Felfigyeltek Zsófira

Bár nem jutott be az egyéni összetett és a szerenkénti döntőkbe sem Kovács Zsófia, a szakma felfigyelt a 16 éves magyar tornászra. Többen is úgy tartják, a következő olimpiai ciklusban szép sikereket érhet el.

UP-info Ha az ember nem látta volna Kovács Zsófia talajgyakorlatát, ránézve a 16 éves tornászra, biztosra vehette: valamit nagyon elrontott. Elkeseredett arckifejezéssel ült, míg várta a pontszámát, de gyorsan túl kellett tennie magát azon, hogy a gyakorlat utolsó sorában olyan hibát követett el, amilyet korábban még soha, mert nem sokkal később már ugrásban szólították.

A dunaújvárosi lány lelki erejét mutatja, hogy a 12.766 pontra értékelt talajgyakorlata után az ugrás olyan jól sikerült, hogy még a szerenkénti döntőbe kerülés esélye is felcsillant. Az első ugrását 14.866 pontra értékelték, míg az új elemet is tartalmazó másodikra hat tizeddel kapott többet (14.158), mint a júniusi Európa-bajnokságon. Összesítésben ez három tized pluszt jelentett, de a 14.512 sem volt elég a szerenkénti döntőhöz.

Kovács Zsófia Forrás: MTI

Kovács Zsófia  •  Forrás: MTI

Felemás korláton ugyancsak új elemet építettek a gyakorlatába edzőjével, Trenka Jánossal, amelyre az Eb ötödik helyet érő 14.400-hoz képest több mint három tizeddel kapott többet, de a 14.733-al is messze volt attól, hogy a szerenkénti döntőben is érdekelt legyen. Ahhoz ugyanis bőven tizenöt feletti gyakorlattal kellene rendelkezni.

A legkevesebb pontszámot (12.233) a gerendára kapta, bizonytalanul tornázott a szeren és mindjárt a gyakorlat elején le is esett. Edzője később elmondta, azt a kiinduló pontszámot sem kapták meg, amivel számoltak, így emiatt is át kell értékelni az egész magyar tornasportnak a gerendán való szereplést.

– Felemás érzések kavarognak bennem, az ugrásnak és a felemás korlátnak ugyanis nagyon örülök, míg a talajnak és a gerendának egyáltalán nem – értékelt Kovács a selejtező után. – Igazából nem tudom, miért rontottam talajon az utolsó sort, elkeseredtem, de nem volt időm ezzel foglalkozni, hiszen azonnal át kellett állnom az ugrásra. A második, az új ugrásom nagyon jól sikerült, mint ahogy a négy tizeddel megemelt kiinduló pontszámú felemás korlátom is. Itt ráadásul annyi energiám maradt a végére, hogy a leugrásnál picit hátra is léptem. Gerendán benne volt, hogy hibázom, már az első elemnél éreztem, hogy bizonytalan vagyok, és utána is döcögős volt az egész. Összességében fantasztikus érzés volt ennyi ember előtt versenyezni, az elején még kicsit izgultam, de később már egyáltalán nem.

Zsófi ugrásban a 13., felemás korláton a 24., talajon a 64., gerendán a 72. helyen végzett, míg egyéni összetettben az 54.598 pontszám a 33. helyet jelentette. Ezzel most a negyedik számú tartalék a 24 fős döntőre, miután egy országot csak ketten képviselhetnek, így többen kiestek előle. Ha ez a szabály nem lenne érvényben, akkor az első három helyet amerikai versenyző foglalná el, így nem kérdés, hogy csapatban is nekik van a legnagyobb esélyük az olimpia bajnoki címre.

Érdekesség, hogy a 16 éves Lauren Fernandez kivételével az amerikaiak mind húsz év körüliek, azaz hihetünk az ötszörös Európa-bajnok svájci Giulia Steingrubernek, amikor azt mondja: Kovács Zsófia még sokra viheti, ha töretlen lesz a fejlődése. Sőt, az oroszok vezetőedzője még ennél is továbbment, egyenesen arról beszélt, hogy a következő olimpiai ciklus meghatározó versenyzője lehet a magyar lány, hiszen rendkívül jó technikával tornázik.