Füzy Anna és Jankó Tamás szenior tájkerékpár világbajnokok

Kormány Sport

Németország Karlovy Vary-hoz közeli hegyeiben, a Breitenbrunn község felett található Rabenberg edzőtáborban volt a központja az Ifjúsági és Junior Európa-bajnokságnak, amelyet a felnőttek világkupa-sorozatának befejező eseményeivel, illetve a Szenior világbajnoksággal együtt bonyolítottak le, ahol kiválóan szerepelt a magyar csapat.

A magyar küldöttség hét versenyzőből állt, továbbá a helyszínen dolgozott ellenőrző bíróként a hazai rangos versenyek rendezésében megedződött Mets Miklós, aki nem várt módon rengeteg „versenymegmentési” feladattal szembesült. Zentai László az IOF képviseletében érkezett a helyszínre, frappáns rövid megnyitóbeszéddel és díjátadással örvendeztette meg a versenyzőket.

Az első versenynapon a középtávú számot rendezték meg Thalheim körzetében. Riasztóan esős és hideg időben zajlott a verseny azzal az extra körülménnyel, hogy a pálya elején egy kerékpáros akadálypálya (triál park) 1:2500-as léptékű mikrokörnyezetében kellett 8-10 pont megfogásával bizonyítani az alkalmazkodni képes tájékozódást. A pálya többi szakaszán a viszonylag könnyen megoldható útvonalválasztásokat leginkább a folyamatos esőt felváltó szaporább vízfüggöny zavarta és a hideg idő miatti szemüvegpárásodás okozott térképolvasási nehézséget.

Tamás Bianka a Junior EB-n a 12., míg Molnár Botond az Ifjúsági EB legnagyobb indulószámú kategóriájában a 30. helyezést érte el. Füzy Anna W40-ben a harmadik helyen, bronzéremmel zárta ezt a napot. Tóth Zoltán M40-ben a 7. helyével nem volt kibékülve. Dosek Ágoston lemaradt a dobogóról és a 4. lett, míg Jankó Tamás a 10. helyre gördült be M60-ban.

A második versenynapon már a felnőtt Világ kupások is beszálltak a versenyzésbe a hosszútávú számmal. A hideg idő mellet a szórványos, néha zuhogó eső nehezítette a pályák teljesítését, de az igazi kihívást a nagy szintkülönbségű terepen az útvonalválasztás jelentette, ahol a nehezen hajtható sáros, mocsaras, viharkárokból hulló ágakkal, gallyakkal nehezített lehetőségeket a rendkívül hosszú dózerutas és extra szintet bevállaló kerülőkkel kellett összevetni. Szokatlan módon Mets Miklós ellenőrzőbíróra hárult a feladat az utolsó napokban, hogy a körülményeket kevésbé figyelembe vevő eredeti pályaterveket átdolgozza az aktuális viszonyokra. Végül az általa tervezett pályákat teljesítette a mezőny a verseny bázisát jelentő Rabenberg-től indulva és térképcsere után oda újra visszaérkezve.

Rózsa László egyetlen magyar felnőttként tekerte végig a kimerítő pályát, ahol 59 indulóból a 45. helyezést érte el. Győzött Andreas Waldmann osztrák versenyző 1:55:12-vel a svájci Simon Braendli (1:56:37) és az orosz Grigory Medvedev (1:56:47) előtt.

Az elit nőknél Emily Benham Kvale britt versenyző megkezdte (folytatta) győzelmi sorozatát. Figyelemre méltó, hogy 2:01:14-es idejénél csupán 8 másodperccel teljesített gyengébben a svéd Nadia Larsson, míg a harmadik helyre az orosz Olga Shipilova Vinogradova ért be (2:04:09).

A juniorok mezőnyében a verseny közben rendkívül jól állt Tamás Bianka és végül diplomát jelentő ötödik helyezést szerzett, mindannyiunk nagy örömére. Kevesebb, mint 2 percre volt a dobogótól az 1:43:09-es tekerése után.

Molnár Botond az ifjúságiak között a 32. helyre érkezett be. (Ideje 1:09:34)

A szeniorok versenyében Füzy Anna minden ellenfelénél jobban gondolkodott és hajtott, 1:43:25-ös ideje fantasztikus, közel hét perccel volt jobb a második helyezett cseh Le Carbonara idejénél N40-ben. Ez nagyon fölényes világbajnoki győzelem.

A férfiak F40-es versenyszámában Tóth Zoltán egy helyet javított az előző naphoz képest, és így a hatodik helyet szerezte meg, a verseny győztese Tobias Breitschedel volt.

Az M60 kategóriában Dosek Ágoston ismét a negyedik helyre (1:46:45) , míg Jankó Tamás a hetedik helyre (1:49:29) érkezett be. A versenyt a száguldó „finn jet” Juhani Jetsonen, Annához hasonló hatalmas fölénnyel nyerte, előrevetítve esetleges következő napi győzelmét.

