A korosztály nem hivatalos világbajnokságán, a Topolino-kupán vesz részt az alpesisí-serdülőválogatott. Stark Márton szövetségi kapitány a legjobb tizenötbe vár versenyzőt a fiúk közül óriásműlesiklásban, de azt sem éli meg tragédiaként, ha a legjobbak csak a harmincban végeznek.
Nagy-Pál Tamás • Az olaszországi Folgariában már 55. alkalommal rendezik meg a Topolino-kupát, amely elképesztő rangot vívott ki magának több mint fél évszázad alatt, így mára a serdülők nem hivatalos alpesisí-világbajnokságaként tekintenek rá. Minden ország a legerősebb versenyzőit állítja rajthoz óriás-műlesiklásban és szlalomban.
Nem kivétel ez alól a Stark Márton szövetségi kapitány vezette válogatott sem: „Számunka is ez a szezon legfontosabb versenye. Jól sikerült a felkészülés, bár voltak nehezebb időszakok, amelyeken át kellett lendülnünk. Főleg óriásban vagyunk jó formában. A szlalom annyira még nem megy, mert kevesebbet edzettük idén.”
Nem véletlenül: az alpesi sí alapja ugyanis az óriás, melynek gyakorlása során meg lehet tanulni a technikai alapokat. Azokra van szükség később a szlalomban is. „Ha nincs meg a technika, fejlődni sem lehet. Idén tehát az óriásra készültünk főleg, jövőre gyúrunk a szlalomra.”
Ami a felkészülés közbeni nehézségeket illeti: azok után, hogy január végén hárman is a dobogóra állhattak a szlovákiai Olimpiai Reménységek Versenyén (erről ITT), influenzajárvány söpört végig a csapaton. „Jónéhányan megbetegedtek, többször haza kellett küldenem a gyerekeket. Voltunk szlovéniai versenyen, amelyre az rányomta a bélyegét. A hullámvölgy amiatt is adódott, hogy úgy éreztem: a srácok kicsit megcsömörlöttek a folyamatos síeléstől. Ezért február közepén kéthetes pihenőt kaptak, vagyis csak kondiedzéseket tartottam. Jót tett, mostanra mindenki fitt és újra harap.”
És természetesen nem kis motivációs töltetet kaptak azzal, hogy Szőllős Barnabás szenzációs hetedik helyet ért el szlalomban a lillehammeri ifjúsági téli olimpián. „Rögtön jöttek oda a gyerekek, hogy hallottam, mit ért el Barni? Hogyne hallottam volna, feleltem. Komoly hatással volt rájuk, maximálisan átérezték, hogy mekkora eredmény. De az is motiválja őket, hogy Miklós Edit folyamatosan tízen belül végez a Világ Kupa-futamokon.”
De ez vajon reális célkitűzés?
Nem egyszerű a helyzet, hiszen a jelek szerint az időjárás nem lesz kegyes a versenyzőkhöz, másrészt többen magasabb rajtszámot kaphatnak, mint azt tudásuk alapján megérdemelnék. „Az a baj, hogy csoportonként osztják a számokat, és egy-egy csoportban adott országból csak egy síelő lehet. Vagyis lesz olyan, aki csak egy-két tizeddel rosszabb a csapattársánál, mégis sokkal hátrébb kerül. A nehézségek ellenére várok gyereket a tizenötbe, főleg a fiúknál óriásban. A top tíz már bravúr lenne ebben a borzasztóan erős mezőnyben. Nagy tragédia egyébként akkor sem történik, ha csak az első harmincban végzünk.”
A harminc a felnőtt VK-versenyeken is varázsszám. Aki odaér, az már “valaki”.
A Topolino-kupát március 4-5-én rendezik.
A csapat
U14-es óriásműlesiklás, fiú: Úry Bálint, Strunk Tamás; leány: Tóth Zita
U16-os szlalom, fiú: Valeri Dávid, Tausz András, Maróti Mátyás, Csák Örs; leány: Hozmann Szonja