Véget ért a junior teniszezők budapesti Davis-, illetve Fed-kupa-viadala. A fiúk a hetedik, a lányok a tizedik helyet szerezték meg. A két kapitány a torna előtt nem tűzött ki nagy célokat, a tisztes helytállás viszont alapkövetelmény volt. Azt mindkét együttes teljesítette.
Majer Dániel • A lányok tizedik, a fiúk hetedik helyezést értek el a 16 év alatti teniszezők csapat-világbajnokságán, az ezúttal Budapesten rendezett Davis-, illetve Fed-kupán. Gulyás István és Juhász Gábor szövetségi kapitány elégedett volt a játékosok teljesítményével, előbbi a meglepetésgyőzelmeket, utóbbi a lányok felkészültségét emelte ki.
A Makk Péter, Khin Dániel, Vörös Máté összeállítású fiúcsapat a csoportban a junior US Open friss bajnokát is soraiban tudó, első helyen kiemelt kanadaiak ellen kezdett. Nem is vallott szégyent, Makk Péter révén egyesben mérkőzést nyert, összesítésben 2-1-re maradt alul. India és Chile ellen javított, mindkét együttest 3-0-ra verte, és a csoport második helyéről várhatta a helyosztókat az 5-8. helyért. A fiúk a csehek ellen kezdtek, és mérkőzést ugyan itt is nyertek, de már csak a tét nélkül zajló páros csatát tudták behúzni, 2-1-re kikaptak. A bolgárok ellen a tét a hetedik hely megszerzése volt, egyesben Makk sima győzelemmel indított, Khin Dániel kikapott, a Makk, Vörös duó viszont rendkívül szoros csatában, 7-6, 4-6, 10-5-re hozta a páros mérkőzést, és a hetedik helyre kormányozta a csapatot.
„A tisztes helytállás volt a feladat. Jó sorsolásunk volt, a kanadaiak elleni párharc és Makk Peti győzelme nagy lendületet, önbizalmat adott a csapatnak. Ezt tovább tudták vinni a gyerekek, és meglepetésre nullra legyőzték a nyolcadik kiemelt indiaiakat, akik a verseny előtt sokat harcoltak azért, hogy a brazilok helyett ők kapják a kiemelést – mondta a Davis-kupa-csapat kapitánya, Gulyás István. – Chile ellen is jól teljesítettünk, a csehek ellen viszont nem volt esélyünk, habár párosban nagyon jó játékkal szépítettünk. A bolgárok szintén erős csapatot alkottak, de Peti meg tudta verni a második számú játékosukat és egy szetten keresztül Khin Dani is tudta tartani a lépést az egyébként nagyon jó teniszező Andreevvel.”
A versenyt az oroszok nyerték, a döntőben a kanadaiakat legyőzve.
A Zádori Réka, Gécsek Fanni, Horváth Adrienn alkotta lánycsapat a fiúkhoz hasonlóan Kanada ellen kezdte szereplését a Fed-kupában. A bravúr nekik sem jött össze, habár Zádori révén győzelemmel indítottak egyesben, végül 2-1-re kikaptak. A második napon – mint utóbb kiderült – a későbbi tornagyőztes lengyel csapattal kellett megmérkőzniük, 3-0-s vereséget szenvedtek. A csoport utolsó játéknapján Indiát magabiztosan, 3-0-ra verték, így a 9-12. helyért folytathatták. Argentína ellen Zádori Réka győzelmével indítottak, a döntés azonban a páros mérkőzésre maradt, amelyet szoros csatában hoztak. Peru ellen a 9. hely volt a tét, Horváth Adrienn nyerte is az első találkozót és úgy tűnt, Zádori Réka le tudja zárni a párharcot, ám szettelőnyből végül kikapott. A páros meccsen jobb volt Peru, így a magyar lányoknak meg kellett elégedniük a 10. pozícióval.
A lengyel-amerikai döntőből végül előbbiek kerültek ki győztesen.
„Maximálisan elégedett vagyok mindegyik lány teljesítményével, ezúton is köszönöm a klubedzőknek a felkészítést, mert nagyon jó állapotú sportolókat kaptam – mondta Juhász Gábor, a lányok kapitánya. – Úgy gondolom, hogy a csoportmérkőzéseken hoztuk a kötelezőt India ellen, a másik két csapat pedig nemcsak kiemelésben, de játékerőben is jobb volt. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a lengyelek tornagyőzelme. A rájátszásban az argentinok ellen ki-ki párharcot vívtunk, egyforma képességű teniszezőkkel.”
Peru ellen sérülés is hátráltatta a csapatot, ha az nincs, lehet, hogy a párharc is másképp alakult volna. „A sorozatterhelés rányomta a bélyegét Réka teljesítményére, teljesen elfáradt. Az első szettet nyerte, a másodikban is öt-négyre vezetett, de már ő sem tudta, hogy jutott el odáig, annyira fáradt volt. Ennek ellenére kénytelen voltam őt berakni, eredetileg Gécsek Fanni játszott volna, de már az edzésen panaszkodott a hasfalára, izomhúzódásra, ami a mérkőzések alatt még jobban kijött, sérült gyereket pedig nem játszatok. Bíztunk benne, hogy Réka végig bírja a mérkőzést, nem így lett.”
Abban a két edző egyetért, hogy a hazai pálya előnyt jelentett a megmérettetésen, habár Juhász Gábor a megszokott környezet árnyoldalaira is rávilágított: „Sok pluszt adott, de értelemszerűen minimális teher azért jár vele, sokszor görcsössé válik tőle az ember. Személyisége válogatja, van, akit feldob, másokat kicsit blokkol, nálunk mindkettőre volt példa, de összességében több az előnye annak, hogy hazai környezetben játszhattunk.” Gulyás István hozzátette: „A Nemzeti Edzésközpontban, ezeken a pályákon edzünk, míg a többiek közül sokaknak Dél-Amerikából, az Egyesült Államokból, Ázsiából kellett ide utazni. Voltak, akik már egy, két héttel előbb eljöttek és itteni future-versenyeken szerepeltek, hogy szokják a környezetet. A hazai közönségnek nagy szerepe volt, támogatta a gyerekeket, itt voltak edzők, szülők, nagyon jól összeállt a csapat, teljesen úgy működtünk, mintha felnőtt Davis-kupa csapat lennénk.”