Gömöri: az MPB támogatása csak bronzéremre elég

paralimpia_megnyito.jpg

Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke szerint a szervezet támogatása csak bronzérem eléréséhez volt elég a pekingi játékokon.

"Egyedül Sors Tamás nyert aranyat, aki a felkészülés során két külföldi edzőtáborba is saját pénzén utazott el, mert az MPB a rendelkezésre álló forrásból nem tudta őt megfelelően támogatni" – mondta a sportvezető a paralimpiát értékelő csütörtöki sajtótájékoztatóján.
   
A magyarok egy arany- és öt bronzérmet szereztek a kínai fővárosban, ezzel a 147 résztvevő nemzet rangsorában a 49. helyen végeztek.
   
"A játékok előtt készített szakmai elemzések alapján tizenegy éremre számítottunk, minden sportági szövetség elkészítette reális értékelését arról, hogy ettől miért maradtunk el. Egyedül az úszók teljesítették, amit előzetesen vállaltak, a többiek elmaradtak a várakozásoktól." – mondta Gömöri.
   
Hozzátette, egyértelműen csalódást okoztak a vívók, akik Szekeres Pál révén csak egy harmadik helyet szereztek és akkor sem lett volna sokkal pozitívabb az összkép, ha Krajnyák Zsuzsa megnyeri a bronzmérkőzését, melyet egy találattal veszített el.
   
Az MPB elnöke külön szólt az erőemelésről, ahol az ötödik paralimpiáján résztvevő Szávai Csaba egyetlen érvényes gyakorlatot sem tudott bemutatni:
   
"Erősebb sportdiplomáciai háttérrel ez nem fordulhatott volna elő, hiszen kétszer is egy bíró megadta, kettő nem fogadta el Csaba emelését."
   
Gömöri szerint a körülményeket tekintve óriási a magyarok lemaradása.
   
"Sportnemzetnek hívjuk magunkat és közben olyan helyzetbe hozzuk a sportolóinkat, hogy szinte a repülőtéren kapják meg a kulcsfontosságú versenyre a kerekesszékeket, sporteszközöket, mert az állami támogatás júliusban érkezik meg a számlánkra. Sportolóink nem jutnak hozzá fontos táplálékkiegészítőkhöz, mert azok nincsenek bevizsgálva. Mi a Lehel téri piacon vett csirkemellből jutunk fehérjékhez, a riválisok pedig speciális készítményeket fogyasztanak."
   
Gömöri szerint hiányzott Pekingben a megfelelő orvosi háttér is. Azt mondta, vállalja a felelősséget azért, mert nem volt pszichológus a csapattal:
   
"Ezt ki kellett volna harcolnom, ebben sajnos hibáztam és az sem volt szerencsés, hogy egyszerre mindig csak egy orvos volt velünk."
   
A sportvezető hozzátette: elfogadhatatlan, hogy az egyesületek a túlélésért küzdenek és ezért plusz terhet jelent nekik a törődés a fogyatékos sportolókkal:
   
"Az állami támogatásból kivették a műhelytámogatást, a sportegyesületek szakmai munkájának finanszírozását. A másik gondunk, hogy idén csak 55 millió forint szakmai támogatást kaptunk, ami 16 millióval kevesebb a tavalyi összegnél."

MTI