A harmadik nap a szeniorok számára egy tömegrajtos futamot, míg a Világ kupa és Európa-bajnoki mezőny számára egy váltóversenyt jelentett. A helyszín a híres sífutó centrum Fichtelberg, Oberwiesental mellett. Ez a tény kavarta fel leginkább a rendezőket, mivel a pálya komoly nemzetközi sífutóverseny rendezését nyerte el, és a földmunkákat a pálya kiszélesítésére az általunk teljesítendő verseny előtt hatalmas munkagépekkel megkezdték. Így aztán a dagonyázás borítékolva volt jó idő esetére is.

Ezt tetézte még, hogy viharos hideg szél fújt (4 C fok, 1 C fokos hőérzettel) és komoly esőzés mosta át a versenyzőket a tervezett időket ezáltal meghaladó időtartamú küzdelemben. A pályák a versenyközpont közelében hullámzó aszfaltozott sírollerutak és az azokat át- meg átszövő dózerfonatok között rajtolt el szabad pontfogással, majd viszonylag egyszerű, de kondicionálisan megterhelő átmenetek és a pillangó után újra visszatértünk a síközpont közeli részletgazdag úthálózathoz. Ez a tájkerékpáros nap bármelyik őrült outdoor eseménnyel felveheti a versenyt, a sárdagasztás, a hideg elleni lehetetlen védekezés, a sártól lucskos ruhák és bányászokra hasonlító emberi ábrázatok, a térképolvasás eső és sár által megkerülhetetlen nehézségei bármely horrorfilm háttérkockái lehetnének. Vagy maga a horror téma.

Dosek Ágoston tizenharmadik helyen végzett M60-ban, míg Jankó Tamás egy bronzéremért hajtó boly végén érkezve hatodik helyet szerzett, csupán 24 másodpercre lemaradva a dobogóról 1:40:27-es idővel. A finn Jetsonen beváltotta a reményeit és megint nyert.

Figyelemre méltó, hogy Jens Leibiger német, az első napi győzelme után két további ezüstöt szerzett a hosszútávú és a tömegrajtos verseny során.

Tóth Zoltán saját kategóriájában megismételte előző napi hatodik helyezését; Füzy Anna ismét érmet, ezúttal ezüstöt szerzett Ingrid Stengard mögött W40-ben. Neki ekkor nem volt esélye Ingridet tartani, de a mögötte levők is jócskán lemaradtak Annától.

Az elit mix váltóversenyben nem voltak érdekeltek a magyarok (ifi és junior váltóknál sem). Ők a szeniorok által már szétgyúrt dagonyában haladtak tovább, de a náluk rövidebb pályákon a célkörzet közelében. Elitben az osztrák vegyes váltó nyert orrhosszal az oroszok előtt, míg a harmadik helyre a csehek jöttek be a finn, svájci és litván váltót megelőzve.

Az utolsó, negyedik versenyre, a rövidtávúra végre kisütött a nap. A helyszín Johanngeorgenstadt külvárosi negyedeiből indulva a városközpont utcáit és parkos területeit használva tempós tekerést biztosított. Csak nagyon gyors döntésekkel és agresszív hajtással lehetett eredményes bárki.

A magyar versenyzők közül ketten is megfeleltek ennek a kívánalomnak, Jankó Tamás és Füzy Anna is világbajnok lett! Anna második aranyát és negyedik érmét nyerte ezen a napon, korábbi teljesítményeivel együtt tizenegy vb éremnél tart.

Tamás győzelmének nagyon örült a hazai küldöttség, de az őt jól ismerő és respektáló nemzetközi mezőny is szívből gratulált. Megszolgálta ezt a győzelmet, tudatos és állhatatos felkészüléssel, technikai bíbelődéssel, intenzív edzésekkel és folyamatos nemzetközi színtéren való versenyzéssel. E számban Farkas-erdőn szerzett tavalyi ezüst után megtette az utolsó lépést előre. Nagyon gratulálunk neki! Ugyanitt Dosek Ágoston a hatodik helyre érkezett.

M40-ben Tóth Zoltán két hatodik helyezése után ezúttal nyolcadiknak ért célba.

Az ifjúsági mezőnyben Molnár Botond a győztes orosz Diomitri Rakovica mögötti 29. helyezésével a hét legjobb egyéni eredményét érte el.

Nagy örömünkre Tamás Bianka is boldog volt, mert az általa kevésbé szeretett sprint számban „élete legjobb sprint tekerésével” a tizedik helyre ért be, a versenyt W20-ban a dán Nikoline Splittorf nyerte.

Férfi elitben a cseh Krystof Bogar nyert (21:35) az orosz Anton Foliforov (22:25) és az észt Lauri Malsroos (22:38) előtt. Rózsa László egy bosszantó hibát vétett, de így is 37. lett a 60 fős mezőnyben.

A nőknél a brit Emily Benham Kvale ismét nyert (22:26) második helyezett Marika Hara Finnországból (23:20) és a cseh Veronika Kubinova érdemelte ki a bronzérmet. (23:29)

Forrás, fotó: tajfutas.hu