Gellért Gábor nyíltvízi szövetségi kapitány tanácsai az Magyar Úszás Napjára

3. rész
Mire is készülünk? Mit szeretnénk teljesíteni? Mi a célunk a Magyar Úszás napján?

Szeretnénk leúszni a 2021 métert, vagy érmet szeretnék nyerni a szenior hosszútávúszók között, esetleg ki szeretnék jutni a korosztályos vagy felnőtt EB-re, talán tóátúszásra vagy valamilyen tó megkerülésére készülünk. Tulajdonképpen egy olyan úszópróbára kell készülnünk ami tóban, tengerben, folyóban történik, illetve úszótudástól függetlenül hossza eléri az 1500-2000 métert és időbeli terjedelme a 40-45 percet.

Az egyik legfontosabb képességünk amit fejleszteni érdemes az a monotónia tűrés.

Aki komolyan gondolja, esetleg van már egy eredménye, amit szeretne túlszárnyalni, annak fontos, hogy a felkészülés során célzottan készüljön az adott távra. A legfontosabb, nyílt vízben nincsenek laboratóriumi körülmények, nincs kötél, a vízhőfok állandóan változik, nincs pálya elválasztó kötél, nincs bukóforduló, avagy falnál ácsorgás, tehát fel kell rá készülnünk, hogy bizony folyamatos úszásról van szó. Nem résztávokat úszunk ahol  időnként tudunk pihenni, meg tudunk kapaszkodni a medence szélében.

Mivel kevesen vannak, akik ezt tóban tudják gyakorolni, fontos, hogy a medencés felkészülés alatt is fejlesszük a monotónia tűrő képességünket. Ez, mint minden, fejleszthető. Kezdetben unalmas lesz, és mondjuk a szokásos 100-ak, 200-ak helyett 500-akat, 1000-eket  majd 2000-ket úszni, de pár hét, és az ember megszokja. Az sem hátrány, ha a versenytávot legalább egy héten egyszer leússzuk. A profik, akik a 10 kilométerre készülnek mindenképpen hetente legyen 3-4 olyan edzésük amikor a versenytávnál hosszabb edzést teljesítenek. Két edzésen teljesített 2×7 kilométer nem ugyanazt azt az alkalmazkodást váltja ki a szervezetben, mintha 1×14 kilométert úszunk, én ezért versenyzőimmel igyekszem a verseny távnál 20-30 %-al többet úszatni edzésenként.

A verseny hetén már nem szokták a versenytávot úszni versenyzőim. Ilyenkor már csak könnyebb, rövidebb edzéseket tartunk. Ahhoz, hogy izgalmasabban teljenek a hosszabb résztávok is, lehet különböző eszközökkel feldobni az edzést (bója láb közé, bója+tenyér-ellenállás, uszony, deszka, teknőc, pipa, stb.), de a amikor a versenytávot ússzák tanítványaim segédeszközök nélkül teszik.

E heti kérdésünk, amire a musz@musz.hu címre várjuk a válaszokat (a tárgy rovatban kérjük feltüntetni „Magyar Úszás Napja játék”):

Az úszás melyik versenyszámában lett olimpia bajnok Risztov Éva 2012-ben Londonban?

Fotó: Szaka József

A cikk olvasása a musz.hu weboldalon.

XLsport.hu
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.