Fáj a gyomra? Gyógyítsa önmagát!

A hasfájás eredetének meghatározása sokszor nem egyszerű feladat, talán szervi okok állnak a panaszok hátterében, vagy pszichés problémák okozzák a tüneteket. Utánajártunk, mit tehetünk a kellemetlenségek megszüntetéséért addig, amíg orvoshoz nem fordulunk.

A hasfájás minden korosztályt érint, a legtöbben már a születésük utáni néhány napban tapasztalják a fájdalmas tüneteket. A csecsemők mintegy  20 százalékánál jelentkező kólika kb. három-öt hónapon keresztül tart, az esti órákban erőteljesebb. Okozhatja az etetés közben nyelt levegő, de lehet pusztán a táplálékra adott reakció is. A fájdalmon segíthet, ha hasra fektetjük a babát, vízszintes helyzetből függőlegesbe emeljük, megsimogatjuk, esetleg óvatosan megmasszírozzuk a pocakját. Vásárolhatunk kifejezetten csecsemőknek szánt gyógynövényteát (édeskömény), patikában recept nélküli kólika elleni cseppeket, amelyeket általában etetés/szoptatás előtt kell a csecsemőnek adni.

Általános (generalizált) hasi fájdalom

Hasfájás esetén a fájdalom helye alapján általában következtetni lehet a kiváltó okról, így ha pontosan meg tudjuk határozni, hol fáj, közelebb juthatunk a megfelelő kezelési módhoz. Sajnos a legtöbbször általános, más néven generalizált fájdalommal állunk szemben, az ilyen kellemetlenséget a legtöbbször gyomorrontás (gyomorhurut) vagy emésztési zavar okozza. A túlzott mennyiségű vagy romlott étel elfogyasztása, esetleg egy vírusfertőzés gyulladást okoz a gyomornyálkahártyán, hányinger, hányás, hasmenés kísérheti a betegséget. Kezelése a diétázás, a kímélő ételek fogyasztása, a betegség lefolyása után a probiotikumok bevitele.

Szinte népbetegségnek számít ma már az IBS (irritábilis bél szindróma), amely hosszú távon hasi fájdalmakat és diszkomfort érzést okoz. Kezelésében fontos szerepet játszik az életmódváltás, a helyes étkezés, a kellemetlenségek megszüntetésében a recept nélkül kapható székletfogó készítmények (loperamid) és a bifidus-baktériumokat tartalmazó probiotikumok is segíthetnek. Ha a tünetek nem enyhülnek, receptköteles készítményekre lehet szükség, illetve komolyabb probléma, például bélelzáródás állhat a háttérben, ezért orvoshoz kell fordulni. Sokunk életét nehezítheti meg és általános rossz közérzetet a puffadás, illetve a bélgázok képződése is okozhat. Ezek a problémák egyéni eltéréseket mutatnak, mindenkinek magának kell kitapasztalnia, mely ételektől érzi kellemetlenül magát, ezeket érdemes kerülni. Segíthet a rendszeres mozgás, illetve azok a készítmények, amelyek hasnyálmirigy-enzimet vagy probiotikumot tartalmaznak.

Gyomorszáji fájdalom

A helyi, azaz a lokalizált fájdalmak a has egy bizonyos területét érintik. A gyomorszáj körüli területen, körülbelül középen jelentkeznek a gyomrot érintő problémák, például a már említett gyomorhurut is. Ha azonban a fájdalom evés után enyhül, gyomorfekélyre lehet gyanakodni, ha étkezés után fokozódik, nyombélfekélyről lehet szó. A nem múló panaszokat nem lehet házilag kezelni, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

Fáj a gyomra? Gyógyítsa önmagát!

A szegycsontnál jelentkező gyomorégés a reflux tünete lehet, amelyet a nyelőcsőbe visszakerülő gyomortartalom okoz. Enyhe formája helyes étkezéssel karban tartható, recept nélkül kapható savközömbösítő vagy savlekötő szerekkel kezelhető. Ilyen lehet akár az étkezési szódabikarbóna, vagy a patikában kapható magnézium- és alumíniumsókat tartalmazó készítmények is. Sokféle változatban kapható, szuszpenzió, rágótabletta, tabletta is választható, de csak rövid ideig szedhetőek, nehogy mellékhatásaik legyenek. Hosszan tartó problémákkal mindenképp fel kell keresni az orvost, nehogy komoly szövődményeket okozzon.

