Folyton fázik? Ez lehet a baja!

A tél együtt jár a hideggel is, ami pedig sokszor jelenti azt, hogy az ember fázik. De azért az nem mindegy mennyire. Hiszen, ha érezte már, hogy a télikabát, a kesztyű és a mozgás ellenére is fázik, akkor akár pajzsmirigy betegség is állhat a háttérben. A problémáról dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa beszél.

A pajzsmirigy, és szerepe

A pajzsmirigy egy igen kicsi, de annál fontosabb szerve az embernek. Nők esetében 18 köbcentiméter, míg férfiaknál 25 köbcentiméter a maximális térfogata. A pajzsmirigy hormonjai az egész testre kifejtik a hatásukat, ráadásul olyan formákban is, ahogyan arra nem is számítanánk.

A hormonok, a tiroxin (T3), és a trijód-trinin (T4) az anyagcserébe, a közérzetbe, a fogamzó képességbe, de még testsúlyba is beleszólnak. Képzésük egyik alappillére a test megfelelő jódellátottsága. Hazánk sajnos jódhiányos területnek számít, így a megfelelő képzés sokszor nem valósulhat meg.

Folyton fázik? Ez lehet a baja!

A pajzsmirigy hormonok előállítását az agyalapi mirigy egy hormonja a TSH szabályozza. Ha nincs elég pajzsmirigy hormon a szervezetben, akkor a TSH szintje megnő, hogy serkentse a termelés, míg ha túl sok a hormon a szervezetben, akkor a TSH szintje lecsökken.

Pajzsmirigy alulműködés

A pajzsmirigy hormonjainak a befolyása kiterjed a hőháztartásra is. Ez pedig azt eredményezi, hogy ha nincs elég T3 és T4 a szervezetben, akkor a hideget is kevésbé tudjuk tolerálni. Ez azonban a téli időszakban sokszor elsikkad, azzal a felkiáltással, hogy hideg van, fáradtabbak vagyunk, vagy nem elég meleg a kabátunk. A pajzsmirigy alulműködésnek azonban nem csak ez az egy tünete van, így érdemes a következőkre is figyelni:

  • Koncentráció és teljesítőképesség romlás
  • Fáradság
  • Székrekedés
  • Depresszió
  • Alacsony pulzus
  • Étvágytalanság melletti, vagy normál étkezés mellett folyamatos testsúlynövekedés
  • Kopaszodás
  • Hallásromlás

Érdemes azonban azt is tudni, hogy a tünetek sokszor lappangva jelentkeznek, így fontos az önvizsgálat, illetve gyanú esetén mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulni.

Diagnózis és kezelés

Dr. Koppány Viktória, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa elmondta, hogy a pajzsmirigy problémáit jellemzően a vérvétel kimutatja. Ám ha ez nem lenne elegendő, akkor képalkotó berendezésekkel is felmérhető a mirigy állapota, így a diszfunkció okára is fényt lehet deríteni, mely igen sokrétű is lehet, kezdve az autoimmun betegséggel, a daganatig bezárólag.

A pajzsmirigy problémák kezelése történhet gyógyszeresen, ahol a hiányzó hormont pótolják, esetleg más gyógyszerekkel a termelést lassítják. Létezik izotópos kezelés is, melyet azonban csak túlműködés esetén alkalmaznak, valamint természetesen a műtét is egy lehetséges megoldásként jelentkezik. A kezelés menetéről az anamnézis, és a vizsgálati adatok birtokában mindig a szakorvos dönt. A pajzsmirigy működési zavarait gyógyítani csak ritkán lehet, jellemzőbb a folyamatos gyógyszeres kezelés, mely orvosi felügyeletet igényel, így időről időre felülvizsgálatra van szükség.

Forrás: Budai Endokrinközpont

Forrás: www.egeszsegtukor.hu – RSS