Kevesebb mint egy hónap, és véget érnek a hazai labdarúgó utánpótlás-bajnokságok küzdelmei. A legnagyobb harc az aranyért az U19-es (ifjúsági BL-) korosztályban várható, de az U17-es és U16-os mezőnyben sem dőlt még el a cím sorsa.
Majer Dániel • Kéthetes szünetet követően ismét útjára indult a labda a futball utánpótlás-bajnokságaiban. Az U15-ös és U14-es korosztályt kivéve pünkösdi pihenőt kaptak a csapatok. Pontosabban: a Budapest Honvéd és a Puskás Akadémia U17-es gárdája az év legjobban várt nemzetközi utánpótlástornáján, a Puskás–Suzuki-kupán lépett fel, a Ferencváros U16-os fiataljai pedig a saját hagyományos ünnepi viadalukon vettek részt.
Az U19-es korosztályban rendkívül szoros bajnoki hajrá várható. Az első hely mellett a tét nem kisebb, mint az ifjúsági Bajnokok Ligája-szereplés kivívása. A három éve életre hívott sorozatban – persze csak, ha tovább lépnek néhány lépcsőfokot – olyan klubok ifijei ellen szerepelhetnek a magyar fiatalok, mint a Real Madrid, a Barcelona vagy a kétszeres bajnok Chelsea. A hazai felsőházi rájátszást a Honvéd és a Puskás Akadémia fej fej mellett vezeti, ha nem történik nagy csoda, a bajnoki cím sorsa is közöttük dől el.
A felcsútiakra valamivel nehezebb feladat várt a folytatásban, négy nap alatt két meccset játszottak Vincze István tanítványai. Szerdán korábban elmaradt rangadót pótoltak az MTK ellen, szombaton pedig a Ferencváros várt rájuk. Előbbit a hajrában 1-0-ra, utóbbit 5–1-re győzték le, megtartva vezető helyüket. A Honvéd fiataljai a ZTE-t verték 3-1-re, így három fordulóval a vége előtt pontegyenlőséggel a második helyen állnak. „Mindkét csapat nagyon jó, és még a harmadik helyezett MTK-t is ide sorolom. A nem külföldön játszó U19-es válogatott játékosoknak a nagy része ezekből a csapatokból kerül ki” – értékelte a helyzetet Németh Antal szövetségi edző.
Ebben a korosztályban a fiatalok már rendszeres lehetőséget kapnak együttesük felnőttcsapatában is, ezért szezon közben is sokat változik a keret összetétele. „A legfontosabb az, hogy kiből lesz profijátékos – folytatta Németh. – Az MTK-s Vogyicska Bálint például tavasszal az NB III-ban játszott, a Ferencváros és a Honvéd kilencvenhetes játékosai szintén. Sőt, a Honvédban, kellemes meglepetésként, kizárólag tizenhét-tizennyolc éves játékosokból áll az U19-es csapat. A fiatalok felnőttszereplése természetesen hátrány az U19-es együtteseknek, ha nem így volna, a korosztályos sorozatban jóval magasabb lehetne a színvonal. Ugyanakkor még ebben a korosztályban sem az eredmény a lényeg. Talán furcsán hangzik, de ott szinte még egyéni sportág a futball. Fontos az alkalmazkodás, az, hogy ki mennyit tud tenni a karrierjéért. El kell várni a győzelmet, de nem az határozza meg egyik fiatal pályafutását sem, hogy a csapata éppen hol végzett a bajnokságban.”
Adódik a kérdés, mi számít inkább a profipályafutás küszöbén álló játékosoknak: az, hogy minél előbb bekerüljenek a felnőttmezőnybe, és előbb-utóbb az NB I-be, vagy az, hogy az ifjúsági BL-ben játsszanak. Németh Antalnak egyértelmű az álláspontja: „Nagyon remélem, hogy az előbbi! Ugyan tényleg sok játékosmegfigyelő követi a korosztályos sorozatot, de a magyar élvonalat még több. Sokkal inkább górcső alá kerül az a fiatal, aki a felnőttélvonalban pályára lép.”