Felső hasi fájdalom

A has köldök fölötti jobb oldalán található a máj, az epehólyag és a patkóbél. Az itt tapasztalható fájdalmak nagy részét az epe nem megfelelő működése okozza, akár egy kiadós zsíros lakoma után is jelentkezhetnek a tünetek. Egy-egy alkalommal a panaszok enyhíthetők gyógyteákkal, növényekből (fekete retek, articsóka, kurkuma, gyermekláncfű, cickafark, vérehulló fecskefű, máriatövis stb.) készült készítményekkel, recept nélkül kapható gyógyszerekkel, de hosszan tartó, komoly panaszokkal fel kell keresni az orvost, hiszen a már hátba is sugárzó, szinte elviselhetetlen görcs lehet az epekövesség jele. A köldök fölötti bal oldalon helyezkedik el a lép és a hasnyálmirigy, az itt érzett fájdalom a hasnyálmirigy gyulladására utalhat, de zsíros ételek fogyasztása szintén kiválthatja.

Ha úgy érezzük, hogy túlettük magunkat, emésztést segítő termékeket vásárolhatunk a patikában, ezek egy része természetes anyagokból készül, a gyógyszerész segít választani. Ha pontosan a köldök fölötti rész fáj, a vese gyulladására lehet gyanakodni, a gerinc két oldalán elhelyezkedő vesék fájdalma sugárzik ide, illetve a derékba. A vesekövek kialakulásának megelőzésére illóolaj tartalmú készítmények kúraszerű szedése javallt, ha valakinek érzékeny a veséje, évente egyszer-kétszer beiktathat egy ilyen terápiát. Bármi is okozza a görcsöket, a kellemetlen tünetek fájdalomcsillapítókkal és görcsoldókkal enyhíthetőek, szinte bármelyik hatóanyag segíthet, amely recept nélkül kapható, de a kiváltó okot nem szünteti meg egyik sem.

Köldök körüli fájdalom

A középső területen a vékonybelek találhatók, az itt tapasztalt fájdalom legtöbbször egy hétköznapi gyomorrontásnak köszönhető. Kísérheti hányás vagy hasmenés is, terápiája a diétás koszt, és az elegendő mennyiségű folyadék pótlása. Hasmenés ellen székletfogó (loperamid) tabletták vásárolhatók a patikákban, adagolásukról a gyógyszerész útmutatását kell követni. Ezek a szerek keményebbé teszik a székletet és csökkentik a székletürítések számát, ezért csak az előírt mennyiségben szabad alkalmazni, nehogy székrekedést okozzanak. A hányinger ellen viszonylag kevés készítmény kapható recept nélkül, a régen is használt tablettát ajánlják a patikusok ma is, ha szükséges, végbélkúp formájában. A folyadék- és sóvesztés miatt speciális, sókat és cukrot tartalmazó port is kérhetünk a gyógyszerésztől, ezeket vízbe keverve kell bevenni, ez a pótlás különösen gyermekek számára ajánlott.

Alhasi fájdalom

A köldök alatti területen, körülbelül középen található a húgyhólyag, illetve a nőknél a méh, férfiaknál a prosztata. Ha itt görcsöl, hólyaghurutról lehet szó, amelyet fokozott vizelési inger is kísér, a vizelet lehet rossz szagú, zavaros. Nagyjából ezen a területen fájhat a méh, főként menstruáció előtt és alatt. Ez az átmeneti, általában rövid ideig tartó fájdalom jól kezelhető recept nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal és görcsoldókkal, de ha komolyan befolyásolja a mindennapi tevékenységet, érdemes nőgyógyászhoz fordulni hathatósabb és hosszú távú megoldásért. A prosztata gyulladása szintén ezen a területen okozhat a férfiaknál tompa fájdalmat, amely gyakran sugárzik a végbélbe. Ennek megelőzésére tökmagkivonatot ajánlanak a szakemberek. A has alsó, jobb oldali részében található a féregnyúlvány, amelynek gyulladása – a vakbélgyulladás – komoly görcsökkel jár, és kórházi ellátást igényel. Ezen a területen fájhat a petefészek, illetve a méhen kívüli terhesség okozta tüneteket is itt jelentkeznek. Szót kell ejtenünk még az olykor-olykor mindenkit érintő székrekedésről, amelyet a helytelen étkezési szokások, a folyadékhiány vagy a mozgásszegény életmód okozhat. A krónikus, hosszan tartó székrekedés okait érdemes kivizsgáltatni, de egyszer-egyszer kezelhető a probléma recept nélkül kapható hashajtókkal is. Többféle készítmény van a piacon, tabletta, csepp, granulátum, de komoly székrekedésnél a helyileg felszívódó glicerinkúp segíthet a leggyorsabban.

Kapcsolódó gyógynövények


Forrás: www.egeszsegtukor.hu – RSS