Az elmúlt napokban, Kairóban megrendezett vívó világbajnokság legnagyobb szakmai sikerét vitán felül a magyar női kardforgatók csapatvilágbajnoki győzelme jelentette. A Magyar Edzők Társasága a siker receptjét szerette volna megtudni Gárdos Gábortól, a szakág vezetőedzőjétől.
– Mióta foglalkozik női kardozókkal?
– Tíz éve kaptam megbízást a szakág vezetésére. Abban a kiindulási helyzetben a legjobb magyar nőket magában foglaló csapat a 12-13. helyen állt a világranglistán – válaszolta a versenyzői pályafutását a Honvédban eltöltött szakember, aki 1996-ban, Szigetszentmiklóson kezdte edzői pályafutását. – Az akkori legjobbak nem ígérhettek különösebb előrelépést a ranglétrán, ezért mindenképpen alulról kellett megkezdeni az építkezést.
– Az utóbbi egy év alatt jelentősen előrelépett a női kardvívás a hierarchiában.
– Az éppen szülési szabadságon lévő Márton Annával kezdő kora óta én foglalkozom – ő már egy kiülepedett egyénisége a sportágnak, aki nemzetközi színvonalat képvisel. Most – távollétében – sokkal több lehetőséghez jutottak a fiatalok, akik 19, 20 és 21 évesek és a korban legidősebb Katona Renáta is csak 27. És nem csak a lányok fiatalok, ugyanebben a cipőben járnak az edzőik is. Ravasz Etele, Hódi Benjamin és Dávid László között az utóbbi a rangidős a maga 35 esztendejével.
– A generációváltás már egy ideje „lógott a levegőben”.
– Eredetileg csak a mostani vb után akartuk meghúzni, de végül már az Eb-t követően megszületett a döntés. Battai Sugár Katinka (19), Szűcs Luca (20) és Pusztai Liza (21) is maximálisan meghálálta a kapott bizalmat.
– Mikor kezdik a felkészülést a következő szezonra?
– Szeptemberben és onnan kezdve sietnünk kell, hiszen 2023 márciusára, a 2024-es olimpiára szóló kvalifikációs erőpróbák kezdetére készen kell legyen a csapat. Márton Anna visszatérése hatalmas küzdelmet fog indukálni, hiszen öten lesznek a lehetséges négy helyre.
– Ön nem csak nőkkel, férfiakkal is foglalkozik. Mennyiben jelent ez plusz nehézséget a napi munkájában?
– Az elvégzendő munka alapvetően ugyanaz, a bánásmódban van a különbség. Nekem direkt jó, hogy vannak férfi tanítványaim is, mert velük nyugodtan lehet egy kicsit keményebben beszélni.
– Ahogy a nőknél a vb-bronzérmes, háromszoros Eb-dobogós Márton Anna, a férfiaknál a világbajnok Szatmári András a legsikeresebb tanítványa.
– András ezen a világbajnokságon nagyon jól, összeszedetten vívott, elégedett voltam vele. Neki egy nagy peche volt: egy ágra került Szilágyi Áronnal, akitől az utóbbi időben többször is kikapott. Ha a másik ágra sorsolják, akár létre is jöhetett volna egy Szilágyi-Szatmári döntő!
(magyaredzok.hu / Jocha Károly)
Post Views: 14