Holland-magyar – Tizenkét percen múlt a magyar pontszerzés

image

A magyar labdarúgó-válogatott 5-3-ra kikapott kedden a világbajnoki ezüstérmes holland csapattól az Amsterdam ArenA-ban rendezett Európa-bajnoki selejtezőmérkőzésen.

A magyaroknak így nem sikerült megszakítaniuk a hollandok elleni, 27 éve tartó kudarcszériát: ez volt sorozatban a hetedik meccs, amelyet a narancsmezesek nyertek meg. A legutóbbi négy összecsapáson pedig 22 gólt kapott a magyar csapat, s csupán ötször volt eredményes.
Az E csoportban a hollandok sikerükkel kilencpontos előnyre tettek szert a második svédekkel és a harmadik magyarokkal szemben.
A mérkőzést a helyszínen tekintette meg Orbán Viktor miniszterelnök, valamint Csányi Sándor, a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) elnöke is.

Eb-selejtező, E csoport:
Hollandia-Magyarország 5-3 (1-0)
——————————–
Amsterdam ArenA, 51.774 néző, v.: Svein Oddvar Moen (norvég)
gólszerzők: van Persie (13.), Sneijder (61.), van Nistelrooy (73.), Kuyt (78., 81.), illetve Rudolf (47.), Gera (50., 75.)
sárga lap: Lázár (23.), Pintér (39.), Juhász (59.)

Hollandia:
———-
Michel Vorm – Gregory van der Wiel, Joris Mathijsen, John Heitinga, Erik Pieters (Urby Emanuelson, 64.) – Rafael van der Vaart, Nigel de Jong – Dirk Kuyt (Eljero Elia, 90.), Wesley Sneijder, Ibrahim Afellay – Robin van Persie (Ruud van Nistelrooy, a szünetben)

Magyarország:
————-
Fülöp Márton – Lázár Pál, Vanczák Vilmos, Juhász Roland, Laczkó Zsolt – Gera Zoltán, Pintér Ádám (Koman Vladimir, a szünetben), Vadócz Krisztián (Czvitkovics Péter, 90.), Dzsudzsák Balázs – Rudolf Gergely, Priskin Tamás (Tököli Attila, 74.)

I. félidő:
———-
13. perc: Sneijder jobb oldali szögletét Heitinga középen megcsúsztatta, így az ötösön egyedül álló van Persie elé került a labda, aki higgadtan megszelídítette azt, majd a bal sarokba lőtt (1-0).
19. perc: Rudolf gyorsan elvégezte a szabadrúgást, Dzsudzsák pedig kíméletlenül lőtte ki a bal alsó sarkot. Ugyanakkor a norvég játékvezető – aki háttal állt az esetnek – visszarendelte a labdát, mondván a magyarok nem várták meg a sípszót…

II. félidő:
———–
47. perc: Rudolf végezte el a kis szögletet Dzsudzsákkal, a visszakapott labdával középre tört, két lövőcsel után tíz méterről lőtt, két védőn is megpattant a labda, amely így a jobb sarokban kötött ki (1-1).
50. perc: Dzsudzsák tökéletesen tekert be a bal oldalról, a középen érkező Gera pedig tíz méterről kapásból, védhetetlenül lőtte ki a jobb alsó sarkot (1-2).
61. perc: Sneijder kényszerítőzött volna egyik csapattársával, ám Vadóczról pont az Inter középpályása elé került a labda, aki rendkívül higgadtan értékesítette a ziccert, belsővel lőtt a bal alsóba (2-2).
73. perc: eltolódott a magyarok védekezése, így Kuyt teljesen egyedül vehette át a labdát a jobb oldalon, középre adását pedig van Nistelrooy 14 méterről lőtte a bal alsó sarokba (3-2).
75. perc: magyar kontra indult, Dzsudzsák vitte fel a labdát, majd tökéletesen ugratta ki a jobb oldalon érkező Gerát, a Fulham középpályása pedig "kipókhálózta" a jobb felső sarkot (3-3).
78. perc: Afellay robogott el a bal oldalon, nagyszerűen tekert a hosszú sarok irányába, ahol Kuyt érkezett, és kapásból lőtt a kapu jobb oldalába (4-3).
81. perc: Kuyt vezette fel a labdát középen, majd felnézett és parádés mozdulattal emelt a kint álló Fülöp fölött a kapu jobb oldalába (5-3).

Telt ház, 51.774 néző várta a csapatokat, a bemutatásnál a korábbi Ajax-játékosok – mint például Sneijder és van der Vaart – jóval nagyobb tapsot kaptak, mint a rivális PSV Eindhoven futballistái. Így Dzsudzsák Balázsnak bőven kijutott a pfujolásból. Az összecsapás előtt elbúcsúztatták Giovanni van Bronckhorstot, aki 106 válogatottsággal a háta mögött a nyári dél-afrikai világbajnokságot követően jelentette be visszavonulását.
Rendkívül magabiztosan kezdett az Oranje, Sneijderék gyakorlatilag eldugták a labdát, majd van Persie korai góljával a vezetést is megszerezték. Ugyanakkor a magyarok első helyzetüket Dzsudzsák révén értékesítették, ám a játékvezető furcsa módon visszafújta az esetet… A középpályán látványos volt a hollandok fölénye, ám ez helyzetekben nem mutatkozott meg. Gera és Rudolf kifejezetten jól játszott, több sikeres kombinációt is lövéssel tudtak befejezni.
A szünet után szinte azonnal egyenlített a magyar válogatott, Rudolf – igaz, egy kis szerencsével – de bevette Vorm kapuját. A csoda néhány pillanat múlva folytatódott, Dzsudzsák hajszál pontos beadását Gera kapásból lőtte a kapuba. Az addig magabiztos hollandok teljesen összezavarodtak, sorra eladták a labdát, kezdtek idegessé válni. Úgy tűnt, a hollandok nehezen jönnek ki a gödörből, ám a 60. percben Vadócz szerencsétlen mozdulata Sneijdernek gólpasszt, a hazaiaknak pedig az egyenlítést és új erőt jelentett.
Ezt hamar kihasználták a hollandok, a félidőben csereként beállt van Nistelrooy révén, ám a magyaroknak erre is volt válasza! Egy mintaszerű kontra végén Gera második gólját, Dzsudzsák pedig harmadik gólpasszát jegyezte. Alig néhány perc elteltével ismét a hollandoknál volt az előny, ezúttal Kuyt lőtt kapásgólt. A találkozó három perccel később dőlt el, amikor a Liverpool szőke támadója egy kivételesen szép emelésből volt eredményes.
A magyar válogatott főként a második félidőben kiválóan teljesített a világbajnoki ezüstérmes ellen egy parádés mérkőzésen, amelynek második játékrészében hét gól esett.