A visszértágulatok sok problémát okozhatnak, hiszen gyakran jár együtt lábfeszüléssel, ödémával és fájdalmas lábgörccsel. A panaszok nyáron fokozódhatnak, így érdemes jobban odafigyelni az életmódunkra, ha el akarjuk kerülni a kellemetlen tüneteket. Hogy miket célszerű kivédeni, arról Dr. Kósa Éva, a Trombózisközpont angiológusa adott információt.
Sokan tapasztalják, hogy amint beköszönt a meleg, a visszértágulatokkal járó kellemetlen tünetek fokozódnak, így gyakrabban panaszkodnak nehézláb-érzésre, lábdagadásra és feszítő lábfájdalomra. Ennek oka, hogy nyáron, amikor a levegő melegebb és páradúsabb, az vénás erek kitágulnak, melynek hatására az itt lévő billentyűk nem zárnak megfelelően, ennek köszönhetően a vénákban lévő keringés lelassul, a vénás pangás fokozódik. Éppen ezért amennyiben csökkenteni szeretné a tüneteket, fontos, hogy fokozza a vénákban lévő keringést és javítsa erei rugalmasságát!
Ezeket kerülje:
Túlzott napozás
A napozásnak több pozitív hatása is van, többek között így több D-vitaminhoz juthat, valamint a közérzetet is nagyban javítja. Igen ám, viszont visszértágulatok esetén célszerű a lehető legkevesebb időt a napon tölteni, hiszen ekkor az erek nagymértékben kitágulnak és a pangás csak fokozódik. Természetesen nem kell örökre árnyékba vonulni, ám jobban teszi, ha a kritikus időben (11–15) védett helyet keres, és azon kívül is csak mértékkel barnítja magát!
Szauna, gőzfürdő
Hiába odakint a jó idő, a wellness hoteleket nyáron is szép számmal keresik fel. Ezek népszerű részlege a gőzfürdő és a szauna, ám a napozáshoz hasonlóan fokozza a vénás pangást, így jobb, ha inkább távol marad az izzasztó részlegtől és inkább a hűvösebb vizű medencékbe és jakuzzikba csobban – tanácsolja dr. Kósa Éva, a Trombózisközpont angiológusa.
Magas sarkú cipő
Bár magas sarkú cipőket télen is lehet hordani, ám nyáron még jobban előkerülnek. Igaz a lenge ruhák valóban jól mutatnak az ilyen szandálokkal, viszont visszeres panaszok esetén a sarokmagasságot lehetőleg 5 cm-ben maximalizálja! Ennek oka, hogy ha magas sarkakon járkál, akkor a lábszárizomzat rendkívül természetellenes pozícióba kényszerül, ami elősegíti a billentyűk meghibásodását.
Sok ülés vagy állás
A hosszan tartó ülés/állás nemcsak nyáron tesz rosszat, de az év minden szakában, ugyanis a gravitáció miatt a vénákban lévő vér visszaáramlása nem lesz tökéletes, pangás alakul ki, és a nyomás megnövekszik. Amennyiben mégis erre kényszerül – pl. azért, mert a munkaköre megkívánja –, akkor érdemes kompressziós harisnyát hordania, valamint időnként megmozgatnia a végtagjait!
Forrás: Trombózisközpont