik alkalommal nyerte meg a díjat. A 30 éves úszó 2019-ben 200 és 400 vegyesen is világbajnok lett, a rövid pályás Európa-bajnokságon pedig négy aranyérmet nyert. Hosszú Katinka Kínában versenyez, ezért édesapja, Hosszú István vette át a díjat, aki beszédében a múltat idézte fel. „Én rendhagyó módon a lányomnak köszönöm, hogy itt lehetek. Őszintén szólva sosem gondoltam volna, hogy abból a pici kislányból, aki a lábunk mellett szaladgált a házban, egyszer ilyen fantasztikus sportoló cseperedik. Pedig ő tudta: már az első perctől fogva kijelentette, hogy egyszer úszó olimpiai bajnok lesz!” Hosszú Katinka hetedszer nyerte meg a díjat, ezzel beérte Egerszegi Krisztinát.

Nagy Tímea azt kívánta Hosszúnak: pályafutása után annyi kisbabával ajándékozza meg őt az ég, ahány olimpiai bajnoki címmel zárja karrierjét!

Babos Tímeát és Kristina Mladenovicot választották meg az Év legjobb csapatának az egyéni sportágak csapatversenyében. A magyar, francia kettős a Roland Garrost és a WTA-világbajnokságot is megnyerte 2019-ben.

„Nagyon megtisztelő az elismerés, köszönöm szépen a családomnak, barátaimnak, és a teljes mögöttem álló csapatnak, meg persze a szurkolóinknak és mindenkinek, aki hitt és hisz bennem. Nagyszerű év volt ez a magyar sportnak, bízom benne, hogy 2020 még ennél is csak jobb lesz, hiszen olimpiai esztendőről beszélünk. Hajrá, magyarok!” – üzente Babos Tímea Ausztráliából.

Az Év csapata az FTC-Telekom Waterpolo férfi vízilabdacsapata lett. Jelölt volt még a Győri Audi ETO KC (női kézilabda) és a női jégkorong-válogatott. A díjat Szabó Tünde sportért felelős államtitkár, valamint Gergely István, a Budapesti Honvéd ügyvezető-elnöke adta át.

Varga Zsolt az Év legjobb edzője címmel büszkélkedhet. A Ferencváros férfi vízilabdacsapatának vezetőedzője a zöld-fehérekkel megnyerte a magyar bajnokságot, a Magyar Kupát és a Bajnokok Ligáját is a mögöttünk hagyott évben.

Zsóri Dániel találata lett a legszebb gól a 2019-es évben. A Mol Fehérvár FC játékosa így a FIFA Puskás-díj után újabb díjat zsebelt be.

A Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) életműdíját Mezey György, a magyar labdarúgó-válogatott korábbi szövetségi kapitánya kapta, aki így mondott köszönetet: „Hittel teli, büszke futballedzőként veszem át a díjat, s megköszönöm mindenkinek, aki hozzásegített. Nehéz szavakat találni ilyenkor, megköszönni mindent, amit az ember átélt. Legjobb tudásom szerint tettem a dolgom, amelyben sportágam csodás múltja, játékosaim és mindenki rengeteget segített. E csodás sportágnak múltja, jelene és jövője is fényes, én pedig most szeretném átadni legnagyobb tanulságát: Győztes csak az lehet, aki a vereséget is el tudja fogadni.”

Wichmann Tamás kilencszeres világbajnok kajakos kapta meg a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) és a Magyar Sportújságírók Szövetségének (MSÚSZ) közös életműdíját. A gyógyíthatatlan betegséggel küzdő olimpiai ezüst- és bronzérmes sportolónak Deutsch Tamás, az MTK Budapest elnöke és Novothny Zoltán, a Magyar Sportújságírók Szövetségének örökös tiszteletbeli elnöke adta át a díjat. Wichmann Tamás megható szavakkal köszönte meg. „Hatvanegy éve vagyok az MTK-család oszlopos tagja, kimondani is rengeteg – ez idő alatt rengeteg szép élmény, emlék gyűlt össze bennem, ami hihetetlenül jó érzéssel tölt el. Huszonegy évig voltam a válogatott tagja, az azóta eltelt harmincöt évben pedig rengeteg gyerekkel tanítottam meg a lapát helyes kezelését. Mostanra odáig jutottunk, hogy elszállt fölöttem az idő. Így hát megragadnám az alkalmat, hogy az olimpiára készülő összes sportolónak és edzőnek szerencsét és kitartást kívánjak, s olyan hazafiságot, amivel mindenki kell, hogy rendelkezzen, hiszen alig tizenvalahány millióan vagyunk, akik ezt a csodás nyelvet beszélik és értik. Nemrég mutatták be a rólam készült filmet az Uránia filmszínházban, szeretetcunaminak mondanám, amit ott, és amit itt önöktől kaptam – nagyon jólesik!”

Gulácsi Pétert választották meg az Év legjobb labdarúgójának. „Köszönöm feleségemnek, hogy lassan tíz éve mellettem áll, a szülőknek, hogy segítenek a kétlaki életben, anyósoméknak, hogy ha úgy van, valamelyik különszobában altatják a hét hónapos gyermekünket. Egy ilyen díj felelősséggel is jár, így 2020-ban is próbálom a magyar labdarúgást a pályán mutatott teljesítményemmel és értékrendemmel képviselni, és a válogatottal együtt kijutni az Eb-re!”

Az Év női labdarúgójának járó díjat Jakabfi Zsanett – aki 2019-ben is Bundesliga-győzelemig és Német Kupa-sikerig vezette a Wolfsburgot – kapta meg. Klubkötelezettségei miatt nem tudott megjelenni, helyette menedzsere, Nagy Mihály lépett színpadra. A díjat Mányoki Attila nyílt vízi úszó adta át. Jakabfi videón mondott köszönetet. „Számomra ez külön öröm, mert azt jelzi, hogy a női labdarúgás Magyarországon is egyre elfogadottabb és megbecsültebb. Igyekszem példát mutatni a jövőbeni női labdarúgóknak is, hogy bármi sikerülhet, ha keményen dolgozunk érte!”

Szabó Álmos lett az Év legjobb fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzője. „Nehéz lenne szavakba önteni, mit is jelent most ez a díj, de az biztos, hogy óriási megtiszteltetés. Köszönöm a klubomnak, a Vasasnak, amely felvállalta, hogy egy csak parasportolókkal foglalkozó szakosztályt hoz létre, a Magyar Úszószövetségnek és Sós Csaba elnöknek, de legfőképpen a csapatomnak!”

Kiss Péter Pál az Év fogyatékos férfi sportolója.

Ekler Luca az Év fogyatékos női sportolója

Az Év csapata a speciális férfi kosárlabda-válogatott lett. A kosárcsapat elképesztő csapategységet mutatva, fordulatosabbnál fordulatosabb meccseken győzve nyerte meg tavaly az abu-dzabi Világjátékokat, így megvédve a négy évvel korábbi, Los Angeles-i címét. Galambos Zsolt edző elmondta: „Négy éve már álltunk ezen a színpadon, akkor is hihetetlen érzés volt, most is az. Nagyon köszönjük ezt a négy évet, életünk legnehezebb Világjátéka volt a tavalyi, úgyhogy ez szakmai pályafutásunk csúcsa!”

Az már korábban kiderült, hogy Az Év Szabadidős sporteseménye a Budapesti Sportszövetségek Uniója családi sportnapja lett. Az Év E-sportolójának Kiss Tamást aka Vizicsacsit (League of Legends) választották meg.

Forrás, fotó: NSO, Tumbász Hédi, Török Attila, Illyés Tibor