Testes, japán férfiak, határozott terpeszállás: a szumóról általában ezek a képek jutnak eszünkbe. A távol-keleti sportág azonban az alig hatvan kilós fiatalok körében is népszerű – bizonyítja ezt U16-os, U18-as és U21-es korcsoport. A kölcsönös tisztelet és a pillanatok alatt eldőlő győzelem sportjáról Tar Mihállyal, a Magyar Sumó Szakszövetség szakmai alelnökével beszélgettünk.
– Tévhit lenne, hogy a szumó a nagy, testes férfiak sportja?
– Teljes mértékben, amely azért alakulhatott ki, mert a sportág hallatán az emberek fejében a japán profi szumó villan fel, amelyet csak férfiak űzhetnek, egyetlen kategóriában, az openben. A méret azonban már itt is folyamatosan csökken, a korábban jellemző kétszáz-kétszázhúsz kilós súly egyre ritkább. Valószínűleg azért, mert egyre több külföldi sportoló – köztük a magyar Tóth Attila –csatlakozik a japán profikhoz, így egyre nagyobb szerepet kap a gyorsaság és a robbanékonyság. Az amatőr szumót azonban súlyra való tekintet nélkül mindenki űzheti.
– Az U-16-os és U-18-as utánpótlás súlycsoport ötvenöt kilogrammtól száz kilogrammig terjed. Mi jelenthet kihívást egy zsenge, alig hatvan kilós gyereknek a sportágban?
– Például a nemzetközi versenyeken természetes, kis nadrág nélküli mawasi viselet elfogadása, valamint a távol-keleti tradíciók átvétele, megszokása.
– A fiatalok edzésmódszere miben tér el a felnőttekétől?
Ebben a korban a speciális előkészítő gyakorlatok minél pontosabb elsajátítása a legfontosabb. Emellett nagy hangsúlyt fektetünk a technikai, taktikai alapok tanítására, nagy szériaszámban véghezvitt szituációs gyakorlatok és játékos elemek beépítésével.
A teljes cikk itt olvasható: http://www.utanpotlassport.hu/2011/12/22/gyereksuly-2/