A vívás világnapja alkalmából szombaton várhatóan közel ötszázan vívnak majd a Magyar Nemzeti Múzeum lépcsőin és kertjében sorra kerülő sportág-népszerűsítő eseményen.
„A múzeum fő funkciója, hogy gyűjtse az emlékeket és a hagyományokat. A sport nemzeti kultúránk része, a magyar vívósport pedig a legerősebbek közé tartozik” – magyarázta Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója az esemény szerdai sajtótájékoztatóján, hogy mi köze van a múzeumnak a víváshoz. Felidézte: az újkorban népszerűvé vált, kiemelkedő mesterekhez és vívóiskolákhoz kötődő teremvívásból a XIX. századra alakult ki a sportvívás. A század végére pedig a francia, olasz és spanyol vívóiskolák mellett kifejlődött a magyar is.
László Dezső, a magyar szövetség versenyigazgatója emlékeztetett arra, hogy szombaton már harmadik alkalommal szerveznek flashmobot, azaz villámcsődületet. Két éve a Bazilika előtt, tavaly pedig a WestEnd Bevásárlóközpontban rendeztek ilyen megmozdulást, amelyen a sportág magyar olimpiai és világbajnokai mellett több százan vettek részt.
„A vívás világnapján a világ különböző helyein egy időben népszerűsítik a sportágat, a nemzeti múzeumba is az ország több helyéről érkeznek vívók” – mondta Szetey András, a szövetség kommunikációs igazgatója. Kiemelte: szombaton 11.45 órakor lesz a gyülekezés, majd 12 órától kerül sor a pár perces szabad vívásra, amit a flashmob zár. Az eseményen olimpiai és világbajnokok – Szilágyi Áron, Szász-Kovács Emese, Szatmári András – is részt vesznek, s a helyszínen lehetőség nyílik közös fotók készítésére, illetve autogramok beszerzésére. A program résztvevői emellett megnézhetik a múzeum vívástörténeti kiállítását.
Az esemény apropóján férfi és női tőrben 10 és 15 óra között Múzeum Kupa elnevezéssel veteránversenyt rendeznek a 35 év felettiek számára.
A sajtótájékoztatón résztvevő Szász-Kovács Emese, riói olimpiai bajnok párbajtőrvívó elmondta: nyári pihenőjét követően két napja kezdte meg az edzéseket, és nagyon örül annak, hogy szombaton olyan impozáns helyen népszerűsíthetik ő is a vívást, mint a Nemzeti Múzeum.
(MTI, fotó: MOB/Szalmás Péter)