Beiktatták az International Swimming Hall of Fame-be dr. Salamon Ferencet (a képen jobbra), aki sportdiplomataként legalább annyit – ha nem többet – tett az elmúlt hetven évben a vízilabdasportért, mintha a medencében tempózta volna végig játékosként.
„Gubbasztani a parton, egyedül, de azért készenlétben, mert bármikor időt kérhet az edző. Október elsején ez a hálátlan szerep Zseljko Klaricsra hárult az egyik oldalon. A világ egyik legjobb bíróját élete utolsó nagy versenyén, a visszavonulása előtt néhány órával ideültették. Holott hozzá hasonló kalibereknek általában megszavaznak egy döntőt, mégiscsak megérdemli. Klarics nem kapta meg. Kemény ugyanis a ’97-es athéni VK-elődöntő óta csupán egyvalamit kért Salamon doktortól úgy, hogy azt ha törik, ha szakad intézze el: a horvát ne vezessen nekünk meccset. Klarics igen korán kimutatta a foga fehérjét, így később, amikor megértünk a nagy tettek végrehajtására, már nem tehetett keresztbe nekünk – Salamon ugyanis lángpallosos kerubként állt közte és a magyar gárda között” – írja Csurka Gergely Győzelemre születtek című könyvében. Nos, ha szakmai pályafutásának nem is ez a csúcspontja, mégis jelzi, mennyit is jelentett dr. Salamon Ferenc jelenléte a nemzetközi szervezetekben, melyek közül egy újabb választotta őt soraiba.
Sokévnyi úszás után, 19 évesen váltott át a vízilabdára, 22 évesen már bekerült a nemzeti csapatba is, akikkel az 1952-es párizsi Universiadén ezüstérmet nyert. Az aktív játéktól 1966-ban vonult vissza, ám azóta is a sportágban, a sportágért tevékenykedik, miközben civilben a Szent János Kórház főorvosa.
Nemzetközileg elismert játékvezetőként ott volt a vízilabdasport első világbajnokságán Belgrádban, 1973-ban. 34 évig a LEN, 28 évig pedig a FINA Vízilabda Technikai Bizottságának is a tagja volt. Szaktudásával számos rendezvényen, versenyen – köztük 10 olimpián –, kongresszuson segítette a nemzetközi szervezeteket. Jelenleg tagja a FINA Masters Bizottságának. Áldozatos munkájáért kitüntette már mindkét „vizes” nemzetközi szervezet, valamint 2005-ben megkapta a MOB-díjat is.
Dr. Salamon Ferencet pár héttel ezelőtt jelölték a vizes-sportok halhatatlanjai közé, a nemzetközi szervezet pedig tagjai közé fogadta, így az elmúlt hétvégén ünnepélyes keretek között beiktatták.
A Magyar Vízilabda Szövetség elnöke, Vári Attila a waterpolo.hu-n megjelent cikkben méltatta: „Több mint hetven esztendeje szolgálja hűségesen a vízilabdát; előbb játékosként, később játékvezetőként, sportdiplomataként tett meg mindent itthon és a nemzetközi sportéletben a magyar pólóért. A Magyar Vízilabda Szövetség nevében szívből gratulálok megérdemelt kitüntető címéhez, annak külön örülök, hogy Rajki Béla után újabb sportdiplomatával bővült a Hírességek Csarnokának névsora. Feri bácsi a budapesti Szent János Kórház főovosaként a legjobb élő példával mutat utat a mai fiataloknak, a sport mellett a tanulás, a művelődés fontosságát igazolva. Mindannyian büszkék vagyunk rá, további jó egészséget kívánunk neki, bízunk benne, hogy aktív értelmiségiként még sokáig marad tevőleges részese a pólóéletnek is!”
Dr. Salamon Ferencnek így most már papírja is van róla, hogy halhatatlan, melyhez a Magyar Olimpiai Bizottság szívből gratulál!
(Forrás és képek: swimmingworldmagazine.com, waterpolo.hu)