Higuita cselezett, Baggio pontot mentett Budapesten

1990-ben nélkülünk rendezték meg a világbajnokságot, 16 év után először fordult elő, hogy a magyar válogatott nem kvalifikálta magát. Viszont a vb előtt négy, közvetlenül utána pedig két olyan válogatottal találkoztunk, amely szerepelt az olaszországi viadalon. Újabb felvételekkel bővült az MLSZ Archív csatornája.

1990 márciusában az Üllői úton fogadtuk az Egyesült Államok válogatottját. Mészöly Kálmán szövetségi kapitány hét újoncot avatott, Brockhauser, Mónos, Duró, Palaczky, Horváth Csaba, Jován és Petres először lépett pályára. Az amerikaiaknál két olyan futballista is szerepelt, aki játszott a magyar NB I-ben: Sullivan és a magyar származású Peter Joseph Vermes, azaz Vermes Péter. A vb-re készülő amerikaiak megúszták két góllal, Petres és Limperger találatával 2-0-ra nyertünk.

Három héttel később egy másik vb-résztvevő, Ausztria ellen léptünk pályára. A salzburgi meccsen Mészöly újabb két újoncot dobott be, Lőrincz Emil és Márton Gábor kapott lehetőséget. Túl sok babér nem termett nekünk, a sógorok 3-0-ra nyertek.

A világbajnokság rajtja előtt az Arab Emírségek válogatottja Franciaországban edzőtáborozott, és Nimes-ben találkozott a magyar csapattal. Az akkor már francia klubban, az AJ Auxerre-ben futballozó Kovács Kálmán nagy meccse volt ez: a balszélső szerezte mindhárom gólt (3-0). Mészöly egyetlen újonca Gelei Károly volt, aki kapott gól nélkül hozta le a meccset.

Hat nappal a vb rajtja előtt Kolumbiát fogadtuk a Fáy utcában. A vendégek igazi klasszisokkal érkeztek, hiszen a mezőnyben Carlos Valderrama és Freddy Rincón is szerepet kapott, míg a kapuban ott állt, René Higuita, aki cseleivel őrületbe kergette a magyar játékosokat. Többször is megindult a mezőnyben, igaz a gólvonalon már nem volt olyan hatékony, három gólt is kapott.

Két hónappal a vb után az olaszországi viadal negyedik helyezettjével, Angliával találkoztunk a Wembleyben. Mészöly Kálmán a mindössze harmadszor válogatott, 23 éves Petry Zsoltot állította a kapuba, és ez telitalálatnak bizonyult. A Bp. Honvéd kapusa szenzációsan védett, bravúrt bravúrra halmozott, elsősorban neki volt köszönhető, hogy a mérkőzést végigtámadó angolok (Gary Lineker a 45. percben szerzett góljával) csak 1-0-ra nyertek.

Október 17-én a vb-bronzérmes, ám ennek ellenére rendkívül csalódott olasz válogatottat fogadtuk Európa-bajnoki selejtezőn a Népstadionban. Azeglio Vicini szövetségi kapitánynak megbocsátották a „kudarcot”, ő vezette a taljánokat Budapesten. Csupa világsztárral érkezett, a Zenga – Bergomi, F. Baresi, Ferri, De Agostini – Donadoni, De Napoli, Giannini (Berti), Marocchi – Schillaci (Serena), R. Baggio összetételű egylet valamennyi tagja szerepet kapott a vb-n. A magyar válogatott, 30 ezer néző előtt, a 16. percben Disztl László a válogatottban szerzett első góljával került előnybe, az olaszok csak Roberto Baggio tizenegyesével egyenlítettek. Bravúr volt az 1-1-es döntetlen.

Az említett hat mérkőzésből öt összefoglaló megtalálható az MLSZ Archív csatornájában, sőt, három meccs teljes terjedelmében is felkerült.

Magyarország-Olaszország 1-1

Anglia-Magyarország 1-0

Magyarország-Kolumbia 3-1

Ausztria-Magyarország 3-0

Magyarország-Egyesült Államok 2-0