Ahogyan az imént arról már szó volt, az U17-es küzdelmeket rövid időre háttérbe szorította a Puskás–Suzuki-kupa, amelyen a Honvéd és a Puskás Akadémia csapata küzdött meg a döntőben. A kispestiek a Real Madrid 2-0-s legyőzésével indították a tornát, de a felcsútiak sem panaszkodhattak, százszázalékos mérleggel harcolták ki a finálés helyet. Ott aztán nagy csatában, tizenegyespárbajban maradtak alul a fővárosiakkal szemben. Mindenesetre nem sok ideje maradt a két csapatnak kiheverni a négynapos torna fáradalmait, szombaton a második helyezett Honvéd a listavezető MTK-hoz látogatott, a harmadik Puskás Akadémia pedig a ZTE-t fogadta. Ennek ellenére mindkét együttes győzelemmel rázódott vissza a bajnoki ritmusba, a felcsútiak Gergye Dániel mesterhármasával 4-1-re múlták felül a zalaegerszegieket, a Honvéd pedig nagyon fontos győzelmet aratva, 1-0-ra nyerte az MTK elleni rangadót. A kék-fehérek továbbra is vezetnek, de előnyük immár csak három pont az egy meccsel kevesebbet játszó Honvéd előtt.
Az U16-os mezőnyben szintén kéthetes kihagyást követően folytatódnak az első osztály felsőházának küzdelmei. Az FTC áll az élen, annak ellenére, hogy két meccsel kevesebbet játszott a második helyezett Honvéd-MFA-nál. A zöld-fehérek az elhalasztott forduló ellenére sem pihentek, a Népligetben rendezett pünkösdi tornán négy meccset játszottak, többek között a Valencia és a Dinamo Moszkva korosztályos csapata ellen.
Hogy melyik csapat lesz a bajnok, azt ebben a mezőnyben is lehetetlen megjósolni: két fordulóval az évad vége előtt még ötnek (Ferencváros, Honvéd, MTK, Vasas, Puskás Akadémia) van matematikai esélye. A Ferencváros tehát vezet, pontegyenlőséggel a Honvéd előtt úgy, hogy két meccsel kevesebbet játszott a kispestieknél. A zöld-fehérekhez hasonlóan mindössze tíz mérkőzésnél tartó MTK négy ponttal lemaradva a harmadik.
Nem csoda, hogy Belvon Attila szövetségi edzőnek nincs könnyű dolga az U16-os válogatottkeret összeállításakor:
„Nagyon ígéretes a korosztály. Nagyjából hetven-nyolcvan játékost figyelünk, negyven alkotja azt a szűkebb válogatott keretet, amely az őszi Eb-selejtezőkön igyekszik kiharcolni a továbbjutást. A bajnokság színvonala jó, próbáljuk az ott nyújtott teljesítmények alapján összerakni a társaságot. Ezzel együtt nem a sikereket kell hajkurászni ebben a korban. Ahol a képzés folyamatos, kontrollált és tudatos, jönnek azok maguktól is. A labdarúgók személyiségén és rajtunk, edzőkön múlik, mikortól várhatunk el eredményt a fiúktól.”
Fontos megemlíteni, hogy ettől az idénytől az U15-ös és U14-es korosztály élvonalbeli csapatai egyetlen csoportban vívják a bajnoki küzdelmeket. Az idősebbek között a Honvéd már két fordulóval a vége előtt Nyíregyházán megszerezte a bajnoki címet, az U14-ben pedig az MTK és a Puskás Akadémia közül kerülhet ki a végső győztes.
Az U15-ösöket irányító Németh Antal szövetségi edzőnek felemás érzései vannak a bevezetett változtatásokról: „Összességében jót tett a színvonalnak a módosítás, ugyanakkor az alsóházban tapasztaltam hiányosságokat. A 10-0-s találkozók nem segítik a gyerekek fejlődését, de bízom benne, hogy ez is változik.”